Blog

10.05.2022

Grupa minerałów

W artykule znajdziesz:

Grupa minerałów

Najważniejszymi odmianami amfibolu są. a) zwykła hornblenda o barwie zielonej, występująca w kwaśnych odmianach skał wybuchowych oraz w niektórych skałach metamorficznych (łupki, amfibolity); b) hornblenda bazaltowa barwy brunatnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oliwin jest to krzemian magnezu i żelaza; stanowi składnik niektórych skal magmowych (zwłaszcza ciemnych zasadowych) oraz metamorficznych. Oliwin jest minerałem ziarnistym o typowej barwie żółtawo- zielonej (oliwkowej). Wygląd ma szklisty, podobny nieco do kwarcu. Twardość 6,5 7. Przez wietrzenie oliwin przechodzi w serpentyn. Gianaty

Grupa minerałów, będących krzemianami wapnia, magnezu, żelaza i manganu, występuje w skałach magmowych. Do najpospolitszych odmian granatów należą: grossular (Ca^ADSi iOi-j), pirop (Mg:!Al->Si:*Oi2), almandyn (Fe.tAloSinOi2), spessartyn (Mn;!Al2Si.(Oi2) oraz granat pospolity, będący mieszaniną poprzednich odmian. Granaty są dość odporne na wietrzenie, z wyjątkiem granatu pospolitego. Minerał o zmiennym składzie chemicznym. W zależności od składu chemicznego wyróżnia się następujące odmiany turmalinu: bezbarwna, czarna, zielona, brunatna lub czerwona. Turmalin jest minerałem odpornym na wietrzenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W skałach osadowych ważnymi składnikami są produkty rozkładu krzemianów i glinokrzemianów, a przede wszystkim tzw.substancje ilaste, będące uwodnionymi glinokrzemianami, nie dającymi się ściśle mineralogicznie określić, oraz kaolin (Al20;j • 2SiOo • ŻFDO) występujący w postaci mas ziemistych lub łusek. Glaukonit Glaukonit jest uwodnionym krzemianem potasu żelaza, magnezu i sodu o zmiennym składzie chemicznym. Minerał ten jest charakterystyczny dla skał osadowych. Glaukonit ma barwę zieloną w różnych odcieniach; występuje w piaskach i piaskowcach (uprawnienia budowlane).

Inne składniki skał osadowych

Węglany występują w postaci kalcytu (CaC03), magnezytu (MgCO;:), dolomitu Ca CO;5 • Mg CO3 i syderytu (FeCOs). Największe znaczenie jako minerały skałotwórcze mają kalcyt i dolomit. Siarczany występują w postaci gipsu (CaS04 • 2H2O) i anhydrytu (CaSOtj. W skałach przeznaczonych do użytku technicznego, zwłaszcza do celów drogowych, składniki te są niepożądane. Składnikiem niektórych skał jest również limonit (Fe-jOa • 3H_-0), powstający z rozkładu substancji zawierających żelazo. Nadaje cn skałom charakterystyczną żółtą lub brunatną barwę (program egzamin ustny).

Ważnymi składnikami skał metamorficznych są: chloryt - uwodniony glinokrzemian magnezu i żelaza o różnym składzie. Twardość 1,5 do 3; barwę mają ciemnozieloną. Postacie blaszkowe podobnie jak miki. Odmiany: pennin i klinochlor.

Serpentyn - uwodniony krzemian magnezu i żelaza, epidot Cau (AlFe):; (OH) • (Si04);i krystalizujący się w układzie jednoskośnym; koloru zielonawego w różnych odcieniach; szklisty, odporny na wietrzenie; andaluzyt (Al->SiO.-,) - rombowy, o przekroju najczęściej czworokątnym, twardość 7 -f- 7,5; dysten (Al2SiO.-() koloru niebieskiego, tróiskośny o postaciach wydłużonych; wreszcie kordieryt Mę^HiAlsSijo O37, staurolit Fe2HAly(SiO,j)4 oraz wollastonit (Ca^Si.-.O-i) (opinie o programie).

W celu dokładnego scharakteryzowania skały niezbędna jest znajomość jej struktury i tekstury. Strukturą skały nazywamy cechy budowy wewnętrznej skały uwarunkowane wielkością i formą składników, teksturą natomiast nazywamy cechy skały zależne od przestrzennego rozmieszczenia składników i stopnia wypełnienia przestrzeni. W budownictwie drogowym strukturę i teksturę nazywa się zazwyczaj ogólnie budową skały (segregator aktów prawnych).

W wielu rodzajach skał wszystkie składniki występują jako kryształy, bezpośrednio stykające się ze sobą i ściśle do siebie przylegające. Taka struktura nazywa się krystaliczną (np. granity, sjenity itp.). Podobną strukturę mają i skały metamorficzne oraz niektóre ze skał osadowych (np. krystaliczne wapienie). Ze względu na wielkość kryształów rozróżniamy następujące struktury: grubokrystaliczną, średniokrystaliczną, drobnokrystaliczną ii mikrokrystaliczną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami