Blog

28.07.2020

Ogólny pomost roboczy

W artykule znajdziesz:

Ogólny pomost roboczy

Ogólny pomost roboczy

Ogólny pomost roboczy opiera się na górnych wieńcach zespołów tarcz deskowań ślizgowych. Pomosty składają się z belkowania lub żebrowania oraz zasłania z desek. W silosach o dużych rozpiętościach belkowanie opiera się niekiedy na podciągach, które z kolei oparte są na dolnych wieńcach deskowania ślizgowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W silosach należy stosować podciągi z belek stalowych, prefabrykowanych lub belek strunobetonowych, które mogą być wykorzystane jednocześnie jako belki stropowe.
Jeśli zachodzi konieczność zastosowania żebrowań stropu nad silosem, można w pomoście roboczym wykonać odpowiednio wykształtowane deskowanie zakryte podczas pracy ślizgu. W momencie, gdy ogólny pomost podchodzi pod strop deskowania żeber są demontowane, dzięki czemu uzyskuje się od razu gotowe deskowanie dla zbrojenia i betonerwania żeber oraz płyty stropowej. W analogiczny sposób rozwiązywane jest deskowanie gzymsów lub wsporników stropów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budownictwie mieszkaniowym lub przemysłowym, gdzie rozpiętości między ścianami są niewielkie, a pomost roboczy spełnia zadanie związane jedynie z zastosowaniem ślizgu, do belkowania pomostów mogą być z powodzeniem wykorzystane beleczki rusztowania bezstemplowego o zmiennej rozpiętości.
W przypadku większych rozpiętości między ścianami, stosuje się ogólny pomost obwodowy składający się z dwóch pomostów podłużnych lub pierścieniowych zmontowanych z obu stron ścian (uprawnienia budowlane).
Pomosty wiszące wewnętrzne. Pomosty wiszące wewnętrzne służą do wykończenia powierzchni ścian oraz do obserwacji pracy całej konstrukcji deskowań.

Odróżniamy dwa rodzaje pomostów - pomosty pełne tworzące zasłanie całego pomieszczenia pod ogólnym pomostem roboczym oraz pomosty obwodowe tworzące częściowe zasłania przy ścianach po obwodzie pomieszczeń (program egzamin ustny).
Pomosty zawieszone są do krążyny lub belkowania ogólnego pomostu za pośrednictwem wieszaków, wykonanych z prętów oraz jarzm stalowych wykonanych z płaskownika, łączonych między sobą na śruby.
Pomosty o pełnym zasłaniu wykorzystywane są często jako deskowanie pod płytę stropu. Pomosty te zakotwione są do prętów niosących zbrojenia ściany lub do płyty stropowej, której deskowania służą po zdemontowaniu deskowań ślizgowych do robót demontażowych i wykończeniowych stropu.
Należy zwracać uwagę na prawidłowe zamocowanie wieszaków pomostów, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach (opinie o programie).

Pomosty zewnętrzne

Pomosty zewnętrzne składają się z wieszarów, pomostów i oporęczowania. Wieszary wykonywane są zwykle z kątowników 50x50x5 lub rzadziej z desek. W dolnej części wieszarów układane są tarcze pomostowe.
Wieszary pomostów opierają się na zewnętrznych dolnych wieńcach deskowania ślizgowego i przymocowane są do zewnętrznych górnych wieńców za pomocą kątowników na śruby lub do jarzm stalowych.
Najbardziej prawidłowym rozwiązaniem stosowanych rusztowań wiszących są rusztowania wykonywane z prętów okrągłych i jarzm. Stosowane wieszary stalowe wykonane z kątowników oraz wieszary drewniane są nieekonomiczne i powinny być jak najszybciej zarzucone (segregator aktów prawnych).

Obciążenia pomostów roboczych przyjmuje się wg następujących kryteriów:
- dla deskowania pomostów - obciążenie silami skupionymi od ciężaru japonki 500 kG (obciążenie jednym kołem 250 kG),
- obciążenie dynamiczne masy betonowej wylewanej z pojemnika - praktycznie przyjmuje się obciążenie warstwą masy betonowej grub. 20 cm (przy uwzględnieniu, że opróżnienie pojemnika odbywa się w zasięgu 2.0 m od krawędzi formowanych ścian),
- obciążenie pomostami transportowymi,
- obciążenie osprzętem pompy hydraulicznej - zależnie od typu pompy,
- obciążenie załogą - 150 kG/m2,
- obciążenie spawarką - 200 kG,
- obciążenie zbrojeniem ścian dla ich wysokości 100 cm, lecz w ilości nie większej niż przeznaczona do wbudowania w ciągu jednej zmiany roboczej (8 godz),
- obciążenie płytą stropu, o ile deskowanie pomostu wykorzystane będzie jako deskowanie pod stropy w końcowym etapie budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami