Blog

Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 2
21.09.2018

Kominy w budynkach istotnymi elementami

W artykule znajdziesz:

Kominy w budynkach istotnymi elementami


Kominy w budynkach są bardzo ich istotnymi elementami. Natomiast samo projektowanie kominów powinno odbywać się tak, by zaprojektowany komin w przyszłości w danym domu spełniał wszelkie swoje wymogi i był bezpieczny.
Przewody kominowe powinny być, przede wszystkim szczelne, powinny zapobiegać zadymieniu pomieszczeń oraz stanowić bezpieczeństwo dla mieszkańców danego domu.
PROJEKTOWANIE UKŁADÓW ODPROWADZANIA POWIETRZA I SPALIN
Już na etapie projektu komina, należy uwzględnić jego umiejscowienie oraz fakt, że długość jego czopucha powinna być jak najkrótsza.
Czopuch to część łącząca piec z kominem, powinna być ona krótka i dostatecznie dostosowana do pracy u urządzeniem grzewczym.
Istnieją polskie normy, które dyktują warunki stawiania kominów i według nich każdy komin powinien być odpowiednio zaprojektowany.
JAKA PRZEPUSTOWOŚĆ?
Każdy komin powinien mieć odpowiednią swoją przepustowość. Wymagana przepustowość, najmniejsza, dla kominów to około 0,14 m, w przypadku zainstalowania wsadu kominowego, powinna wynosić 0,12m.
Natomiast przewody kominowe, stosowane przy wentylacji grawitacyjnej, według norm, mają swoją powierzchnię przekroju - 0, 0016 m2 oraz ich najmniejszy wymiar to 0,1m.
Dopiero tego rodzaju rozmiary komina dają dane bezpieczeństwo i są możliwe do zainstalowania z kominem odpowiedniego urządzenia grzewczego.
JAKIE PRZEWODY KOMINOWE?
Wszystkie przewody kominowe pełnią w budynku bardzo ważną i integralną rolę. ich zadaniem jest odprowadzanie z budynku spalin i zanieczyszczonego powietrza.
Dzisiejsze przewody kominowe są super nowoczesne i dają pewną gwarancję szczelności kominów. W każdym kominie powinny być prowadzone odpowiednie przewody dymowe i spalinowe. Sam komin jest konstrukcją najbardziej widoczną dla każdego, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie komin zabezpiecza wszelkie przewody, które są w nim prowadzone.
Dzisiejsze kominy są ceramiczne, systemowe, kwasoodporne, dzięki materiałom, z których są wykonywane są kominami bezpiecznymi z bezpiecznymi przewodami kominowymi.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 7 Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 8 Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 9
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 10
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 11 Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 12 Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 13
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak w praktyce wygląda egzamin ustny na uprawnienia budowlane? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami