Blog

24.08.2020

Grubość warstwy

W artykule znajdziesz:

Grubość warstwy

Grubość warstwy

Przy zagęszczaniu ubijaniem grubość warstwy waha się w granicach 10-20 cm (max 30 cm) (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy betonach plastycznych, zagęszczanych ręcznie sztychowaniem lub wibratorami, grubość warstwy dochodzi do 40 cm i więcej. Przy betonach o konsystencji półciekłej i ciekłej grubość warstwy jest w zasadzie dowolna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wznoszeniu dużych obiektów masywnych (np. budowli hydrotechnicznych) trzeba uwzględniać dodatkowo takie czynniki, jak samoocieplanie się betonu i związane z tym naprężenia termiczne oraz naprężenia skurczowe, które rzutują na podział elementu na sekcje, a tych z kolei na bloki o odpowiednio dobranych kształtach i wymiarach, betonowanych w ściśle określonej kolejności. Objętości bloków wahają się 150-1000 m3, przy grubości 1,2-4,0 m (uprawnienia budowlane).
Podobnie przy betonowaniu płyt o bardzo dużych powierzchniach, np. nawierzchni dróg i lotnisk, konieczny jest - z uwagi na odkształcenia termiczne i skurczowe oraz czasem nierównomierne osiadania - podział płyt na niezależne pola o powierzchni do 30 m2.

Uzyskuje się to w drogach przez wykonywanie co 6-20 m w kierunku długości szczelin dylatacyjnych i kontrakcyjnych. Przy większych szerokościach (b ^ 6 m) konieczne są również szczeliny podłużne, oddzielające poszczególne pasma nawierzchni.
Układanie masy betonowej o konsystencji półciekłej i ciekłej. Beton w tym przypadku układa się w deskowaniu pod wpływem siły ciężkości. Rozprowadza się go ręcznie za pomocą łopat i grabi, nie stosując zagęszczania, a jedynie „dziobanie” prętami stalowymi, poruszanymi w kierunku pionowym dla usunięcia z masy betonowej pęcherzyków powietrza. Wyciekające na powierzchnię warstwy rzadkiej zaprawy lub zaczynu (zwłaszcza na brzegach) powinny być mieszane z główną masą betonu.

Betonów o tej konsystencji nie można zrzucać z wysokości większych niż 1,5-2,0 m z uwagi na rozsortowanie się mieszaniny; przy większych wysokościach należy je wprowadzać w deskowanie za pomocą ukośnie ustawionych rynien lub rur (program egzamin ustny).
Układanie masy betonowej o konsystencji plastycznej.

Nadmiar masy betonowej

Masę betonową o konsystencji plastycznej stosuje się do konstrukcji żelbetowych z przeciętną ilością zbrojenia (słupy, płyty, belki) i przy zagęszczaniu ręcznym lub w elementach o rozwiniętym przekroju (np. w gzymsach) przy zagęszczaniu za pomocą wibracji.
W płytach masę rozprowadza się równomiernie łopatami (opinie o programie).

Grubość płyt wyznacza się za pomocą desek ułożonych na rąb co 2,0-2,5 m i łat drewnianych, które przesuwa się wzdłuż pary desek, ściągając nadmiar masy betonowej. Deski usuwa się natychmiast po zabetonowaniu odpowiedniego pola płyty, a pozostałe po deskach szczeliny wypełnia betonem lub tłustą zaprawą cementową. Zamiast desek prowadzących stosuje się również do oznaczania grubości płyt klocki drewniane układane na deskowaniu. Płyty stropów żebrowych i grzybkowych należy betonować od razu na całą wysokość; pozostawienie spoin poziomych jest niedopuszczalne. Płyty grube można betonować kilkoma warstwami. W przypadku utworzenia się na styku warstw poduszek wodnych należy je przebić prętem metalowym w kilku miejscach i beton w tej przestrzeni ponownie zagęścić.

Wymiary belek i słupów dane są przez wymiar formy lub deskowania (segregator aktów prawnych). W belkach masę rozprowadza się i zagęszcza za pomocą długich prętów stalowych, spłaszczonych na końcu. Ruchy płaskiego końca drążka powodują wypełnienie betonem przestrzeni między wkładkami oraz między zbrojeniem a deskowaniem, a ponadto usuwają z masy betonowej pęcherzyki powietrza. Szczególnie dokładnie należy zagęszczać masę betonową w miejscach skrzyżowania się belek oraz belek i słupów. Przy silnym zbrojeniu i małych odstępach między wkładkami zaleca się w tych miejscach stosować bardziej ciekłą masę (zachowując jednak wskaźnik W/C bez zmiany).

W słupach i ścianach masę betonową zagęszcza się drążkami jak w belkach, lecz deskowanie słupa należy ponadto poddać uderzeniom młotków drewnianych. Szczególnie dotyczy to wąskich słupów albo słupów o gęstym uzbrojeniu, gdyż zapewniamy wówczas lepsze spływanie betonu i ścisłe otulenie zbrojenia (promocja 3 w 1). Wskazane jest, aby ściany i słupy betonowane były na całej wysokości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami