Blog
Grubość przegródek między-kanałowych
W artykule znajdziesz:
Grubość przegródek między-kanałowych
Grubość przegródek między-kanałowych w kanałach dymowych nie powinna być mniejsza od V2 cegły, grubość zaś ścianek zewnętrznych powinna wynosić co najmniej V2 cegły, jeśli sąsiednia przestrzeń jest ogrzewana, lub też co najmniej 1 cegłę, jeśli przestrzeń za daną ścianką jest nieogrzewana (np. ściany szczytowe i klatek schodowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ten ostatni warunek wymagany jest w tym celu, aby kanał zanadto się nie ochładzał, gdyż w zimnym kana/le jest zły ciąg; praktyka odstępuje od tego warunku na poddaszach i nad dachem.
Wiązania murów z kanałami nie dadzą się wykonać w niektórych miejscach bez pomocy dziewiątek, połówek, beleczek lub kwaterek; cegły te powinny być układane gładkimi (nie przycinanymi) ścianami w powierzchni kanałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ograniczenia pod względem obciążeń i odległości konstrukcyjnych części drewnianych. Żadnych belek nie powinno się zasadniczo opierać ani na półcegłowych zewnętrznych ściankach kanałów, ani na pół-cegłowych przegródkach między-kanałowych. Wyjątek stanowią żebra stropowe i niewielkie ‘belki żelbetowe, które mogą być w tych miejscach podparte, jeżeli na całej długości muru z kanałami zrobiona będzie ława żelbetowa w celu równomiernego rozłożenia obciążeń (uprawnienia budowlane).
Ze względów ogniowych - wszelkie konstrukcyjne części budynków z drewna powinny być oddalone od wewnętrznej powierzchni kanału dymowego nie mniej niż o 25 cm, a od wylotów do oczyszczania o 50 cm.
Zauważymy, że we wszystkich tych trzech przykładach w jednej z warstw kanały są ograniczone z obydwóch stron dwiema parami dziewiątek główkowych; po umieszczeniu główek między kanałami - inne cegły dadzą się bez trudu narysować. W drugiej warstwie przebiega nieprzerwanie rząd wozówek, a inne cegły umieszcza się tak, aby przykryć spoiny poprzedniej warstwy (program egzamin ustny).
Aby skrócić ten odcinek można mur pogrubić w poprzek z zastosowaniem cegieł - kwaterek i beleczek. Ten ostatni układ ma ponadto tę zaletę w porównaniu z poprzednim, że straty ciepła poprzez ścianki zewnętrzne kanałów są mniejsze, ponieważ są one krótsze (opinie o programie).
Kanały
Kanały, umieszczone w ścianie zewnętrznej, podlegają znacznemu ochłodzeniu mimo zgrubienia ścianki kanałowej, co jest przyczyną złego ciągu. Jeśli się zważy, że ponadto powierzchnia licowa ściany zewnętrznej z kanałami po pewnym czasie ulega zanieczyszczeniu na skutek przenikania w roztworze składników sadzy, wówczas staje się jasne, że należy w ogóle unikać projektowania kanałów w ścianie zewnętrznej, starając się w razie potrzeby umieścić te kanały w ścianie
Jeżeli mimo wszystko nie da się uniknąć kanałów w ścianie zewnętrznej, to wskazane jest ocieplić ją w miejscu, gdzie są kanały, na przykład płytą z pianobetonu izolacyjnego.
Kanały w murze o wiązaniu wielorzędowym mogą być ułożone w łatwy sposób. Jednakże przewiązanie pięciu warstw wozówek rzędów licowych dwukrotnie mniejszą liczbą główek, niż to ma miejsce w murach bez kanałów, budzi zastrzeżenia, zwłaszcza wobec działania naprężeń termicznych i możliwości uderzenia kuli kominiarza. Wobec powyższego, przy zupełnym przemilczeniu tej sprawy przez podręczniki zagraniczne, autor doradza, aby w miejscach kanałów dymowych wykonywać mur w wiązaniu pospolitym, a wiązać go dopiero poza kanałami z wiązaniem wielorzędowym, o ile ono zostało zastosowane (segregator aktów prawnych).
Kanały z pustaków należy murować w ten sposób, aby spoiny poziome między pustakami jednego kanału wypadały na środek pustaków sąsiedniego kanału. Odstęp między pustakami dwóch sąsiednich kanałów spalinowych pieców gazowych kąpielowych powinien być nie mniejszy niż 2,5 cm; należy go zapełnić rzadką zaprawą cementowoglinianą. Każda grupa kanałów spalinowych powinna być omurowana obustronnie ściankami z cegły o grubości V4 cegły, których nie można osłabiać żadnymi otworami. Na poddaszu i nad dachem grupa kanałów spalinowych powinna być omurowana ściankami z cegły o grubości V2 cegły (promocja 3 w 1).
Naturalną, zwłaszcza grawitacyjną, która polega na wyciąganiu powietrza z pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjne, poprowadzone aż ponad dach oraz na dopływie świeżego powietrza przez okna, drzwi itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32