Blog
Grunty rezydualne
W artykule znajdziesz:
Chociaż grunty rezydualne występują w wieku częściach świata, to jednak do tej pory nie zbadano ich dokładnie pod względem geotechnicznym, ponieważ znajdują się one głównie w krajach gospodarczo zacofanych, w przeciwieństwie do gruntów osadowych, które występują w większości ośrodków przemysłowych i skupisk ludzkich (program uprawnienia budowlane na komputer).
W poprzednich dwóch punktach omówiliśmy tworzenie się osadów gruntowych w przyrodzie, obecnie opiszemy tzw. nasypy, powstałe w wyniku działalności człowieka. Grunty nasypowe są w zasadzie gruntami osadowymi, przy czym wszystkie procesy formowania zostały dokonane przez człowieka. Grunt zwany urobkiem otrzymuje się z wykopów, ukopów lub przez odstrzały (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Transport gruntu odbywa się drogą lądową: koleją, wywrotkami, zgarniarkami, buldożerami itp. lub drogą wodną: barkami bądź przez namywanie tłoczenie pulpy.
Nasyp można pozostawić jako narzut, jak w podnóżu kamiennym zapory ziemnej jako refulowany (nasyp namyty), lub trzeba go odpowiednio urobić zagęścić, jak w przypadkach rdzenia zapory wodnej lub podłoża drogowego. Zasady zagęszczania i właściwości gruntów zagęszczonych (uprawnienia budowlane).
Projektując posadowienie konstrukcji należy uwzględnić nie tylko właściwości gruntu w chwili rozpoczęcia projektu, lecz również w przeciągu całego okresu istnienia budowli. Dlatego też konieczne jest poznanie właściwości gruntu w chwili rozpoczęcia projektowania, jak również ich zmian zachodzących w całym okresie użytkowania konstrukcji. Zarówno wielkość, jak i kształt danego złoża gruntu oraz jego właściwości geotechniczne, mogą zmienić się bardzo znacznie. Wiele takich zmian zachodzi niezależnie od działalności człowieka, jednakże część z nich wywołuje działalność budowlana (program egzamin ustny).
Bezwładny materiał
Duże zmiany właściwości technicznych gruntu, jakie zachodzą w czasie, powodują, że geotechnika jest zarówno trudna, jak i ciekawa. Inżynier wkrótce przekonuje się, że grunt nie jest materiałem bezwładnym, lecz bardzo czułym i reagującym na otoczenie. Najważniejsze czynniki wpływające na właściwości gruntu (opinie o programie).
W zasadzie zwiększenie naprężeń w elemencie gruntu powoduje zwiększenie oporu na ścinanie, zmniejszenie ściśliwości i przepuszczalności, natomiast zmniejszenie naprężeń wywołuje zjawiska odwrotne. Zmiany wywołane zmniejszeniem naprężeń są zazwyczaj mniejsze od zmian wywołanych ich zwiększeniem o tę samą wartość.
Podczas tworzenia się gruntów osadowych naprężenie całkowite na danym poziomie złoża wzrasta w miarę gromadzenia się nowych warstw gruntu. Dlatego też właściwości gruntu na każdym poziomie złoża gruntu osadowego ulegają ciągłym zmianom w czasie tworzenia się złoża (segregator aktów prawnych). Usunięcie warstw górnych złoża, np. przez działanie erozji, zmiejsza naprężenia. Element gruntu znajdujący się w stanie równowagi, przy największym naprężeniu działającym na niego w jakimkolwiek czasie, jest normalnie skonsolidowany, natomiast grunt znajdujący się w stanie równowagi pod wpływem naprężeń mniejszych od tych, które spowodowały pierwotną konsolidację, jest prekonsolidowany.
W wyniku wykonania pewnych robót inżynierskich następuje zwiększenie naprężeń w gruncie, w innych ich zmniejszenie. Na przykład wykonanie nasypu spowodowało znaczne zwiększenie naprężeń pionowych w podłożu nasypu. Po osiągnięciu stanu równowagi gruntu pod ciężarem nasypu, wystąpiło wyraźne wzmocnienie gruntu podłoża.
Wykop przy budowie Kanału Panamskiego znacznie odciążył podłoże dna samego kanału oraz grunty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. To odciążenie spowodowało zmniejszenie wytrzymałości iłołupków znajdujących się w bezpośredniej bliskości kanału i wywołało osuwiska wzdłuż jego brzegów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32