Blog
Zakład Badań i Doświadczeń Przemysłu Silikatowego
W artykule znajdziesz:
Zakład Badań i Doświadczeń Przemysłu Silikatowego
Zakład Badań i Doświadczeń Przemysłu Silikatowego prowadził szereg prac badawczych w skali laboratoryjnej i półtechnicznej nad stosowaniem wibracji w betonach komórkowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z uzyskaniem pozytywnych wyników przeprowadzono próby wibracji w skali przemysłowej w ZPEB Warszawa-Siekierki.
Już pierwsze wyniki wykazały, że wibracja stwarza możliwość uzyskania następujących efektów:
- zredukowanie ilości wody zarobowej o 10%
- spotęgowanie reakcji między spoiwem wapiennym i proszkiem glinowym,
- możliwość zmniejszenia ilości proszku glinowego o 10-M5%,
- wzrost wytrzymałości,
- kilkakrotne przyspieszenie czasu tężenia masy odlewu (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- uzyskanie dużej jednorodności wyrobu, zwiększenie mrozoodporności,
- zmniejszenie nasiąkliwości i skurczu.
Najkorzystniejszy wpływ wibracji uwidacznia się przy pianogazosilikacie, następnie przy „Unipolu”, a najmniej - przy technologii BLB.
Przy BLB przyrost wytrzymałości na ściskanie jest niewielki (5-j-14%>), w przypadku technologii „Unipol” już znaczny (30-34%), natomiast w odniesieniu do technologii PGS przyrost ten jest najwyższy (30-47%) (uprawnienia budowlane).
W badaniach stwierdzono, że wskutek wibracji następuje nieznaczny wzrost ciężaru objętościowego, w granicach 5-9% (program egzamin ustny).
Mikrokrystalizacja. Jeżeli cement rozdrobnimy ponownie (po uprzedniej jego hydratacji i stwardnieniu) i dodamy do świeżego zarobu, to spowoduje on przyspieszenie twardnienia i polepszy właściwości świeżego zaczynu.
Zjawisko to interpretowano jako działanie zarodników cementowych (mikrokryształków) i im przypisano dodatnie, jakby pobudzające działanie w świeżym zaczynie cementowym (opinie o programie).
Powstanie siatki
Nowsze badania tego zjawiska wykazały, że aczkolwiek zarodnikowanie ma wpływ inicjujący szybsze i mocniejsze narastanie kryształów, to jednak do powstania siatki zawiązującej krystalizację w całej masie zarobu potrzebne są mikrokryształki o wielkości od 0,1-5 mikronów, czego nie można osiągnąć w drodze przemiału mechanicznego.
Niemniej jednak wyniki doświadczeń z cementami ponownie wzbudzonymi mogą posłużyć w zakładach prefabrykacji do uzyskania lepszych efektów (segregator aktów prawnych).
Przy badaniach prowadzonych w ZBiDPS oparto się na znanych już zjawiskach polegających na tym, że jeżeli twardniejący w ciągu pewnego okresu czasu zaczyn cementowy wysuszyć, zemleć i ponownie zarobić wodą, to uzyskany w ten sposób materiał wykazuje powtórne własności wiązania i twardnienia ‘). Oprócz właściwości „powtórnego"’ wiązania uzyskany materiał przyspiesza wiązanie spoiwa. Przemiał wysuszonego zaczynu cementowego obnaża „nową” powierzchnię ziaren cementu, która ma zdolność inicjowania mi- krokrystalizacji. Badania w skali laboratoryjnej i technicznej wykazały, że powstawanie mikrokryształów ma dodatni wpływ na zwiększenie wytrzymałości wyrobów autoklawizowanych na spoiwach cementowych.
Dla przykładu podano przeprowadzone doświadczenie.
Cement belitowy Wejherowo zarabiany był wodą w ilości 35-h40% w stosunku do spoiwa. Zaczyn cementowy był dokładnie zmieszany i pozostawiony na przeciąg 20-24 godzin w temp. 15H-25°C. Stwardniałą masę pokruszono do wielkości ziarn 2 cm, następnie suszono w temp. 105-110°C przez 8-MO godzin. Wysuszoną masę poddano przemiałowi w młynie kulowym do wielkości ziarn < 0,08 mm. Próby wykazały, że największa aktywność mielonego cementu utrzymuje się przez okres ok. 5 godzin po zmieleniu.
Do podgrzanego szlamu piaskowego (temp. ok. 45°C) dodano 3% wagowo w stosunku do całkowitej ilości spoiw’a mielony, stwardniały zaczyn cementowy. Czas mieszania wynosił ok. 30 sek. Następnie dodano pozostałą ilość cementu. Dalsze postępowanie z zaczynem nie zostało zmienione (promocja 3 w 1).
Próby laboratoryjne i w skali produkcyjnej wykazały wzrost wytrzymałości w granicach 20% w stosunku do próbki kontrolnej. Stwierdzono poza tym znaczny procentowy wzrost wytrzymałości przy odlewach o skróconym cyklu autoklawizacji (cykl 11 godz.).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32