Blog

Stabilność budynku zdjęcie nr 2
26.11.2021

Grunt słabo przepuszczalny

W artykule znajdziesz:

Grunt słabo przepuszczalny

Stabilność budynku zdjęcie nr 3
Grunt słabo przepuszczalny

Grunt słabo przepuszczalny składa się z pokładów piasków drobnoziarnistych z domieszką pyłów. Strefa wód kapilarnych sięga terenu. Opady atmosferyczne w tym przypadku poważniej zmieniają poziom wód gruntowych, przesuwając w górę zwierciadło wód wolnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na dużą pojemność połową gruntu przy obliczaniu ciśnienia (p + Ap) przyjmuje się górny poziom wód kapilarnych wzniesiony o h + Ah. ponad poziom izolacji.

Grunty spoiste 1. Wody gruntowe w sąsiednich terenach mają zwierciadło powyżej dna wykopu. Ani w otworze wiertniczym, ani w wykopie nie ma wody, gdyż grunt jest nieprzepuszczalny.
Przykład ten pokazuje najbardziej zdradliwą sytuację, często lekceważoną przy posadowieniu budynków. W przypadku gruntu spoistego odparowanie wody przy dobrej pogodzie może być większe od filtracji wody w gruncie.
Tym niemniej w okresie eksploatacji budynku ciśnienie hydrostatyczne może ustalić się w granicach poziomu wód gruntowych w piaskach.
Wykop w gruncie spoistym (np. w glinie) jest z reguły suchy, zwłaszcza kiedy wody gruntowe są poniżej jego dna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wilgoć kapilarna odparowuje i grunt w okresie pogody może nie budzić żadnych podejrzeń. Budowa przebiega zazwyczaj sprawnie i wykonawcy odnoszą wrażenie, że zabezpieczenie od wody jest zbędne. Nawet opady przelotne w ciągu letnich miesięcy nie zawsze nastręczają trudności w wykonywaniu robót fundamentowych. Szkody powstające wskutek rozmiękczania dna wykopu łatwo uchodzą uwagi wykonawców (uprawnienia budowlane).
Dopiero po wykonaniu budynku i zasypaniu wykopu okazuje się, że budynek nie jest zabezpieczony od wody. Mimo że grunt jest źle przepuszczalny, spulchniona ziemia po wykopie dokoła budynku staje się zbiornikiem wodnym, jeżeli przesączą się wody opadowe.

Należy poza tym liczyć się z tym, że tereny zabudowane są przecięte trasami instalacyjnymi, którymi wody ze zbiorników wyższych mogą podtapiać sąsiednie budowle (program egzamin ustny).

Konfiguracja terenów

Grunty zawierają żyły i soczewki piaskowe przepuszczalne przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia budynku. Jeżeli poziom wód gruntowych znajduje się o wiele niżej posadowienia budowli, mogą zachodzić poważne błędy w ocenie hydrostatycznego ciśnienia wody (opinie o programie). W okresie kiedy wykop jest otwarty, przesączające się wody opadowe częściowo odparowują, a częściowo wsiąkają w dno wykopu, nie stwarzając trudności przy wykonaniu podziemnej części budynku. Jednakże posadowienie budynku może spowodować zmiany w obiegu wody. Fundament budynku może zahamować odpływ wody i spiętrzy ją dokoła budowy, wywołując działanie ciśnienia hydrostatycznego wody Ap.
Stawiając budowle na terenach pochyłych, wzgórzach, wąwozach należy dokładnie przestudiować wody gruntowe i odpływ wód atmosferycznych.

Konfiguracja terenów może wynikać z erozyjnego działania wód gruntowych i atmosferycznych.
Posadowienie budynku we wklęśnięciach terenu spowodowanych działaniem erozyjnym wody może odbić się ujemnie na trwałości i eksploatacji budynku.
Budynek ustawiony w strefie erozyjnego działania wód stając się zaporą do swobodnego ich spływu będzie w konsekwencji również celem erozyjnego niszczenia.
Powyższe przypadki ustalania się poziomów wód gruntowych nie wyczerpują zagadnienia oceny stanu wód pod względem ciśnienia hydrostatycznego i odpowiedniego zabezpieczenia budynku przed filtracją wody przez obudowę obiektu podziemnego (segregator aktów prawnych).

Są one jednak dostateczną przestrogą przed lekkomyślnym uchylaniem się od zabezpieczeń od wody bez należytego przestudiowania warunków miejscowych.
We wszystkich przypadkach, kiedy istnieje możliwość całkowitego lub częściowego odprowadzenia wody, należy stosować odpowiednio zaprojektowane drenaże. Ponieważ nie zawsze ilość odprowadzonej wody jest duża, niekiedy wystarczy opaskowy drenaż z wpuszczeniem do przewodu kanalizacyjnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stabilność budynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stabilność budynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stabilność budynku zdjęcie nr 8 Stabilność budynku zdjęcie nr 9 Stabilność budynku zdjęcie nr 10
Stabilność budynku zdjęcie nr 11
Stabilność budynku zdjęcie nr 12 Stabilność budynku zdjęcie nr 13 Stabilność budynku zdjęcie nr 14
Stabilność budynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stabilność budynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stabilność budynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami