Blog
Element uniwersalny SCC
W artykule znajdziesz:
Element uniwersalny SCC
Element uniwersalny SCC stosowany jest przede wszystkim tam, gdzie betonowanie elementu konstrukcyjnego nie może odbywać się od góry, np. podczas betonowania tuneli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podstawowym elementem deskowania przy kształtowaniu naroży prostopadłych w ścianach jest metalowy narożnik wewnętrzny. Formowanie naroża zewnętrznego odbywa się na dwa sposoby: za pomocą elementu uniwersalnego (płyty wielozadaniowej) lub za pomocą narożnika zewnętrznego.
Przykłady rozwiązań naroży według obu sposobów. Zastosowanie płyty uniwersalnej w przypadku kątów 90° redukuje konieczność stosowania elementów uzupełniających dla różnych grubości ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Umożliwia ustawienie szerokości ścian od 15 cm do 50 cm ze skokiem co 5 cm. Nie wszystkie systemy deskowań mają w swoich zestawach elementów narożniki zewnętrzne.
W zestawach systemów deskowań wielkowymiarowych znajdują się narożniki sztywne zewnętrzne i wewnętrzne o kącie 135°.
Z doświadczeń wykonawczych wynika, że narożniki o kącie 135° często występują w praktyce (uprawnienia budowlane). Przy zastosowaniu stałych elementów naroża te można formować szybko i dokładnie.
W przypadku kształtowania naroży o innych kątach rozwartych i ostrych stosowane są zewnętrzne i wewnętrzne narożniki przegubowe.
Konstrukcja narożników przegubowych stosowanych w deskowaniach wielkowymiarowych jest podobna do konstrukcji narożników deskowań drobnowymiarowych opisanych.
Akcesoria deskowania wielkowymiarowego (program egzamin ustny).
Zestaw akcesoriów deskowań systemowych wielkowymiarowych składa się z następujących elementów:
- elementy uzupełniające (kompensacyjne),
- zamki montażowe (klamry łączące),
- ściągi spinające,
- belki (rygle) wyrównujące,
- podpory ukośne, zastrzały,
- wsporniki pomostu roboczego,
- zawiesia transportowe.
Fragment ściany zaformowanej
Formy można łączyć ze sobą zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym, tzn. w pozycji leżącej, stojącej, albo mogą być ustawiane jedna na drugiej (opinie o programie).
Wielkowymiarowe deskowania umożliwiają w krótkim czasie zaformowanie ściany o znacznej powierzchni. Jest to jedna z podstawowych zalet tego systemu deskowań.
Łączenie elementów w deskowaniach wielkowymiarowych odbywa się za pomocą specjalnych zamków, nazywanych także przez niektórych producentów klamrami. Rozwiązaniom konstrukcyjnym zamków producenci deskowań przypisują szczególną rolę. Zamki w każdym systemie deskowań muszą spełniać trzy następujące funkcje: umożliwiać łatwe łączenie dwóch elementów, wyrównywać wzajemne ustawienie płyt względem siebie oraz uszczelniać połączenie płyt (segregator aktów prawnych).
Ponadto zamki zapewniają znaczną sztywność utworzonemu układowi płyt. W większości systemów łączenie płyt do wysokości 3 m odbywa się przy użyciu tylko dwóch zamków. Duża powierzchnia płyt oraz mała liczba zamków łączących sprzyja szybkiemu tempu robót montażowych.
Prawie wszyscy producenci deskowań stosują dwa rodzaje zamków łączących:
a) zamki podstawowe, łączące płyty lub płyty z narożnikami,
b) zamki kompensacyjne.
Zamki podstawowe łączą dwie sąsiadujące płyty, płytę z narożnikiem itp. Zamki kompensacyjne umożliwiają wstawienie między płytami elementu kompensującego niemodularny wymiar długości ściany Szerokość elementu kompensującego jest ograniczona (promocja 3 w 1).
Zamki podstawowe i kompensujące kilku producentów deskowań:
a) przedstawia zamek podstawowy NOE Top 2000 i zamek nastawny Top 2000 kompensujący długość do 15 cm,
b) zamek podstawowy Doka Framax RU oraz zamek Framax uniwersalny - wyrównanie do 15 cm,
c) klamrę Mammut Uni z możliwością uzupełnienia do 15 cm,
d) zamek PERI Trio BFD pełni funkcję zamka uniwersalnego: łączy płyty, a także kompensuje luki do szerokości 10 cm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32