Blog

14.07.2021

Zerwanie paska

W artykule znajdziesz:

Zerwanie paska

Zerwanie paska

Jeśli będziemy usiłowali wyciągnąć wkładkę z zacisku płytkami (rozumowanie przeprowadzamy w odniesieniu do paska papy o szerokości 1 cm), to pod wpływem wzrastającej siły S część paska zaciśniętego w płytkach będzie się wydłużać i jednocześnie odkształcająca się część paska ulegnie przesunięciu wzdłuż płytek, co oczywiście nastąpi po pokonaniu oporu przeciw przesunięciu s (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zerwanie paska nastąpi, gdy siła S osiągnie wartość Sg, a wpływ siły Sg rozciągnie się na odcinek L. Należy zauważyć, że wielkość siły S rozciągającej pasek na długości odcinka L jest zmienna i wzrasta od wartości równej zeru na końcu odcinka L (w punkcie B) do maksymalnej wartości na początku odcinka L (w punkcie ^4). Na długości odcinka L nastąpiło przesunięcie paska względem płytek zaciskających. Pasek na prawo od punktu B nie podlega działaniom żadnych sił rozciągających i położenie jego względem płytek jest niezmienne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Największe wydłużenie fg otrzymamy, jeśli siła S osiągnie wartość siły zrywającej Sg, przy czym przesunięcie paska i jego odkształcenie (wydłużenie) wystąpi na odcinku Lg.
Z równania [23-5] wynika, że im większa będzie wytrzymałość na rozerwanie, im mniejszy współczynnik odkształcalności wkładek i im mniejsza siła oporu przeciw przesunięciu papy wzdłuż płytek, tym wydłużenie E będzie większe (uprawnienia budowlane).

Uwzględniając przeprowadzone rozważania w przypadku izolacji w miejscu szczeliny dylatacyjnej lub szczeliny wytworzonej w konstrukcji, można stwierdzić, że graniczna maksymalna szerokość szczeliny, jaka może powstać bez popękania izolacji, będzie równa podwójnej wartości e otrzymanej.
Zmniejszenie wartości s można uzyskać w przypadku, gdy powierzchnia izolowanej konstrukcji jest możliwie gładka, przy czym nie stosuje się ani gruntowania tej powierzchni, ani nie przylepia się do niej wkładek izolacji lepikiem (program egzamin ustny).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Można to jednak uważać za celowe jedynie na pewnej szerokości w obrębie szczeliny dylatacyjnej lub na całej izolowanej powierzchni, jeśli spodziewane są wyraźne rysy konstrukcji. Jeśli wyżej przytoczone okoliczności nie zachodzą, to lepiej izolację przylepić do podłoża, gdyż w przypadku miejscowego uszkodzenia izolacji woda będzie wsiąkać w konstrukcję tylko w tym jednym miejscu, przy nie przylepionej zaś izolacji przedostanie się pod izolację na całej jej powierzchni i wówczas izolacja traci całkowicie swą wartość.
Jeśli chcemy zwiększyć wytrzymałość izolacji na rozerwanie w miejscach rys lub szczeliny dylatacyjnej, to należy zastosować większą ilość warstw wkładek, ponieważ wtedy wartość siły rozciągającej Sg wzrasta (opinie o programie).

W przypadku izolacji wielowarstwowej może się zdarzyć, że opór przeciw przesunięciu będzie większy pomiędzy konstrukcją a pierwszą warstwą wkładek niż pomiędzy poszczególnymi warstwami. Wówczas przy rozszerzaniu się szczeliny zewnętrzne warstwy, nie mogąc wydłużać się w szerszych granicach, ulegają rozerwaniu, a warstwy wewnętrzne, mając do pokonania mniejsze opory przy wzajemnym przesuwaniu się wkładek, wydłużają się jednocześnie z poszerzaniem się szczeliny, nie ulegając jeszcze rozerwaniu (segregator aktów prawnych).

Dlatego właśnie uzasadnione jest stosowanie w miejscach narażonych na powstanie rys w konstrukcji i w obrębie szczelin dylatacyjnych wzmocnienia izolacji w postaci dodatkowych wkładek o możliwie znacznej wytrzymałości na rozciąganie, o małym współczynniku odkształcalności i małej adhezji lepiku do ich powierzchni.

Z powyższych względów jako wzmocnienie izolacji szczelin dylatacyjnych można stosować folie z mas plastycznych, np. oppanol lub igelit (pkt 15), które obok znacznie większej wytrzymałości od pap mają (jak wykazały badania autorów) tę własność, że adhezja lepiku do nich jest co najmniej 5-krotnie mniejsza od adhezji do pap. Jeśli w obrębie dyla- tacji zastosujemy 2 warstwy folii z masy plastycznej (igelitu) na zewnątrz normalnej izolacji z wkładkami papowymi, to na szerokości pasków plastyku (igelitu) izolacja ma znacznie ułatwione odkształcanie się (wydłużanie) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami