Blog

Kotły na pelety zdjęcie nr 2
09.06.2020

Hala wielonawowa

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Kotły na pelety zdjęcie nr 3
Hala wielonawowa

Rozwiązanie hali wielonawowej, która została wzniesiona na Węgrzech. Konstrukcję hali stanowią słupy dwugałęziowe rozstawione na siatce 13X13 m i oparte na nich kratowe dźwigary ciągłe. Na dźwigarach spoczywają płyty żebrowe z wycięciami na wstawienie świetlików stalowych. Do hal slupowo-belkowych można też zaliczyć liczne rozwiązania hal pilastych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kratowe dźwigary dachowe są w nich układane albo w poprzek świetlików albo wzdłuż. Usztywnienie w drugim kierunku stanowią belki pod- rynnowe i kalenicowe lub też samo przekrycie. Przykładem hali pilastej o dźwigarach kratowych biegnących prostopadle do świetlików może być hala o siatce słupów 18X12 m, wzniesiona dla f-my Schweppes w Bristolu w Anglii. Dolne pasy kratownic są sprężone. Przekrycie stanowią faliste płyty azbestowo-cementowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hale pilaste o dźwigarach tworzących od razu konstrukcję świetlika  są nawet stypizowane na Zachodzie. Kraty systemu Vierendeela opiera się bezpośrednio na głowicach słupów zamocowanych w fundamentach. Przekrycie stanowią wielkie płyty ułożone na pasach kratownic. Przekrycie usztywnia halę w kierunku prostopadłym do świetlików. Przy większych rozpiętościach naw są stosowane dźwigary łukowe, omówione w rozdz. 3. Przykład takiego rozwiązania może stanowić hala o konstrukcji przekrycia w postaci łuków dwuprzegubowych ze ściągami o rozpiętości 40 m, wzniesiona w Mediolanie we Włoszech. Rzadziej zamiast łuków stosowane są konstrukcje krokwiowe (uprawnienia budowlane).

Na przykład wieloprzęsłowa hala o siatce słupów 20,00X9,50 m o konstrukcji przekrycia rozporowej z dwóch przegubowo podpartych krokwi sztywno połączonych w kluczu i rozstawionych co 4,75 m została wzniesiona w Montevideo w Urugwaju. Złącza w kluczu wykonano na budowie.
Przy większych rozpiętościach naw krokwie są wykonywane z kratownic.
Zaletą, która spowodowała tak szerokie rozpowszechnienie hal o konstrukcji słupowo-belkowej jest prostota ich wykonania. Do zalet zaliczyć należy także łatwość projektowania, gdyż znalezienie wielkości statycznych potrzebnych do wymiarowania opiera się na gotowych tablicach, wzorach i nomogramach. Mało złożone elementy nie utrudniają produkcji, przewozu i montażu (program egzamin ustny).
Wadą konstrukcji, szczególnie w przypadku niestarannego wykonania złączy prefabrykatów, jest mała sztywność przestrzenna. Powoduje ona czasem, przy występowaniu większych obciążeń poziomych lub dynamicznych, nawet spę kanie obudowy. Poza tym prostota schematów statycznych daje konstrukcj o gorszych wskaźnikach techniczno-ekonomicznych w stosunku do układów bardziej złożonych jak powierzchniowe i przestrzenne (opinie o programie).

Hale o przekryciach powierzchniowych

Przekrycia powierzchniowe nie znalazły w budownictwie przemysłowym szerszego zastosowania z uwagi na trudności projektowania, a przede wszyst kim wykonania - szczególnie metodami uprzemysłowionymi. Przekrycia po wierzchniowe trudno jest dzielić na prefabrykaty, zaś podzielone wymagaj, specjalnych rusztowań do montażu.
Konstrukcję wsporczą oblicza się tak samo jak w halach słupowo-belkowych lub ramowych, zależnie od tego czy słupy z belkami wezgłowiowymi przekryć tworzą ramę czy tej belki są oparte przegubowo na słupach (segregator aktów prawnych).

W ostatnich latach w Polsce rozpoczęto jednak wykonywać przestrzenne przekrycia powierzchniowe z elementów prefabrykowanych o wymiarach dostosowanych do warunków przewozu i montażu. Styki pomiędzy żebrami, ograniczającymi elementy, zapełnia się cienką warstwą zaprawy i całość spręża kablami najczęściej w dwu kierunkach, w celu wywołania przestrzennej pracy przekrycia. Ten sposób tworzenia dźwigarów powierzchniowych zastosowano dotychczas w łupinach walcowych, przekryciach tarczownicowych, łupinach wiszących, wiatach motylkowych i przekryciach pilastych oraz dźwigarach cienkościennych o przekroju zamkniętym (promocja 3 w 1).

Doświadczenia zebrane przy projektowaniu i realizacji tych konstrukcji pozwalają na stwierdzenie, że ta metoda konstruowania i wykonania dźwigarów powierzchniowych ma szereg zalet. Należy do nich: a) przeniesienie głównych operacji i procesu produkcji do wytwórni prefabrykatów, b) uzyskanie niższych wskaźników zużycia materiałów przy dostatecznej sztywności w fazie podnoszenia, transportu, montażu i samej pracy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kotły na pelety zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kotły na pelety zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kotły na pelety zdjęcie nr 8 Kotły na pelety zdjęcie nr 9 Kotły na pelety zdjęcie nr 10
Kotły na pelety zdjęcie nr 11
Kotły na pelety zdjęcie nr 12 Kotły na pelety zdjęcie nr 13 Kotły na pelety zdjęcie nr 14
Kotły na pelety zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kotły na pelety zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kotły na pelety zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami