Blog
Górny koniec kątownika
W artykule znajdziesz:
Górny koniec kątownika
Na górnym końcu kątownika znajduje się od zewnątrz kąta prostego przyspawana blaszka 6 z otworkiem do przepuszczenia sznura pionu murarskiego, który powinien być stosowany celem wyznaczenia pionowości warstwomierza przy jego ustawianiu i do sprawdzania tej pionowości w czasie robót (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warstwomierz umocowuje się w narożu ściany za pomocą dwóch jednakowych klamer 7. Jedną z klamer umocowuje się po jednej stronie, drugą po przeciwnej stronie dwuściennego kąta prostego ściany. Jeden koniec klamry wbija się w pionową spoinę muru, a drugim dociska się warstwomierz do ściany przez pokręcenie rączką 8, która przechodzi przez otwór w klamrze i przez nakrętkę 9, przyspawaną do klamry w celu uzyskania potrzebnej ilości nitek gwintu.
Po przejściu murarzy na następny poziom rusztowań zdejmuje się dolną klamrę i przestawia się ją wyżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warstw omierz stalowy pośredni. Jest to ten sam wyżej opisany przyrząd, lecz oparty na ścianie w sposób odmienny, a mianowicie: kątownik warstwomierza 1 wstawia się do podstawki trójkątnej 2 z dnem 3, przy spawanej do klamry blaszanej 4, którą osadza się lub wbija w miękką jeszcze zaprawę dwóch sąsiednich pionowych najbliższych spoin. Około 300 mm wyżej osadza się w spoinie poziomej strzemię zaokrąglone 5 zrobione z pręta o średnicy 12 mm.
Poziomy nacięć w warstwomierzu reguluje się w zależności od ustawionych poprzednio warstwomierzy narożnych przez podłożenie listewek lub papy na dnie podstawki 3.
Sznur murarski (konopny kręcony o średnicy 2-3 mm, naciąga się przy licu zewnętrznym nowej wznoszonej warstwy muru w odległości ok. 2 mm od górnej krawędzi warstwy w ten sposób, że spód sznura powinien wyznaczać górną płaszczyznę ułożonej cegły(lub pustaka, bądź bloku (uprawnienia budowlane).
Sznur często mocuje się do gwoździ wbitych w spoinie poziomej przy narożnikach budynku lub też obwiązuje się dookoła skrajnych cegieł (program egzamin ustny)
Lepszym sposobem, dającym oszczędność na czasie, jest przywiązywanie sznura do klamry. Zaostrzone ramię klamry wsadza się w spoinę poniżej warstwy układanej, a krótsze opiera się na cegły i przywiązuje do niego odpowiednio naciągnięty sznur. W ten sposób przez obrót klamry dookoła dolnego ramienia można przestawić jej górne ramię wraz ze sznurem o warstwę cegieł wyżej; na jednym z końców sznura wypadnie go przy tym zluzować i zawiązać na nowo.
Co ok. 5 m na długości muru sznur powinien być podpierany przez tymczasowo położone na sucho cegły z klinikami (tzw. bralki). Kliniki zastępują grubość spoin.
Po ułożeniu cegieł w warstwie tej sznur mocuje się o jedną warstwę wyżej itd.
Zastosowanie warstwomierzy pozwala na bardziej dokładne i łatwe przestawienie sznura (opinie o programie).
Kątowniki murarskie
Kątownik drewniany składa się z 2 ramion i miecza, gładko obrobionych z drewna twardego. Naroże i końce kątownika okute są blachą o grubości 2 mm na wkręty. Miecz połączony jest z ramionami wrębem w jaskółczy ogon oraz nitami. Kątownik służy do wyznaczania kątów prostych w zbiegających się murach (segregator aktów prawnych).
Kątownik stalowy wykonany jest z blachy stalowej o grubości 2 mm; jest szlifowany i poczerniony. Służy do wyznaczania i sprawdzania kątów prostych w szczegółach robót murarskich.
Wykrój z gładko ostruganej deski z otworem do uchwycenia i z przybitymi nakładkami służy do sprawdzania założonej grubości muru. Stosuje się przede wszystkim przy pustych i rozszerzonych spoinach podłużnych, przy użyciu cegieł o różnych wymiarach (np. z rozbiórki), przy murach z kamienia łamanego itp. Ogólna charakterystyka narzędzi do nanoszenia zaprawy z uwagi na pracę człowieka. Kielnia jest narzędziem powszechnie stosowanym przez murarzy; aż do ostatnich czasów kielnia była uniwersalnym narzędziem i w wielu okolicach kraju jedynym do nakładania zaprawy na mur.
Czerpak używany jest w niektórych okolicach kraju do zalewania ułożonej warstwy zaprawą i do narzucania zaprawy do tynków. Wiaderko, szufla i łopata zostały zastosowane po wprowadzeniu metod murarki zespołowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32