Blog
Grzyb domowy
W artykule znajdziesz:
Ponieważ grzyb domowy rozprzestrzenia się w nowych budynkach zwykle nie przez zarodniki, lecz na skutek wbudowania zagrzybionego drewna, niebezpieczeństwo zagrzybienia powstaje szczególnie wówczas, gdy stosuje się drewno niezabezpieczone lub niedostatecznie zabezpieczone przed grzybem albo drewno z rozbiórek starych budynków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Drewno może ulec silnemu zawilgoceniu przez opady lub wilgoć gruntową podczas transportu, składowania lub montażu, jeżeli nie jest odpowiednio chronione. Po wbudowaniu może ono ulec szkodliwemu zawilgoceniu w niewyschniętym jeszcze, nowym budynku, gdy wilgotność jego jest duża i utrzymuje się przez dłuższy czas. Częstszą jednak przyczyną zawilgocenia drewna jest przedostawanie się wilgoci z sąsiednich elementów lub materiałów budowlanych (np. ze ścian zewnętrznych lub niedostatecznie wyschniętej warstwy jastrychu czy betonu, podłóg stykających się z gruntem, wilgotnej zasypki) oraz umieszczenie elementów drewnianych w otoczeniu warstw słabo przepuszczających powietrze i parę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nieszczelności podłóg i wykładzin ściennych, brakujące lub niewystarczające uszczelnienia przegród albo stałe utrzymywanie się wysokiej względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach (kuchni, łazience), jak również przecieki z przewodów ogrzewania podłogowego powodują stałe przenikanie dużych ilości wilgoci do konstrukcji drewnianej (uprawnienia budowlane).
Konstrukcje drewniane układane bezpośrednio na stropie betonowym narażone są na działanie nie tylko zwykłej wilgoci zawartej w świeżym betonie (dyfundującego z betonu nadmiaru wody zarobowej), ale także w przypadku stropów piwnic i stykających się z gruntem płyt podłogowych skraplającej się wody i wilgoci podciąganej kapilarnie z gruntu. Działanie wilgoci jest tu szczególnie silne, jeżeli podłoga nie jest dostatecznie ocieplona lub oddzielona paroszczelnie (np. wykładziną z PCW) od wnętrza pomieszczenia (szczegóły patrz tom III „Piwnice, drenaże") (program egzamin ustny).
Wszystkie elementy drewniane
Na poddaszach pod dachami dwuwarstwowymi może dojść do szkód, zwłaszcza nad wilgotnymi pomieszczeniami, w wyniku skraplania się wody, wtedy gdy warstwa dolna jest przepuszczalna dla pary lub niedostatecznie ocieplona albo gdy pusta przestrzeń między warstwami jest niewystarczająco przewietrzana (szczegóły patrz tom I „Dachy płaskie, tarasy, balkony") (opinie o programie).
Wszystkie elementy drewniane, szczególnie zaś narażone na silne działanie wilgoci (wbudowane nad lub pod wilgotnymi pomieszczeniami, na stropach piwnic lub płytach podłogowych stykających się z gruntem) muszą być zgodnie z przepisami chemicznie i konstrukcyjnie zabezpieczone przed możliwością zagrzybienia. Zwłaszcza przy stosowaniu drewna z rozbiórki należy przed jego wbudowaniem gruntownie zbadać, czy nie jest ono zagrzybione i w razie potrzeby wykonać odpowiednie zabiegi zabezpieczające (segregator aktów prawnych).
Jeżeli nie ma możliwości ochrony drewna przed wilgocią podczas jego transportu, składowania lub montażu, to należy w odpowiednim czasie stworzyć możliwość odparowania nadmiaru wilgoci. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby szkody nie poniosły sąsiednie elementy konstrukcji.
Zasypki zwiększające ciężar stropu powinny być układane zupełnie suche. Elementy drewniane muszą być chronione za pomocą izolacji w pasmach lub arkuszach (z klejonymi stykami) przed wilgocią podciąganą lub przenikającą z sąsiednich elementów (np. ze stykających się z gruntem płyt podłogowych albo z podparć na murach) albo z sąsiadujących materiałów (np. wilgotne zasypki) (promocja 3 w 1).
Szczególnie starannie należy zabezpieczyć konstrukcję drewnianą przed przenikaniem wilgoci z pomieszczeń wilgotnych, np. przez ułożenie szczelnych warstw izolacyjnych lub parochronnych. Jeżeli nie jest to możliwe, to zamiast drewna należy zastosować konstrukcję odporną na wilgoć i nie ulegającą rozkładowi organicznemu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32