Blog
Okładziny z folii
W artykule znajdziesz:
Okładziny z folii mogą być przyklejane do podłoży z płyt pilśniowych i tworzyw spienionych (np. pianek polisterynowych lub poliuretanowych). Na podłożach z tworzyw spienionych (o nierównej powierzchni) stosuje się folie wzorzyste, z wzorem wytłaczanym. Styki płyt pilśniowych lub spienionych tworzyw sztucznych wyrównuje się masą klejową lub szpachtlówką, a następnie szlifuje aż do uzyskania gładkiej i jednolitej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy przyklejaniu folii jednowarstwowych arkusze okładziny wygładza się starannie od środka w kierunku ku krawędziom w celu usunięcia fałd i pęcherzyków powietrza. W przypadku wykonywania okładziny z folii samoklejącej warstwę papieru usuwa się bezpośrednio przed naklejaniem uprzednio przyciętych arkuszy. Arkusze folii jednowarstwowych są łączone na zakład o szerokości 2-h3 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Okładziny z folii pikowanych można przyklejać bezpośrednio do niewygładzonych podłoży (np. do tynku); podłoże powinno mieć dostatecznie dużą wytrzymałość ze względu na dość znaczną sztywność okładziny. Okładzinę z folii pikowanej przyklejoną do podłoża oraz naciągniętą na podkładzie z łat drewnianych (uprawnienia budowlane).
Folie jednowarstwowe przykleja się zależnie od rodzaju podłoża klejami dyspersyjnymi, klejami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne lub klejami neoprenowymi. Do przyklejania folii pikowanych stosuje się kleje celulozowe lub zawierające rozpuszczalniki organiczne. Folie na podkładzie z tkaniny przykleja się klejami celulozowymi, dyspersyjnymi i rozpuszczalnikowymi, przy czym często stosuje się kleje chloroprenowe (program egzamin ustny).
Gwoździe do mocowania folii
Przy wykonywaniu okładzin mocowanych mechanicznie pocięte arkusze zszywa się w większe powierzchnie za pomocą nici jedwabnych lub z tworzywa sztucznego (np. z nylonu) lub łączy za pomocą spawania. Następnie scalone arkusze przybija się od góry do podkładu poddając je jednocześnie lekkiemu naciągnięciu w kierunku bocznym. Przybijane arkusze wygładza się od środka w kierunku ku krawędziom, podobnie jak przy wykonywaniu okładziny przyklejanej do podłoża (opinie o programie). W kierunku długości arkusza folia jest naciągana (wskutek czego wydłuża się o 3-P5%) i przybita gwoździami; odpowiednie naciągnięcie folii jest szczególnie istotne, gdyż przy niestarannym wykonaniu wywołuje się nadmierne i szkodliwe wydłużenie podatnego materiału.
Gwoździe do mocowania folii mają przekrój kołowy i dużą średnicę główek. Pod główkami gwoździ umieszcza się tekturowe podkładki. Brzegi cienkich folii w miejscach mocowania są dwu- lub trzykrotnie zaginane. Do mocowania folii (zwłaszcza pikowanych) stosuje się gwoździe z główkami osłoniętymi folią lub gwoździe z tworzywa termoplastycznego (segregator aktów prawnych).
Niekiedy okładziny ścienne montuje się z elementów w postaci ram z naciągniętą na nich folią. Gotowe elementy mocuje się do ścian za pomocą wkrętów, a styki przekrywa się profilami z tworzywa sztucznego, aluminium lub drewna. W wielu przypadkach okładzinom z folii umocowanym mechanicznie nadaje się kształt falisty. Tapety zmywalne w porównaniu z tapetami papierowymi odznaczają się wyższymi właściwościami higienicznymi oraz większą trwałością w eksploatacji, są bowiem bardziej odporne na działanie mechaniczne (zarysowanie, uderzenia)(promocja 3 w 1).
Tapety zmywalne składają się z dwóch warstw: z podkładu papierowego i warstwy zewnętrznej z tworzywa sztucznego. Powłokę tę najczęściej wykonuje się z emulsji polioctanowo-winylowych lub polimetakrylowych. Stosuje się również tapety o powierzchni wykończonej przezroczystymi błonkami emulsyjnymi, mają one fakturę błyszczącą. Ponadto produkuje się w niektórych krajach tapety z warstwą zewnętrzną z cienkiej folii z polichlorku winylu. Powierzchnia tapet jest gładka lub wzorzysta. Do przyklejania tapet zmywalnych stosuje się kleje celulozowe, dyspersyjne lub rozpuszczalnikowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32