Blog
Gwoździe używane w budownictwie uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Gwoździe używane w budownictwie uprawnienia budowlane
Istnieją dwa sposoby oznaczania wymiarów produkowanych sortymentów gwoździ: wg tzw. skali westfalskiej, obecnie już nieomal zupełnie nie stosowanej, oraz skali metrycznej.
Wg pierwszej z nich gwóźdź określa się ułamkiem, w którym licznik odpowiada skalowej grubości gwoździa, mianownik zaś oznacza długość gwoździa w liniach (program uprawnienia budowlane na komputer). W nowej skali oznaczenie ułamkowe zastąpiono wyrażeniem iloczynowym (por. PN-57/M-81001), w którym pierwsza z liczb określa skalową grubość gwoździa, druga zaś jego długość. Przed wyrażeniem iloczynowym umieszczone są litery Gw i symbol liczbowy oznaczający rodzaj gwoździ.
W skali westfalskiej oznaczenie 18/36 należy więc rozumieć w ten sposób, że liczba 18 jest numerem grubości gwoździa wg skali, a liczba 36 jest długością gwoździa w liniach (1 cal = 12 liniom), natomiast w skali metrycznej oznaczenie np. Gw 101 45 X 125 lub tylko 45 X 125 określa gwóźdź budowlany okrągły, którego dziesięciokrotną grubość w mm przedstawia pierwsza z liczb iloczynu, druga zaś - długość w mm.
Podane wyżej w skali westfalskiej oznaczenie 18/36 dotyczy gwoździ 3′ (o długości 36 : 12 = 3′), których grubość nr 18 odpowiada wymiarowi 3,1 mm (najbliższe wymiary obecnie produkowanych gwoździ są oznaczone symbolem Gw 101 i iloczynem 30 X 70 lub Gw 101 - 30 X 80) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warto zaznaczyć, że często jeszcze dzisiaj (dawniej powszechnie) w praktyce budowlanej gwoździe określane są pospolicie według długości w calach, bez zwracania uwagi na grubość.
Normy obecne opierają się na skali metrycznej i zawierają sortymenty ustalone w mm. Gwoździe okrągłe (PN-57/M-91001) są obecnie podstawowym sortymentem gwoździ używanych do konstrukcji drewnianych. W Polsce wyrabiano przed wojną gwoździe okrągłe tylko o małych grubościach (do 1,8 mm) i małych długościach (do 35 mm). Nie miały one zatem zastosowania do konstrukcji drewnianych, gdzie używano z przyzwyczajenia od najdawniejszych czasów tylko gwoździe o przekroju kwadratowym (uprawnienia budowlane).
Zwolennicy gwoździ kwadratowych uważają, że:
a) tkwią one lepiej w drewnie od okrągłych,
b) mniej wyginają się podczas wbijania,
c) są bardziej wytrzymałe na ścinanie w złączach drewnianych (program egzamin ustny). Takie tłumaczenie jest słuszne, jeśli zamiast gwoździ okrągłych o określonej średnicy użyć gwoździe kwadratowe o boku równym średnicy gwoździa okrągłego. Jeśli jednak zamiast gwoździ okrągłych użyć kwadratowe o tym samym polu przekroju, to okazuje się, że:
a) gwoździe kwadratowe nie tkwią w drewnie lepiej od okrągłych, jeżeli te ostatnie mają odpowiednie nacięcia na trzpieniu pod główką,
b) gwoździe kwadratowe mają moment bezwładności o 4,5% większy od okrągłych,
c) gwoździe kwadratowe mają o 16,5% mniejszy wskaźnik wytrzymałości względem osi przekątnej niż gwoździe okrągłe,
d) wytrzymałość na ścinanie obydwu rodzajów gwoździ jest praktycznie taka sama.
Cynkowanie blach
Blachy stalowe cynkowane gładkie są to blachy otrzymywane z sortymentów blachy stalowej czarnej (PN-53/H-92201 i PN-53/H-92202) przez dwustronne pokrycie powierzchni warstwą metalicznego cynku w celu jej ochrony przed korozją atmosferyczną. Cynk jest wrażliwy (ulega korozji) na kwasy, nawet słabo stężone, a zatem powłok tego typu nie powinno się stosować w ośrodkach kwaśnych (opinie o programie).
Przed ocynkowaniem powierzchnia blachy powinna być starannie wytrawiona i wypłukana, gdyż idealna jej czystość warunkuje dokładne przyleganie i trwałość powłoki cynkowej. Stosuje się dwa sposoby cynkowania blach w ciekłym cynku: sposób mokry i suchy. W pierwszym przypadku blachę po wytrawieniu i wypłukaniu w wodzie zanurza się bez suszenia w kąpieli cynkowej poprzez warstwę topnika znajdującego się na powierzchni tej kąpieli (segregator aktów prawnych).
Przy sposobie suchym blachę po wytrawieniu i wypłukaniu w wodzie zanurza się w ciekłym chlorku cynkowym (topnik), a następnie po wysuszeniu zanurza się w kąpieli cynkowej. W zwykłych blachach każdostronna warstewka ma grubość około 0,035 mm.
W zależności od rodzaju i ilości dopuszczalnych wad powierzchniowych rozróżnia się arkusze lub kręgi A, B, C, D.
Wymiary produkowanych arkuszy blachy stalowej cynkowanej (PN- -54/H-92125) (promocja 3 w 1).
Dopuszczalne odchyłki dla tzw. dokładnych wymiarów arkuszy wynoszą na szerokości ±6 mm, na długości zaś +10 mm; dla wymiarów zwykłych wielkości odchyłek są: przy szerokości 700 + 11 mm, przy szerokości 1000 + 15 mm oraz przy długości 1400 + 21 mm, a przy długości 2000 + 30 mm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32