Blog
Grubość warstwy kleju
W artykule znajdziesz:
Podstawową zasadą klejenia jest eliminowanie skoncentrowanych naprężeń na krawędziach łączonych materiałów. Idealna spoina nadaje materiałom sklejanym cech elementu jednorodnego, dzięki czemu wytrzymują one powstające naprężenia. Grubość materiałów wpływa na naprężenia powstające w sklejonych elementach. Ponieważ naprężenia w bardzo cienkich arkuszach metalu są małe, sklejanie ich jest łatwe. Trudniej uzyskać zadowalające wyniki przy klejeniu grubszych warstw metalu z tworzywem sztucznym, znacznie się bowiem różnią współczynnikiem rozszerzalności (program uprawnienia budowlane na komputer). Tworzywa sztuczne mają większy współczynnik rozszerzalności niż metale, co przy zmianach temperatury niszczy wiązanie. Trudności te pokonuje się przez zastosowanie klejów elastycznych z tworzyw sztucznych, przypominających kauczuk naturalny, które rozciągając się dopuszczają pewną rozszerzalność.
Grubość warstwy kleju stanowi inny czynnik wywierający wpływ na moc spoiny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Okazało się, że cienkie powłoki nadają spoinie większą wytrzymałość. Zachodzące w sklejanych częściach różnice dotyczące zawartości wilgoci i odporności przeciw zmianie objętości obniżają wiążące własności kleju. Chcąc temu przeciwdziałać redukuje się wodochłodność powierzchni sklejanych oraz zawartość wody w materiale do ilości wymaganej przez proces klejenia (uprawnienia budowlane).
Wpływ rozszerzalności cieplnej i wynikających stąd naprężeń można obniżyć przez użycie klejów o tym samym lub przybliżonym współczynniku rozszerzalności, jaki posiadają materiały sklejane. Zmiany temperatury wywierają nieznaczny wpływ na spoiwa fenolowo-formaldehydowe i mccznikowo-formaldehydowe, wiążące na zimno z uwagi na to, że klejenie przeprowadza się w temperaturze zbliżonej do tej, w jakiej materiał sklejony będzie się przeważnie znajdował w użyciu (program egzamin ustny).
Wykańczanie
Przy zastosowaniu dużego nacisku do klejenia dwóch materiałów powstają po wyjęciu z prasy naprężenia. Można je zmniejszyć redukując do minimum nacisk konieczny do osiągnięcia zadowalającego sklejenia. Przed klejeniem powierzchnię podłoża należy starannie oczyścić i osuszyć. Aby ułatwić sklejenie, karbuje się dolną płaszczyznę arkusza naklejanego. Klej nakłada się równo na arkuszu i na podłożu. Dobór kleju (tabl. 6) zależy od zamierzonego celu, jakiemu mają służyć płyty (opinie o programie).
Należy unikać przyklejania płyty o grubości 1,5 mm do drewnianej ramy bez usztywnienia, ponieważ jej powierzchnia może ulec sfalowaniu. Użycie płyt o grubości 3 mm odpowiednio usztywnionych nie budzi tych obaw. Krawędzie płyt pokrywa się smarem, aby zapobiec wydostawaniu się kleju w czasie prasowania. Płyta górna i dolna mają zazwyczaj nieco większy wymiar niż rdzeń, co umożliwia nieznaczne ruchy i przesunięcia, jakie występują w czasie prasowania. Siła nacisku powinna być równomiernie rozłożona i powinna wynosić ok. 0,03 kG/cm2. Wskazane jest używanie prasy, jednakże można stosować również zaciski lub ciężarki. Czas prasowania uzależniony jest od rodzaju kleju i temperatury. Po wyjęciu płyt z prasy muszą one zupełnie wyschnąć (segregator aktów prawnych).
Płyty warstwowe pokrywa się różnymi wzorami (jak kwiaty, liście, arabeski) zbliżonymi wyglądem do batiku lub wzorzystego płótna. Sposób wykonywania tych wzorów jest jednakowy, z wyjątkiem barwienia i robót wykończeniowych. Rysunek ścienny lub inny specjalny wzór może być umieszczony pod ochronną folią melaminową. Intarsje różnych płyt i metali dają również atrakcyjne efekty i dekoracyjne, niekiedy również umieszcza się na powierzchni substancje fluorescencyjne w celu uzyskania odpowiedniego efektu jarzenia.
Opatentowany sposób zamieszczania na płytach rysunków polega na malowaniu ich na surowym materiale przed wykonaniem arkusza. Rysunek pokrywa się cienką błoną żywicy, a następnie arkuszem tworzywa sztucznego. Rysunki mogą być również wykonane przez wycinanie z różnych płyt kompozycji dekoracyjnych i układanie jej na zewnętrznej warstwie. Cały element wkłada się do prasy hydraulicznej i uzyskuje element złożony normalną metodą produkcyjną. W ten sam sposób można otrzymywać wzory metalowe lub kolorowe włókna oraz fotografie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32