Blog

22.04.2021

Gospodarka materiałowa

W artykule znajdziesz:

Gospodarka materiałowa

Gospodarka materiałowa

Gospodarką materiałową w przedsiębiorstwie zajmuje się Dział Zaopatrzenia i Transportu. Do szczegółowych jego zadań należą:
- należyte zaplanowanie dostaw materiałowych;
- zakup i przetransportowanie materiałów;
- organizacja gospodarki magazynowej;
- organizacja wewnętrznego obrotu materiałów;
- przeprowadzanie analiz dla badania stanu gospodarki materiałowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Materiały używane w budownictwie - rozumiane w najszerszym znaczeniu - dzielimy na następujące grupy:
1) Materiały podstawowe, stanowiące główną substancję wchodzącą bezpośrednio w skład budowanego obiektu. Można je z kolei podzielić na:
1. surowce, jak glina, piasek, żwir;
2. właściwe materiały, jak cement, cegła;
3. prefabrykaty, jak belki, nadproża, bloki ścienne.
2) Materiały pomocnicze zużywane na ogólne cele działalności produkcyjnej oraz służące do mycia, czyszczenia, szlifowania.
3) Paliwo i smary, jak węgiel, benzyna, olej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
4) Przedmioty nietrwałe, które co prawda nie są materiałami i nie zużywają się w jednym cyklu produkcyjnym, lecz których mała wartość i krótki okres używania nie pozwalają zaliczyć do środków trwałych, jak np. narzędzia, odzież robocza, części zapasowe maszyn i urządzeń.

Właściwa gospodarka materiałowa ma na celu przede wszystkim oszczędność, która polega nie tylko na właściwym obchodzeniu się z materiałami i właściwym ich użyciu, lecz również na odpowiednim wyborze materiałów. Pod tym względem największe oszczędności przynieść może użycie materiałów miejscowych, których źródła lub wytwórnie znajdują się w pobliżu placu budowy. Na oszczędną gospodarkę materiałową wpływają czynniki natury:
- ekonomicznej,
- technicznej,
- organizacyjnej (uprawnienia budowlane).

Czynniki natury technicznej

Z punktu widzenia ekonomicznego chodzi o właściwy poziom i relacje cen. Jest bowiem rzeczą oczywistą, że materiały stosunkowo tanie znajdują większe zastosowanie w produkcji aniżeli materiały drogie. Gdy ceny poszczególnych materiałów nie będą odpowiadały nakładom pracy ludzkiej, niezbędnym do ich wytworzenia, wówczas może nastąpić marnotrawstwo pracy społecznej. Tak np. jeżeli cena cegły będzie niższa, a cena cementu wyższa od kosztów ich wytworzenia, przedsiębiorstwa budowlane używać będą w większych ilościach cegły, a w mniejszej ilości cementu, co spowoduje marnotrawstwo pracy społecznej (program egzamin ustny).
Znaczenie właściwych relacji cen przekracza nawet ramy ekonomiczne. Tak np. jest rzeczą konieczną utrzymanie w naszym kraju znacznej powierzchni obszarów leśnych zarówno dla właściwej gospodarki rolnej, jak i z przyczyn klimatycznych.

Najlepszą jednak ochroną naszych lasów jest wysoka cena drewna, zmusza ona bowiem budownictwo i inne działy gospodarki do stosowania materiałów zastępczych, jak metale i tworzywa sztuczne. Niska cena drewna nie zachęca ludzi do jego oszczędzania (opinie o programie).
Czynniki natury technicznej polegają na stosowaniu nowoczesnych i oszczędnych konstrukcji oraz na właściwych metodach wykonawstwa. Zdarza się u nas często, że niezbyt wysokie budynki mieszkalne projektuje się o żelbetowym szkielecie, co jest marnotrawstwem. Należy również pamiętać o tym, że odpowiednie dozowanie cementu przy produkcji betonu, należyta frakcyjność kruszywa oraz odpowiednie metody zagęszczania mieszanki przynoszą kolosalne oszczędności.

Do tego niezbędne są oczywiście nie tylko odpowiednie dozatory wagowe, należycie działające kruszarki i wibratory, lecz również solidna praca każdego pracownika zatrudnionego przy budowie oraz właściwy nadzór techniczny (segregator aktów prawnych).
Rozliczne są również czynniki natury organizacyjnej, które wywierają wpływ na gospodarkę materiałową. Chodzi tu przede wszystkim o należyte przechowywanie i sprawny transport materiałów.

Wadliwie magazynowany cement czy wapno palone ulegają szybkiemu psuciu, co jest przyczyną marnotrawstwa. Wielokrotne przerzucanie cegły na placu budowy — z miejsca na miejsce - powoduje dużo stłuczki. Również sama organizacja procesów produkcyjnych posiada tu wielkie znaczenie. Przy źle zorganizowanych procesach występuje dużo odpadów i znaczna ilość braków (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami