Blog

Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 2
13.07.2021

Grunty nieprzepuszczalne

W artykule znajdziesz:

Grunty nieprzepuszczalne

Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 3
Grunty nieprzepuszczalne

Zjawisko to może być spotęgowane, ponieważ grunt nasypowy zwykle dzięki spulchnieniu z łatwością przepuszcza wodę opadową. W zależności od ukształtowania terenu wokół obiektu należy liczyć się z możliwością spływania wody opadowej z większej powierzchni terenu mniej przepuszczalnego od nasypu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wówczas woda zaskórna może szybko spiętrzyć się nawet do poziomu terenu. Dlatego pożądane jest, jeśli pozwalają na to warunki terenowe, wykonanie drenażu w celu zapobieżenia podnoszeniu się poziomu wody zaskórnej. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, a trzeba też wziąć pod uwagę, że drenaż po pewnym czasie może ulec zatkaniu i wówczas przestaje skutecznie działać.
W tych przypadkach w części obiektu poniżej poziomu terenu należy zastosować izolację ciężką. Wykonanie robót w wyżej opisanych rodzajach gruntów jest na ogół łatwe. Jedynie woda opadowa znajdująca się w nadmiernej ilości w wykopie może sprawić kłopoty i dlatego należy ją usuwać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grunty o bardzo malej przepuszczalności, jak glina lub ił, uważane są za nieprzepuszczalne, jeśli pokłady wodonośne są na znacznej głębokości i woda w nich nie znajduje się pod ciśnieniem. Grunty nieprzepuszczalne zawierają jedynie wilgoć włoskowatą, która po wykonaniu wykopu wysycha (paruje) na powierzchni dna i skarp. Wykop robi wrażenie suchego i jedynie w okresie opadów atmosferycznych podlega zawilgoceniu lub częściowemu wypełnieniu wodą. Grunt z wykopu użyty do zasypania wykonanego obiektu nigdy nie będzie tak dalece nieprzepuszczalny jak grunt rodzimy (uprawnienia budowlane). Woda opadowa będzie łatwiej przez niego przesiąkać zatrzymując się na nieprzepuszczalnych warstwach rodzimych i tworząc zbiorniki wody zaskórnej wokół obiektu. Na szybkość powstawania wody zaskórnej i ustalenie się jej najwyższego poziomu będzie miało duży wpływ ukształtowanie terenu wokół obiektu, co decyduje o ilości opadów spływających z powierzchni terenu w kierunku obiektu. Podobnie jak w przypadku podanym w pkcie c należy rozważyć możliwość zastosowania drenażu (program egzamin ustny).

Istnienie wody

W opisanych warunkach część podziemna obiektu powinna otrzymać izolację ciężką. Tylko w przypadkach gdy będzie się miało całkowitą pewność, że utworzą się spadki terenu od obiektu i nasyp zostanie pokryty nawierzchnią nieprzepuszczalną, można zaryzykować zastosowanie lżejszego typu izolacji.
Wykonanie robót w gruntach nieprzepuszczalnych na ogół nie sprawia trudności, jedynie w okresach długotrwałych opadów atmosferycznych należy zapewnić jak najszybsze usuwanie wody opadowej, gromadzącej się w wykopie (opinie o programie).

Grunty nieprzepuszczalne, lecz podbudowane pokładami gruntów wodonośnych z wodą znajdującą się pod ciśnieniem (artezyjską), wymagają specjalnych rozważań przy wyborze typu izolacji wodoszczelnej ze względu na nieco odmienne warunki. Istnienie wody pod ciśnieniem w pokładach zalegających pod pokładami nieprzepuszczalnymi może być stwierdzone jedynie na podstawie próbnych wierceń, wykonanie bowiem wykopu nie ujawni istnienia wody artezyjskiej (segregator aktów prawnych).
Po wybudowaniu obiektu i zasypaniu wykopu ustaje parowanie wody podsiąkającej, która zaczyna się gromadzić w gruncie użytym do zasypania. Jednocześnie woda opadowa przedostaje się z terenu. W ten sposób tworzy się woda zaskórna.

Jeśli pod stopą fundamentową obiektu zostanie niezbyt gruba warstwa gruntu nieprzepuszczalnego, odgradzająca ją od wody znajdującej się pod ciśnieniem, to może nastąpić przebicie tej warstwy przez wodę, zwłaszcza w przypadku istnienia przewarstwień gruntów przepuszczalnych. Może wówczas nastąpić zalanie wykopu wodą gruntową, co jest niebezpieczne dla pracujących w wykopach; prowadzenie więc robót w takich warunkach wymaga ogromnej ostrożności (promocja 3 w 1). Obiekt zbudowany na takim gruncie powinien otrzymać izolację ciężką.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 8 Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 9 Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 10
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 11
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 12 Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 13 Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 14
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwykła powłoka bitumiczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami