Blog
Granice morfologiczne
W artykule znajdziesz:
Na mory konstytucji z 1983 (nowelizacja w 1992) Salwador to republika. Głową państwa jest prezydent, sprawujący jednocześnie urząd prezesa rady ministrów. Wybiera się go w wyborach powszechnych, kadencja trwa 5 lat. Władzą ustawodawczą jest jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe (84 osoby) sprawujące władzę przez 3 lata (program uprawnienia budowlane na komputer). Obszar Stanów Zjednoczonych obejmuje centralną czyść kontynentu północnoamerykańskiego i jego pn.-zach. kraniec - Alaskę, oraz wyspy Hawaje na Oceanie Spokojnym. Do Stanów Zjednoczonych należą ponadto Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych na Morzu Karaibskim oraz leżące na obszarze Oceanii: Guam, Midway, Samoa Amerykańskie i Wake. Status państw stowarzyszonych mają: Portoryko, Federacja Mikronezji i Wyspy Marshalla, a terytorium stowarzyszonego - Wspólnota Marianów Północnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Znamienną cechą ukształtowania pow. Stanów Zjednoczonych jest południkowy układ wielkich krain fizycznogeograficznych. Krainy te tworzą strefy o odmiennym typie krajobrazu, a oddzielające je granice morfologiczne stanowiły w przeszłości bariery, hamujące często proces opanowywania i zagospodarowywania poszczególnych regionów (uprawnienia budowlane).
Na wsch. wybrzeżu kraju rozpościera się Nizina Atlantycka, która na pd. (u nasady półwyspu Floryda) łączy się z Niziną Zatokową. Na zach. od Niziny Atlantyckiej wznoszą się Appalachy - kraina wyżynno-górska (od 600- -1000 m n.p.m.), z licznymi szerokimi dolinami i zapadliskami. Hills, Harney 2207 m n.p.m.). Na zach. Wielkie Równiny osiągają wys. ok. 1600 m n.p.m. Przechodzą one dalej w kierunku zach. w strefę Kordylierów, których wsch. część - Góry Skaliste -składa się z szeregu biegnących południkowo łańcuchów górskich z licznymi szczytami przekraczającymi często wys. 4000 m n.p.m (program egzamin ustny).
Południkowy układ rzeźby terenu
Elbert 4390 m n.p.m.), oddzielonych od siebie obniżeniami tektonicznymi, m.in. rozległą kotliną Wyoming. Na zach. od nich leży wyżynno-górski region, obejmujący w części pn. Wyżynę Kolumbii i Wielką Kotlinę z depresją Doliny Śmierci (86 m p.p.m. - najniżej położony punkt w Stanach Zjednoczonych), a w części pd. - Wyżynę Kolorado rozciętą Wielkim Kanionem. Zach. część Kordylierów tworzą dwa równoległe ciągi pasm górskich: Góry Kaskadowe i Sierra Nevada (Whitney 4418 m n.p.m.) oraz biegnąc e wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego Góry Nadbrzeżne. Są one rozdzielone pasem tektonicznych dolin, m. in. Doliną Kalifornijską i doliną rzeki Willamette (opinie o programie).
Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni Alaski jest równoleżnikowy przebieg gł. jednostek mortostrukturalnych, składających się tu na ogół z łańcuchów górskich (pn. część Kordylierów), oddzielonych od siebie rozległymi dolinami rzek (Jukon, Kuskokwim). W pd. części tego stanu, w paśmie górskim Alaska wznosi się najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych - McKinley (6194 m n.p.m.). Oprócz licznych lodowców (Malaspina, 4,5 tys. km2) występują tu również wulkany (segregator aktów prawnych).
Południkowy układ rzeźby terenu oraz obecność zimnych prądów morskich (Labradorskiego i Kalifornijskiego) sprawiają, że klimat Stanów Zjednoczonych jest chłodniejszy od klimatu obszarów europejskich położonych na tych samych szerokościach geograficznych. Odznacza się także znacznie większą, aniżeli w Europie, zmiennością pogody. Wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz zach. stoki Gór Nadbrzeżnych mają klimat łagodny i wilgotny; na pd. średnia temp. w styczniu wynosi ok. 13°C, a w lipcu 21 °C, natomiast w część i pn. odpowiednio 6 i I2°C (promocja 3 w 1). Wewnątrz Kordylierów (zwł. w kotlinach leżących na wsch. od Gór Nadbrzeżnych) panuje klimat suchy (osłabiony wpływ morskich mas powietrza), z najwyższymi na pd.-zach. temperaturami w Stanach Zjednoczonych (średnia temp. w lipcu dochodzi miejscami do 33°C). Na wsch. kraju wahania temperatur w ciągu roku są znaczne, co wiąże się ze zmiennym wpływem mas wilgotnego powietrza zwrotnikowego znad Zatoki Meksykańskiej oraz suchych mas powietrza polarnego. Średnia temp. w styczniu wynosi od -2()°C na pn. kraju do 20°C na pd. Norydy, w lipcu odpowiednio od 18°C do 29°C.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32