Blog
Szczeliny wentylacyjne
W artykule znajdziesz:
W stropodachach wentylowanych za pomocą kanalików lub szczelin wysokości kilku centymetrów odległości między otworami wlotowymi i wylotowymi nic powinny przekraczać 12-7-15 m. Przy większych rozpiętościach stropodachu wzdłuż kalenicy należy wykonać kanał zbiorczy, nad którym powinny być ustawione wywietrzniki w odstępach ok. 6 m. Przekrój poprzeczny kanału zbiorczego powinien być kilkakrotnie większy od przekroju kanalików podstawowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W stropodachach szczelinowych i kanalikowych otwory wlotowe i wylotowe zaleca się wykonywać pod gzymsem lub obróbką blacharską. Powierzchnia przekroju otworów wentylacyjnych powinna wynosić nie mniej niż 0,001 powierzchni stropodachu.
Szczeliny wentylacyjne uzyskuje się przez ułożenie nad warstwą ocieplającą dodatkowej warstwy nośnej, np. płyt korytkowych, natomiast kanaliki wykonuje się przez wycięcie rowków w materiale ocieplającym lub przez ułożenie na warstwie ocieplającej płyt falistych azbestowo-cementowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W stropodachach dwudzielnych, w których przestrzeń wentylowana ma wysokość od kilkunastu centymetrów do ponad 1 m, otwory wentylacyjne najczęściej są wykonywane pod okapem lub w ścianach szczytowych. Rozstaw otworów wynosi zwykle 25-f-30 cm, a przekrój poprzeczny — co najmniej 0,001 powierzchni dachu. Na dachach szerokich (powyżej 30 m) należy dodatkowo ustawić wywietrzniki tak, aby na 1 m2 dachu przypadało przynajmniej 5 cm2 przekroju wywietrznika (uprawnienia budowlane).
W stropodachach odpowietrzanych pod pokryciem znajduje się sieć drobnych kanalików umożliwiających częściowe odprowadzenie pary wodnej przenikającej z pomieszczenia i zapobiegających wytwarzaniu się ciśnienia powietrza nagrzewającego się pod pokryciem papowym na skutek nasłonecznienia. Odpowietrzenie zapobiega więc tworzeniu się pęcherzy pod papą oraz trwałemu zawilgoceniu ocieplenia (program egzamin ustny).
Odpowietrzenie stropodachu
Odpowietrzenie stropodachu można uzyskać, stosując pod pokryciem papowym papę perforowaną lub wykonując kanaliki powierzchniowe w materiale ocieplającym. Papę perforowaną układa się na gładzi cementowej posypką w dół, bez zakładów, dzięki czemu między ziarnami posypki możliwy jest ruch powietrza, gdy pod wpływem nagrzania wytwarza się nadciśnienie. Do papy tej przykleja się spodnią warstwę papy, która zespala się z podłożem w miejscach otworów papy perforowanej. Następnie przykleja się kolejne warstwy pokrycia (opinie o programie).
System odpowietrzający, utworzony za pomocą specjalnej papy, czy też innymi sposobami, musi mieć połączenie z powietrzem zewnętrznym. Zapewnia to odpowiednie ukształtowanie obróbek blacharskich lub też ustawienie na powierzchni dachu wywietrzników. Minimalne spadki w stropodachach powinny wynosić 5%, zaleca się jednak stosować najmniejsze spadki ok. 10%.
W budynkach ogrzewanych zaleca się wykonywać odwodnienie jako wewnętrzne, gdyż w ten sposób eliminuje się tworzenie sopli lodowych. Natomiast dla budynków’ nieogrzewanych zewnętrzne odprowadzenie wody należy projektować rynnami i rurami spustowymi. Przy odwodnieniu wewnętrznym woda powinna mieć zapewniony jak najkrótszy spływ do koryt, a następnie do rur spustowych umieszczonych wewnątrz budynku. Schematy prawidłowego i nieprawidłowego odwodnienia stropodachów (segregator aktów prawnych).
W budynkach z odwodnieniem wewnętrznym rur spustowych nie należy umieszczać przy ścianach zewnętrznych, gdyż może to powodować zamarzanie wpustów; na chłodnych rurach często też występuje skraplanie się pary wodnej i zamakanie powierzchni ścian, do których przylegają rury. Koryta i rury spustowe należy umieszczać w odległości od ściany zewnętrznej przynajmniej 50 cm i dodatkowo ocieplić.
Stropodachy z odwodnieniem zewnętrznym powinny mieć gzyms szerokości 20-25 cm. Przy zbyt szerokim gzymsie często zasypywane są one śniegiem i ulegają oblodzeniu. Duży i masywny gzyms nagrzewa się wolniej niż powierzchnia stropodachu, dlatego w słoneczny zimny dzień śnieg topi się na połaciach dachowych, a spływająca woda zamarza w rynnie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32