Blog

Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 2
11.02.2022

Złącza elementów dachowych

W artykule znajdziesz:

Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 3
Złącza elementów dachowych

Złącza elementów dachowych o okładzinach aluminiowych. Styki równoległe do okapu są przykryte blachą łączoną na rąbek leżący, a styki prostopadłe do okapu blachą łączoną na rąbek stojący; obydwa rąbki mogą być pojedyncze lub podwójne (program uprawnienia budowlane na komputer). Proces technologiczny produkcji elementów warstwowych zależy od zastosowanych materiałów okładzin i rdzenia, sposobu ich łączenia (klejenie, spienianie między okładzinami), konstrukcji obramowania, rodzaju wykończenia powierzchni, wydajności okresowej wytwórni itp.

W przypadku produkcji elementów klejonych proces ten składa się z następujących operacji roboczych:

a) cięcia materiałów i ewentualnej ich obróbki, np. wiercenia otworów,

b) przygotowania powierzchni łączonych materiałów,

c) przygotowania i naniesienia kleju na powierzchnie łączonych materiałów,

d) scalania składowych materiałów i prasowania,

e) obróbki i wykończenia zewnętrznych powierzchni elementów,

f) kontroli jakości wykonania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy produkcji elementów z rdzeniem spienianym między okładzinami zamiast czynności wymienionych w p. c) i d) wykonuje się formy, w których umieszcza się okładziny i przeprowadza się czynności spieniania w temperaturze normalnej (np. spienianie poliuretanów) lub podwyższonej (np. spienianie tworzywa polistyrenowego). Cięcie i obróbka łączonych materiałów. Do przecinania płyt azbestowo-cementowych i poliestrowych zbrojonych stosuje się na ogół tarcze karborundowe lub stalowe z zębami ze stopów o wysokiej twardości. Istnieją urządzenia umożliwiające jednoczesne przecinanie kilku płyt w dowolnym kierunku w stosunku do ich krawędzi (uprawnienia budowlane).

Do cięcia blachy ze stopów aluminiowych lub stalowych są stosowane nożyce gilotynowe. Płyty pilśniowe twarde lub bardzo twarde i arkusze sklejki przecina się za pomocą pił tarczowych stalowych, przeznaczonych do cięcia drewna. Otwory w okładzinach metalowych, azbestocementowych i ze zbrojonych poliestrów przewierca się za pomocą stałych lub przenośnych wiertarek do metalu, zaopatrzonych w wiertła z wysokogatunkowych stopów.

Odtłuszczenie wyrobów aluminiowych

Tworzywa piankowe przecina się za pomocą pił tarczowych lub taśmowych albo za pomocą drutu oporowego. W NRF stosuje się specjalną piłę przecinającą jednocześnie płyty lub bloki wzdłuż dwóch krawędzi, przy czym uzyskuje się grubość cięcia do 700 mm. Przygotowanie powierzchni łączonych materiałów. Przygotowanie powierzchni płyt azbestowo-cementowych polega na oczyszczeniu jej z pyłu cementowego i przypadkowych zanieczyszczeń za pomocą urządzenia zaopatrzonego w obracające się czołowe lub walcowe szczotki druciane albo z tworzywa sztucznego. Stosuje się również oczyszczenie powierzchni pociętych arkuszy azbestowo-cementowych w specjalnych komorach za pomocą strumienia sprężonego powietrza (program egzamin ustny).

W Rosji w przypadku zbyt małej chropowatości lewej strony płyt azbestowo-cementowych stosuje się obróbkę chemiczną, natryskując za pomocą pistoletów 5-7 procentowy roztwór kwasu solnego. Działanie roztworem jest możliwe jedynie wówczas, gdy azbestocement jest już dostatecznie dojrzały (po upływie co najmniej 2 miesięcy od wyprodukowania). Przygotowanie powierzchni arkuszy i profili aluminiowych składa się z następujących czynności: odtłuszczenia i mechanicznego zeszczotkowania powierzchni lub jej utlenienia (opinie o programie).

Odtłuszczenie wyrobów aluminiowych polega najczęściej na poddaniu ich w hermetycznych komorach działaniu par trójchloroetylenu lub kąpieli alkalicznej w temperaturze 60-70 °C (segregator aktów prawnych). Zasadowość kąpieli powinna wynosić 1,6-2,5% w przeliczeniu na NaOH, czas kąpieli wynosi ok. 3 min. Po odtłuszczeniu wyroby aluminiowe są przemywane najpierw gorącą wodą (o temperaturze 50-70 °C), a następnie zimną wodą. Czas kąpieli wodnej zarówno gorącej jak i zimnej wynosi ok. 10 min.

Szorstkość powierzchni w sposób mechaniczny uzyskuje się przez jej piaskowanie lub szlifowanie, obróbka ta jest nietrwała, w ciągu kilku godzin na przygotowanej powierzchni tworzy się warstewka tlenku (promocja 3 w 1). Przyczepność spoiny klejowej do powierzchni, której szorstkość nadano w sposób mechaniczny, jest mniejsza, niż w przypadku oksydowania chemicznego lub elektrochemicznego (anodowania) powierzchni.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 8 Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 9 Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 10
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 11
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 12 Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 13 Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 14
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenia poszczególnych budowli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami