Blog
Grunty pęczniejące
W artykule znajdziesz:
Sporządzając wykres ściśliwości gruntu w skali półlogarytmicznej, można go wykorzystać do interpretacji wg Casagrande’a zakresu prekonsolidacji, jakiej grunt podlegał w przeszłości (program uprawnienia budowlane na komputer). Odcinek AB obejmuje część zakresu prekonsolidacji, prosta CD - część zakresu ściśliwości pod obciążeniem powyżej prekonsolidacyjnego; pomiędzy punktami B i C znajduje się punkt F, odpowiadający największej krzywiźnie odcinka BC. Z punktu F prowadzi się styczną FB, poziomą FG i dwusieczną kąta GFH. Punkt E przecięcia się dwusiecznej i prostej CD wyznacza na odciętej wartości maksymalnego obciążenia (w przeszłości geologicznej danego gruntu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku gruntów przekonsolidowanych lodowcem opisany sposób badania wymaga obciążenia do około 10 MPa, co praktycznie nie jest możliwe. W przypadku gruntów przekonsolidowanych np. wydmą lub nadkładem w dolinie prowadzi się badania do osiągnięcia na wykresie ściśliwości odcinka linii prostej, jak odcinek CD (uprawnienia budowlane). Badanie takie wymaga specjalnych edometrów o zakresie obciążeń ok. 1,6 MPa, a nawet 3,2 MPa. Oczywiście w celu wyznaczenia M0 i M należy przeprowadzić badania kilku próbek tego samego gruntu, aby móc ustalić wartości na podstawie rachunku prawdopodobieństwa (program egzamin ustny).
Opór ścinania
Do gruntów makroporowatych o strukturze trwałej zalicza się grunty wykazujące im < 0,02; o strukturze nietrwałej (zapadowej) są grunty o współczynniku im > 0,02. Do badań należy próbki wyjątkowo starannie dopasować do pierścienia i filtrów, gdyż w przeciwnym przypadku można otrzymać duże pozorne osiadania zapadowe. Grunty pęczniejące przygotowuje się do badań również starannie dopasowując próbkę do pierścienia i filtrów edometru; rozpoczyna się badania obciążając grunt stopniami i konsolidując bez zalewania wodą. Po skonsolidowaniu przy nacisku równym przewidywanemu ap zalewa się edometr wodą i prowadzi się pomiary pęcznienia do czasu ukończenia przyrostu wysokości próbki, następnie próbkę obciąża się jeszcze o jeden lub dwa stopnie obciążenia i odciąża się do zera (opinie o programie).
Na podstawie przeprowadzonych pomiarów sporządza się wykres ściśliwości i pęcznienia, co pozwala wyznaczyć wartość modułu ściśliwości Ma i wskaźnika pęcznienia Ip przy danym naprężeniu w gruncie cp. Zazwyczaj przeprowadza się badania pęcznienia danego gruntu przy nacisku co pozwala dokładniej określić wskaźniki pęcznienia przy różnych naprężeniach.
Wytrzymałością na ścinanie nazywamy maksymalny opór, jaki stawia ścinany grunt naprężeniu stycznemu w rozpatrywanym punkcie (segregator aktów prawnych). Po pokonaniu oporu ścinania we wszystkich punktach na pewnej powierzchni następuje wzdłuż tej powierzchni poślizg jednej części gruntu po pozostałej. Poślizgi mogą być jednopowierzchniowe i strefowe.
Badania laboratoryjne przeprowadza się w aparacie skrzynkowym lub aparacie trójosiowym ścinając jedną lub dwie próbki o naturalnym stopniu zagęszczenia, każdą jednokrotnie. Wyniki badań w aparacie skrzynkowym interpretuje się wg wzoru (2-26), z tym że uzyskaną wartość <j> przyjmuje się za właściwy kąt tarcia wewnętrznego (promocja 3 w 1).
Wyniki badań trójosiowych w postaci naprężeń głównych av i a3 pozwalają wykreślić graniczne koła Mohra, do których styczna wyznacza kąt tarcia wewnętrznego <t> (rys. 2-22). W przypadku badania gruntu nawodnionego należy zapewnić swobodny odpływ wody z porów gruntu, co pozwala na utrzymanie ciśnienia porowego U K 0. W związku z powyższym na wyniki badań wpływają: typ aparatu, stopień nasycenia gruntu wodą, wymiary próbki, czas ścinania po obciążeniu gruntu, szybkość ścinania i warunki drenażu próbki (możliwość odpływu wody z próbki).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32