Blog

04.03.2020

Grubość spoin

W artykule znajdziesz:

Grubość spoin

Grubość spoin

Grubość spoin, w których układa się zbrojenie, powinna być co najmniej o 4 mm większa od grubości zajmowanej przez zbrojenie. Średnicę i ilość prętów oraz odstęp między nimi lub też profil siatki ciętociągnionej określa się według obliczenia w zależności od konieczności zwiększenia zdolności nośnej muru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy zwiększaniu powierzchni przekroju zbrojenia zdolność nośna muru wzrasta jednak tylko do pewnej granicy. W celu zabezpieczenia zbrojenia przed korozją jak również ze względu na potrzebną przyczepność do muru znak (marka) zaprawy nie powinien być niższy od 30. Zbrojenie w kierunku prostopadłym do spoin wspornych może mieć zastosowanie w następujących przypadkach:

a) w celu podjęcia naprężeń rozciągających w murach zginanych i ściskanych mimośrodowo z mimośrodem e0 ~> 0,3 c, na przykład w filarach naw kościelnych obciążonych rozporem sklepień i parciem wiatru, w ścianach podziemi, podlegających parciu ziemi itp.,

b) w celu zwiększenia wytrzymałości na ściskanie smukłych ścian i filarów, dla których zbrojenie poprzeczne nie nadaje się (program uprawnienia budowlane na ANDROID),

c) w celu zabezpieczenia od pęknięć murów podlegających wpływom dynamicznym, np. w słupach i ścianach dźwigających tory suwnicowe,

d) w budowlach wznoszonych w krajach nawiedzanych przez trzęsienia ziemi, gdzie tego rodzaju zbrojenie jest jednym z podstawowych środków opanowania szkodliwych skutków żywiołu.

Zbrojenie może być umieszczone wewnątrz lub od zewnątrz, przy powierzchni muru, z jednej albo też z 2 lub więcej stron muru. Aby spoiny z umieszczonymi w nich prętami pokrywały się w rzucie poziomym, cegły rzędu zewnętrznego każdej warstwy wozówkowej muszą być przesunięte o ‘A cegły w stosunku do pozostałych rzędów (uprawnienia budowlane). W celu związania pionowych prętów z wnętrzem muru co 4 warstwy ułożony jest pręt rozdzielczy o średnicy 6 mm i uchwycony kotwami w spoinach wspornych, które go wiążą ze środkiem muru.

Zbrojenie słupa

W słupie tym pozostawione są w czasie murowania 2 gniazda szerokości po 6,5 cm. Cegły przy gnieździe powinny być układane „na puste spoiny", tj. ze spoinami niewypełnionymi od zewnątrz na l,5-2 cm (program egzamin ustny). Co 4 warstwy umieszczone są strzemiona. Po związaniu i zakończeniu osiadania zaprawy w spoinach wstawia się pionowe pręty zbrojenia wiąże z tkwiącymi w murze strzemionami, a następnie po przyłożeniu tarcz deskowych i podparciu ich betonuje się gniazda odcinkami po ok. 3 metry w taki sposób, że betonowanie każdego wyżej leżącego odcinka wykonuje się dopiero po związaniu betonu w poprzednim.

W celu zapewnienia współpracy między zbrojeniem i murem ‘konieczne jest, aby pręty stalowe były całkowicie okryte zaprawą lub betonem (opinie o programie). Z tego powodu spoiny, w których się mieszczą pręty stalowe, powinny mieć grubość co najmniej o 5 mm większą od wymiaru poprzecznego prętów. Zaprawa, w której tkwią pręty główne zbrojenia, powinna być znaku co najmniej 50 przy suchych warunkach przebywania mufu oraz co najmniej 100 przy wilgotnych warunkach.

Zaprawa w murze poza prętami głównymi może być znaku niższego, lecz nie mniej niż 30 w przypadku przebywania muru w suchych warunkach i nie mniej niż 50 w warunkach wilgotnych. Pręty główne zbrojenia wiąże się z murem za pomocą strzemion o średnicy d = = 3H-8 mm lub prętów rozdzielczych i kotwi (segregator aktów prawnych). Odległości między strzemionami obejmującymi pręty ściskane wynoszą co najmniej 25 d przy zbrojeniu znajdującym się wewnątrz muru oraz co najmniej 15 d przy zbrojeniu znajdującym się od zewnątrz.

W żadnym przypadku odstęp między strzemionami nie powinien być większy od 50 cm.zbrojenia powinna być nie mniejsza od 8 mm przy ściskaniu i nie mniejsza od 3 mm przy rozciąganiu. Łączny przekrój zbrojenia głównego powinien wynosić: przy ściskaniu co najmniej 0,2% i nie więcej niż 2% w stosunku do całego przekroju muru, natomiast przy rozciąganiu co najmniej 0,05% w strefie rozciąganej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami