Blog

26.08.2022

Granice morfologiczne

W artykule znajdziesz:

Granice morfologiczne

Na mory konstytucji z 1983 (nowelizacja w 1992) Salwador to republika. Głową państwa jest prezydent, sprawujący jednocześnie urząd prezesa rady ministrów. Wybiera się go w wyborach powszechnych, kadencja trwa 5 lat. Władzą ustawodawczą jest jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe (84 osoby) sprawujące władzę przez 3 lata (program uprawnienia budowlane na komputer). Obszar Stanów Zjednoczonych obejmuje centralną czyść kontynentu północnoamerykańskiego i jego pn.-zach. kraniec - Alaskę, oraz wyspy Hawaje na Oceanie Spokojnym. Do Stanów Zjednoczonych należą ponadto Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych na Morzu Karaibskim oraz leżące na obszarze Oceanii: Guam, Midway, Samoa Amerykańskie i Wake. Status państw stowarzyszonych mają: Portoryko, Federacja Mikronezji i Wyspy Marshalla, a terytorium stowarzyszonego - Wspólnota Marianów Północnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Znamienną cechą ukształtowania pow. Stanów Zjednoczonych jest południkowy układ wielkich krain fizycznogeograficznych. Krainy te tworzą strefy o odmiennym typie krajobrazu, a oddzielające je granice morfologiczne stanowiły w przeszłości bariery, hamujące często proces opanowywania i zagospodarowywania poszczególnych regionów (uprawnienia budowlane).

Na wsch. wybrzeżu kraju rozpościera się Nizina Atlantycka, która na pd. (u nasady półwyspu Floryda) łączy się z Niziną Zatokową. Na zach. od Niziny Atlantyckiej wznoszą się Appalachy - kraina wyżynno-górska (od 600- -1000 m n.p.m.), z licznymi szerokimi dolinami i zapadliskami. Hills, Harney 2207 m n.p.m.). Na zach. Wielkie Równiny osiągają wys. ok. 1600 m n.p.m. Przechodzą one dalej w kierunku zach. w strefę Kordylierów, których wsch. część - Góry Skaliste -składa się z szeregu biegnących południkowo łańcuchów górskich z licznymi szczytami przekraczającymi często wys. 4000 m n.p.m (program egzamin ustny).

Południkowy układ rzeźby terenu

Elbert 4390 m n.p.m.), oddzielonych od siebie obniżeniami tektonicznymi, m.in. rozległą kotliną Wyoming. Na zach. od nich leży wyżynno-górski region, obejmujący w części pn. Wyżynę Kolumbii i Wielką Kotlinę z depresją Doliny Śmierci (86 m p.p.m. - najniżej położony punkt w Stanach Zjednoczonych), a w części pd. - Wyżynę Kolorado rozciętą Wielkim Kanionem. Zach. część Kordylierów tworzą dwa równoległe ciągi pasm górskich: Góry Kaskadowe i Sierra Nevada (Whitney 4418 m n.p.m.) oraz biegnąc e wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego Góry Nadbrzeżne. Są one rozdzielone pasem tektonicznych dolin, m. in. Doliną Kalifornijską i doliną rzeki Willamette (opinie o programie).

Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni Alaski jest równoleżnikowy przebieg gł. jednostek mortostrukturalnych, składających się tu na ogół z łańcuchów górskich (pn. część Kordylierów), oddzielonych od siebie rozległymi dolinami rzek (Jukon, Kuskokwim). W pd. części tego stanu, w paśmie górskim Alaska wznosi się najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych - McKinley (6194 m n.p.m.). Oprócz licznych lodowców (Malaspina, 4,5 tys. km2) występują tu również wulkany (segregator aktów prawnych).

Południkowy układ rzeźby terenu oraz obecność zimnych prądów morskich (Labradorskiego i Kalifornijskiego) sprawiają, że klimat Stanów Zjednoczonych jest chłodniejszy od klimatu obszarów europejskich położonych na tych samych szerokościach geograficznych. Odznacza się także znacznie większą, aniżeli w Europie, zmiennością pogody. Wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz zach. stoki Gór Nadbrzeżnych mają klimat łagodny i wilgotny; na pd. średnia temp. w styczniu wynosi ok. 13°C, a w lipcu 21 °C, natomiast w część i pn. odpowiednio 6 i I2°C (promocja 3 w 1). Wewnątrz Kordylierów (zwł. w kotlinach leżących na wsch. od Gór Nadbrzeżnych) panuje klimat suchy (osłabiony wpływ morskich mas powietrza), z najwyższymi na pd.-zach. temperaturami w Stanach Zjednoczonych (średnia temp. w lipcu dochodzi miejscami do 33°C). Na wsch. kraju wahania temperatur w ciągu roku są znaczne, co wiąże się ze zmiennym wpływem mas wilgotnego powietrza zwrotnikowego znad Zatoki Meksykańskiej oraz suchych mas powietrza polarnego. Średnia temp. w styczniu wynosi od -2()°C na pn. kraju do 20°C na pd. Norydy, w lipcu odpowiednio od 18°C do 29°C.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami