Blog
Grubość powłoki poliestrowej
W artykule znajdziesz:
Domek składa się z krzyżowo zestawionych elementów z łupin, uformowanych z warstw żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym i rdzenia ze spienionych tworzyw sztucznych, dzięki temu uzyskano elementy dość lekkie (50-75 kG/m2) (program uprawnienia budowlane na komputer). Montaż budynku polegał na łączeniu elementów śrubami i klejem. Budynek obliczono na szereg najniekorzystnicjszych czynników, przyjmując parcie wiatru 145 kG/m2. Przy różnych kierunkach wiatrów powstawały w konstrukcji różne momenty zginające, które mają poważny wpływ na sposób łączenia elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod względem termicznym i klimatyzacyjnym budynek zdał egzamin gdyż przy zagrzaniu łupin zewnętrznych przez słońce do temperatury ok. 80°C utrzymywano wewnątrz temperaturę nie wyższą niż 21 °C. Przy silnej operacji słonecznej w budynku powstawały również pewne deformacje mające wpływ na połączenia elementów. Największą sztywność uzyskano traktując konstrukcję jako statycznie niewyznaczalną. Grubość powłoki poliestrowej w części wspornikowej wynosi w opisanym budynku 19 mm (moduł E = 140 000 kG/cm2) (uprawnienia budowlane).
Całość konstrukcji ustawiono na podbudowie z materiałów tradycyjnych. Ogrzewanie powietrzne. Nieco mniejszych rozmiarów domek ustawiono w Leningradzie w r. 1961 (program egzamin ustny). Na cokole żelbetowo-szklanym, w którym umieszczono niezbędne urządzenia instalacyjne, wykonano domek o rzucie prostokątnym z elementów łupinowych. Kątowe elementy łupinowe warstwowe mają zewnętrzne warstwy z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym grub. 4-6 mm, a rdzeń ze spienionego polistyrenu.
Zastosowanie tworzyw sztucznych
Cały dom wykonano z 32 jednakowych elementów i dwóch oddzielnych ścian szczytowych, z których jedna stanowi część całkowicie przezroczystą, a druga część przezroczystą i drzwi wejściowe. Łączenie elementów wykonano za pomocą sworzni tekstolitowych i kleju. Ramy i szczeliny okienne wykonano z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a szyby ze szkła organicznego (opinie o programie). Ściany działowe, drzwi, meble kuchenne itp. wykonano z materiałów drewnopochodnych, podłogę z polichlorku winylu. Ogrzewanie zastosowano powietrzne, wentylację grawitacyjną, przy czym przewody umieszczono w każdym członie.
W tym samym czasie powstał budynek jednorodzinny w Warszawie, wykonany z maksymalnym wykorzystaniem tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych). Konstrukcję domku stanowi lekki szkielet stalowy, a warstwę ocieplającą ścian, podłóg i stropu wykonano ze spienionego polistyrenu, uzyskując grubość ścian zewnętrznych ok. 6 cm przy ciężarze ok. 20 kG/m2 i współczynniku przenikania ciepła K = 0,53 kcal/m2h°C, czyli niemal dwukrotnie korzystniejszym niż dla ścian murowanych z cegieł o grubości 51 cm. Budynek został pokryty powłoką poliestrową wzmocnioną włóknem szklanym.
Zastosowanie tworzyw sztucznych do małych domków campingowych jest również celowe i uzasadnione. Jeden z takich obiektów wykonywanych we Francji. Całość ma ciężar 250 kG i może być zmontowana w ciągu kilku godzin. Obiekt o zbliżonej koncepcji do polskiego domku doświadczalnego w Warszawie. Jest to również domek doświadczalny skonstruowany w Niemczech Zachodnich, wykonany w konstrukcji stalowej w połączeniu z płytami sandwiczowymi i jednowarstwowymi falistymi z tworzyw sztucznych. Widoczne jest pokrycie dachowe z płyt PWS Vestopal i okładziny ścienne z falistych płyt PCW Vestolit (promocja 3 w 1).
Wnętrze łazienki z wanną z żywicy PWS, z licowaniem ścian płytkami z twardego PCW. Na oknie zasłony z barwnej folii PCW. Oprócz podanych przykładów zastosowania tworzyw sztucznych do wznoszenia małych budynków przejawiają się coraz bardziej dążenia do wykorzystywania ich w celach specjalnych: do konstrukcji zbiorników, kominów wentylacyjnych, pojemników w wielu gałęziach gospodarki, a nawet do celów artystycznych (rzeźby).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32