Blog

Temperatura na budowie zdjęcie nr 2
29.11.2022

Grubość ścian wewnętrznych

W artykule znajdziesz:

Temperatura na budowie zdjęcie nr 3
Grubość ścian wewnętrznych

Sposób projektowania ścian monolitycznych piwnic w budynkach prefabrykowanych i monolitycznych nie jest jednakowy. Różnice dotyczą przede wszystkim klasy betonu stosowanego do wykonania ścian oraz ich grubości i wynikają z odmiennych warunków technologicznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wspólną natomiast zasadą dla obu technologii wykonania konstrukcji nadziemnej jest projektowanie ścian piwnic jako betonowych w najczęściej realizowanych budynkach, charakteryzujących się rozstawem ścian poprzecznych nie przekraczającym 6 m i wysokością nie wymagającą stosowania w części nadziemnej ścian żelbetowych. W budynkach prefabrykowanych do wykonania ścian piwnic stosuje się beton klasy BI5. Ściany wewnętrzne projektuje się o grubości 25 cm, ściany zewnętrzne o grubości 25 cm lub 30 cm przy wysokościach zasypania większych od 1,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach monolitycznych ściany piwnic projektuje się z betonu tej samej klasy co przy ścianach wyższych kondygnacji. Grubość ścian wewnętrznych odpowiada grubości ścian w kondygnacjach nadziemnych. Natomiast grubości ścian zewnętrznych z uwagi na siły od parcia gruntu stosuje się większe 20-25 cm (uprawnienia budowlane).

W ścianach wewnętrznych należy stosować zbrojenie w nadprożach. Rozmieszczanie tego zbrojenia tak, aby mogło ono spełniać funkcję zbrojenia ograniczającego rysy skurczowe, nie jest tu niezbędne. Również przekrój tego zbrojenia można ustalić jedynie w funkcji obciążeń działających na nadproże, nie mniej jednak niż cztery pręty 0 10 (program egzamin ustny).

Zadaniem stawianym w obliczeniach statycznych jest sprawdzenie konstrukcji w dwóch stanach granicznych nośności i użytkowania. Nieprzekroczenie pierwszego z tych stanów, w warunkach określonych normami, stanowi o bezpieczeństwie, a nieprzekroczenie drugiego o użyteczności konstrukcji. W obliczeniach obu stanów uwzględnia się warunki występujące w trakcie realizacji budynku oraz w trakcie jego użytkowania (opinie o programie).

Warunki wykonania konstrukcji

Z natury rzeczy uwaga skoncentrowana jest głównie na warunkach występujących w budynku gotowym, w trakcie jego użytkowania, ponieważ warunki te decydują o rozwiązaniu konstrukcyjnym budynku. Warunki występujące w trakcie realizacji wpływają głównie na organizację robót i szybkość ich postępu (potrzebne usztywnienia, możliwość rozformowania itp.), rzadziej natomiast na wymiary przekrojów elementów konstrukcji budynku. Niekiedy narzucają one potrzebę dodatkowego zbrojenia, np. ze względu na warunki transportu prefabrykatów lub w celu zmniejszenia szerokości rys skurczowych (segregator aktów prawnych).

Warunki wykonania konstrukcji mogą też wpływać na wielkości sił wewnętrznych występujących w gotowej konstrukcji. Na przykład płyty stropowe bezpośrednio po ułożeniu w budynku pracują jako wolno podparte, natomiast po zespoleniu czy przyciśnięciu końców ścianami wyższych kondygnacji zachowują się jak elementy zamocowane na podporach.

Podstawowymi obciążeniami, dla których sprawdzamy nośność konstrukcji, a także jej stan graniczny użytkowania, są obciążenia i oddziaływania, określone w normie PN-74/B-02009 mianem obciążeń stałych oraz zmiennych długo- i krótkotrwałych. Do tych ostatnich zalicza się obciążenie użytkowe na stropach (jakkolwiek w obliczeniach ugięć stropów część tego obciążenia uważa się za zmienne długotrwałe) oraz obciążenie wiatrem i śniegiem.

Oddziaływanie skurczu, temperatury i osiadań gruntu, z wyjątkiem przemieszczeń gruntu, spowodowanych działalnością górniczą, uważamy za obciążenie zmienne długotrwałe. Oddziaływania spowodowane przemieszczeniami gruntu na skutek działalności górniczej zaliczamy natomiast do obciążeń zmiennych krótkotrwałych (promocja 3 w 1).

W szczególnych okolicznościach mogą pojawić się też obciążenia zmienne wyjątkowe, spowodowane np. przez wybuch gazu w pomieszczeniu łub przez uderzenie ciężkiego pojazdu. Bezpieczeństwo konstrukcji zapewnia się w takim przypadku sprawdzając czy nośność poszczególnych elementów konstrukcji jest wystarczająca dla przeniesienia sił wywołanych obciążeniem wyjątkowym względnie sprawdzając stan graniczny nośności konstrukcji w warunkach poawaryjnych, kiedy określona jej część uległa zniszczeniu, a część pozostała wykształciła wtórny ustrój nośny, zabezpieczający przed rozprzestrzenieniem się katastrofy na większą część budynku.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Temperatura na budowie zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Temperatura na budowie zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Temperatura na budowie zdjęcie nr 8 Temperatura na budowie zdjęcie nr 9 Temperatura na budowie zdjęcie nr 10
Temperatura na budowie zdjęcie nr 11
Temperatura na budowie zdjęcie nr 12 Temperatura na budowie zdjęcie nr 13 Temperatura na budowie zdjęcie nr 14
Temperatura na budowie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Temperatura na budowie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Temperatura na budowie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami