Blog

28.01.2021

Projektowanej budowli

W artykule znajdziesz:

Projektowanej budowli

Projektowanej budowli

Przy opracowywaniu detali architektonicznych należy dążyć do prostoty, pamiętając przy tym, że formy i skala detalu powinny odpowiadać formie i skali budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Drobne detale zastosowane w hali o dużych rozmiarach po prostu stają się niewidoczne.

Przy opracowywaniu prefabrykowanych detali architektonicznych należy to zagadnienie rozpatrywać z punktu widzenia zastosowania w toku budowy montażu zmechanizowanego i w związku z tym ustalać odpowiednią wielkość pojedynczych elementów. Ponadto wskazany jest jak najdalej idący umiar w ilości stosowanych typów prefabrykowanych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zbyt duża różnorodność tych elementów nie daje korzystnych efektów plastycznych, natomiast powoduje dodatkowe trudności w produkcji i w montażu. Przed powzięciem decyzji opracowania detali prefabrykowanych należy sprawdzić, czy aktualne katalogi wyrobów przemysłu prefabrykacyjnego nie zawierają odpowiednich typów, które mogłyby znaleźć zastosowanie w projektowanej budowli.

Zaleca się unikać stosowania detali „dekoracyjnych“, nie związanych z tektoniką budynku. W architekturze przemysłowej detale takie wywierają zawsze wrażenie sztucznie doczepionych i pretensjonalnych.
Dla hal głównym elementem kompozycyjnym są otwory świetlne - okna i świetliki (uprawnienia budowlane). Wybór formy świetlika często decyduje o charakterze bryły całego budynku, zwłaszcza jeśli powierzchnie oszklone są pochyłe, jak w przypadku dachu pilastego, świetlików motylkowych (system Pond) i monitorów. Z kombinacji oszklonych powierzchni pionowych i pochyłych można stworzyć akcenty dla bryły całego budynku hali, podziału naw itd. Okna z kolei decydują o wyrazie fasady hali.

Proporcje i podziały nie mogą przy przeważnie dużych wysokościach hali naśladować fasady budynku wielopiętrowego, lecz powinny odpowiadać charakterowi wnętrza jednoprzestrzennego.
Przy wyborze żelbetu jako materiału konstrukcyjnego należy zastanowić się, jaka metoda wykonania będzie w poszczególnych przypadkach najbardziej celowa. Konstrukcje żelbetowe mogą być wykonywane metodą mokrą, metodą prefabrykacji oraz metodą częściowej prefabrykacji (program egzamin ustny).
Metoda mokra zapewnia w zasadzie zużycie mniejszej ilości stali w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami żelbetowymi prefabrykowanymi lub częściowo prefabrykowanymi (z wyjątkiem elementów prefabrykowanych z betonu sprężonego). Ujemną cechą tej metody jest zużycie znacznej ilości drewna na deskowanie i podbudowę deskowania, konieczność zatrudnienia na budowie większej ilości wysoko wykwalifikowanych rzemieślników (szczególnie cieśli) oraz zazwyczaj znacznie dłuższy cykl produkcyjny niż przy analogicznych konstrukcjach prefabrykowanych.

Przygotowania masy betonowej

Zastosowanie tej metody powinno być uzależnione od:
a) zapewnienia użycia nowoczesnych inwentaryzowanych deskowań przesuwnych lub przenośnych lub użycia kombajnu przy większych obiektach
b) przekryciu sklepionym (opinie o programie);
c) zapewnienia szerokiego stosowania mechanizacji procesów uciążliwych i pracochłonnych, w szczególności przygotowania masy betonowej i jej podawania na stanowisko robocze (bazy produkcyjno-usługowe, stacje mieszania betonów, zmechanizowany transport, pompy do podawania betonu) oraz cięcia gięcia stali zbrojeniowej;
d) stwierdzenia, że prefabrykowanie elementów wielokrotnie powtarzalnych nie jest opłacalne ze względu na ich ciężar oraz skomplikowany kształt przestrzenny tak, że ich transport i montaż wymagałyby użycia trudno dostępnego sprzętu o znacznym udźwigu.

Metoda prefabrykacji daje następujące korzyści:
a) wydatne zredukowanie procesów uciążliwych i pracochłonnych na budowie;
b) znaczne skrócenie cyklu produkcyjnego (segregator aktów prawnych);
c) wydatne zmniejszenie zużycia drewna usługowego na budowie;
d) możność prowadzenia przez cały rok produkcji elementów prefabrykowanych sposobem przemysłowym w pomieszczeniach zamkniętych;
e) równomierną jakość produktu i łatwość kontroli jakości;
f) wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie zużycia wody zarobowej na budowie;
g) zmniejszenie liczby wysoko wykwalifikowanych rzemieślników na budowie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami