Blog

Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 2
11.08.2021

Grubość ścian z betonu

W artykule znajdziesz:

Grubość ścian z betonu

Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 3
Grubość ścian z betonu

Grubość ścian z betonu jamistego oraz z żużlobetonu jest jednakowa lub nieco większa niż grubość ścian z pustaków żużlobetonowych. Zużycie zatem cementu na ściany z betonu jamistego jest na ogół mniejsze niż na ściany żużlobetonowe. Trwałość ścian z betonu jamistego, nie zawierającego domieszek niespalonego węgla i nietrwałego żużla, jest większa niż ścian żużlobetonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściany z bloków wykonanych z betonu komórkowego są lżejsze od ścian z cegły dziurawki na jednostkę powierzchni w przybliżeniu 2,5-krotnie.

Przekrycia dachowe budynków przemysłowych z płyt z betonu komórkowego wykazują w porównaniu z przykryciami z betonu zwykłego, ocieplonego np. zasypką żużlową, następujące zalety:
- ciężar własny przekrycia jest mniejszy 2-P2,5-krotnie,
- w przypadku stalowej konstrukcji dachu oszczędność stali (dźwigary i płatwie) wynosi ok. 15%,
- zapotrzebowanie środków transportowych zmniejsza się 2-P3-krotnie,
- zapotrzebowanie energii elektrycznej jest mniejsze w przybliżeniu dwukrotnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Analiza stropów międzykondygnacjowych z wielkowymiarowych płyt zbrojonych wykazuje, że ciężar stropów z betonu komórkowego jest średnio 2 razy mniejszy od ciężaru stropów innych typów.
Dla wstępnej oceny efektu ekonomicznego zastosowanej konstrukcji budynku trójkondygnacjowego z pianobetonowych elementów wielkopłytowych przeprowadzono porównanie kosztu oraz innych wskaźników techniczno-ekonomicznych tego budynku i budynku z cegły wapienno-krzemowej. Rozplanowanie pomieszczeń, liczba kondygnacji, wykończenie oraz pozostałe cechy charakterystyczne są w obu przypadkach jednakowe (uprawnienia budowlane).

Uprawnienia budowlane

Na 1 m3 budynku z pianobetonu cementowego przypada ok. 50 kg cementu, a z pianosylikatu - 14 kg cementu i ok. 26 kg wapna, tj. razem 40 kg spoiwa. Zużycie drutu przeciąganego na zimno na szkielety i siatki wynosi ok. 3,5 kg, a stali walcowanej (z wyjątkiem schodów, balkonów i balustrad) - ok. 1,0 kg (program egzamin ustny).
Ze wskaźników tych wynika, że zużycie spoiwa i stali w budynkach wielkopłytowych z pianobetonu jest w przybliżeniu takie samo jak w budynkach wielkopłytowych z innych materiałów. Na przykład według danych Akademii Architektury Rosji na 1 m3 10-kondygnaćjowego budynku szkieletowo-płytowego potrzeba 4,4 kg stali, 22,5 kg cementu, 33 kg wapna i gipsu (razem 55,5 kg spoiw) a w przypadku budynku bezszkieletowego - odpowiednio 3 kg, 26,5 kg i 11 kg (razem 37,5 kg spoiw).

Zbliżone wskaźniki zużycia materiałów wykazują również budynki wielkopłytowe o innej konstrukcji (opinie o programie).
Przytoczone dane obalają spotykany często pogląd, że przy zastosowaniu pianobetonu nie tylko do płyt ścian zewnętrznych, ale również do ścian działowych i stropów zużywa się nadmierną ilość stali i spoiwa.
Zestawienie kosztów i średni koszt jednostkowy pięciu budynków w Nowych Tychach ze ścianami zewnętrznymi z gazobetonu oraz średnie koszty jednostkowe budynków z żużlobetonowych elementów wielkoblokowych na osiedlu Praga II w Warszawie i budynków tradycyjnych w tych samych miejscowościach (segregator aktów prawnych).

W podanych w tablicy średnich kosztach 1 m3 budynku nie uwzględniono procentów zaawansowania stanów surowych, lecz obliczono te koszty jako średnie arytmetyczne.
Wyniki analizy porównawczej kosztów ścian i stropów, zastosowanych w budynkach w Nowych Tychach, z kosztami ścian ceglanych i stropów DMS. Tablica 6-9 zawiera dane analityczne dotyczące kosztów produkcji wielkowymiarowych bloków ściennych i płyt stropowych w wytwórni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 8 Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 9 Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 10
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 11
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 12 Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 13 Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 14
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadmierna ilość chlorku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami