Blog

28.01.2019

Gotowy projekt domu – z czego się składa?

W artykule znajdziesz:

Gotowy projekt domu – z czego się składa?

Projektem gotowym nazywa się projekt domu, magazynu, garażu czy innego obiektu, który powstał dla klientów szukających sprawdzonych i ekonomicznych rozwiązań (program na komputer). Tego typu projekty są oferowane wraz z prawem do jednorazowej realizacji – oznacza to, że po zakupie można z niego skorzystać wyłącznie raz. Absolutnie nie można takiego projektu odsprzedawać czy kopiować bez zgody jego autora (program na telefon). Gotowy projekt domu stanowi kompletną dokumentację i składa się z 4 jednakowych egzemplarzy – są one niezbędne na kolejnych etapach załatwiania formalności związanych z budową. W każdym egzemplarzu znajdują się trzy części – architektoniczna, konstrukcyjna oraz instalacyjna.

Funkcjonalne założenia budynku

W części architektonicznej znajduje się część opisowa oraz rysunkowa. Opis techniczny zawiera funkcjonalne założenia budynku łącznie z zestawieniem najważniejszych wielkości, czyli metrażu pomieszczeń, wysokości i kubatury budynku itp. Ponadto znajdują się w nim przyjęte rozwiązania materiałowe i technologiczne (program na egzamin ustny). Część rysunkowa zależy od typu projektu – może zawierać rzuty piwnicy, fundamentów, parteru, a także wszystkich pięter i poddasza. W tej części znajdują się również poprzeczne i podłużne przekroje i elewacje oraz zestawienia stolarki drzwiowej i okiennej (promocja 3 w 1). W części konstrukcyjnej są obliczenia statyczne oraz elementy konstrukcji, które dobrano na podstawie tych obliczeń. Są w niej również rozwiązania technologiczno-materiałowe.
Część instalacyjna to opis techniczny, w którym znajdują się rozwiązania technologiczno-materiałowe dotyczące różnego rodzaju instalacji. W części rysunkowej mieszczą się schematy instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, gazowej, wodno-kanalizacyjnej oraz klimatyzacyjnej (segregator). Są one przedstawione w rzutach, w zależności od tego, jakiej kondygnacji dotyczą. Rysunki stanowią jedynie propozycję, dlatego inwestor może poszczególne elementy dopasować do własnych potrzeb, np. umiejscowienie muszli klozetowej, włączników czy gniazdek elektrycznych (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami