Blog

Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 2
29.03.2021

Mieszanie wymuszone

W artykule znajdziesz:

Mieszanie wymuszone

Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 3
Mieszanie wymuszone

Ruch czynnego mieszadła zanurzonego w masie betonowej niszczy adhezję, siły elektrostatyczne i kapilarne oraz makrostrukturę zaczynu w o wiele większym stopniu niż mieszanie wolnospadowe. Dlatego mieszanie wymuszone można stosować do co = 0,28 dla przeciętnych kruszyw (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli maksymalna frakcja kruszywa nie przekracza 30-P35 mm, to przy mieszaniu wymuszonym uzyskujemy bardzo dobrą jednorodność masy. Br. Bukowski przytacza wyniki badań II. Krugera nad jakością betonu o zawartości 250 kg cementu/m3, mieszanego 2 min w betoniarce wolnospadowej i w betoniarce przeciwbieżnej.
Mieszanie wymuszone, szczególnie dłuższe, powoduje częściowo rozdrobnienia ziarn cementu i piasku, co w pewnym procencie aktywizuje masę betonową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mieszanie dezintegracyjne. Mieszanie dezintegracyjne można podzielić na dwa rodzaje: jednostopniowe (wszystkie składniki miesza się od razu) i dwustopniowe (wstępnie miesza się część składników, a następnie dokłada się resztę i miesza dalej wspólnie).

Bezpośrednim celem mieszania dezintegracyjnego jest aktywacja spoiwa przez rozdrobnienie ziarn cementu i piasku, szczególnie ziarn kwarcowych (dodatkowy przemiał).
Intensywność mieszadeł wibracyjnych jest duża, dzięki stosunkowo małej częstotliwości 300-1500 Hz przy dużej amplitudzie 3,5-5 mm. Wibromieszanie masy betonowej niszczy wszelkie siły wiążące cząstki cementu i wody (tiksotropowe, kapilarne), a uwolniona woda dość swobodnie wycieka z masy betonowej (uprawnienia budowlane).

Dlatego można stosować wibromieszanie przy bardzo niskim co, nawet < 0,2. W czasie wibromieszania zostają rozdrobnione ziarna cementu do wielkości < 30 pm (co intensyfikuje hydratację) i ziarna kwarcowe, co wyzwala pożądaną reakcję Ca(OH)2 z Si02 nawet w normalnych temperaturach. Wibromieszaną masę betonową należy natychmiast układać w formy lub w deskowanie, najlepiej przy użyciu wibratorów przyczepnych, ażeby nie stężała ona tiksotropowo (program egzamin ustny).

Wstępny przemiał

Wstępny przemiał części składników masy betonowej. Cement, część wody zarobowej i część kruszywa miesza się wstępnie przez 5 min w betoniarkach samospadowych, co powoduje częściowe, niewielkie rozdrobnienie ziarn cementu. Następnie dodaje się resztę składników i dalej miesza przez 1-2 min. Uzyskana masa wykazuje lepszą jednorodność i zwiększoną aktywność cementu. Według belgijskiej metody TRIEFF, w pierwszym etapie miesza się sam zaczyn cementowy w młynach kulowych i natychmiast przelewa się go do zwykłej mieszarki (betoniarki) z kruszywem. Dalsze mieszanie odbywa się tradycyjnie (opinie o programie).

Dodatkowy przemiał cementu. Ziarna cementu hydratyzują w wodzie jedynie powierzchniowo. Na przykład ziarna o średnicy 15-30 pm hydratyzują w normalnych warunkach w ciągu 28 dni zaledwie do głębokości 3,5 pm. a po 90 dniach do głębokości 5 pm. W całości ziarna cementu zostaną uwodnione dopiero po roku. Ziarna o średnicy > 100 |im nigdy nie zostaną uwodnione w całości. Szybkość hydratacji nie zależy jednak tylko od średnicy ziarn, ale i od składu mineralnego, tekstury i struktury ziarna, temperatury, stopnia nasycenia roztworu, domieszek chemicznych itd. Na przykład ziarna CaA o średnicy 15-25 pm uwadniają się w ilości 75% w ciągu 3 godz, wolniej hydratyzuje C3S, a najwolniej CsS. Przeciętne handlowe cementy hydratyzują: po 1 ż ok. 20% swej masy, po 7 d ok. 35%, a po 28 d tylko ok. 50% masy użytegr cementu (segregator aktów prawnych).

Aby zwiększyć powierzchnię chemicznej aktywności ziarn cementu (powierzchnię wewnętrzną), stosuje się dodatkowe przemielanie na mokro lub na sucho. Przemiałem na mokro można uzyskać 3 razy większą dezintegrację ziarn cementu niż przemiałem na sucho. Zwiększenie powierzchni wewnętrzne; cementu przez dodatkowy przemiał o ok. 2000 cm2/g powoduje zwiększenia się skurczu zaczynu o 304-50%. Cement portlandzki o powierzchni wewnętrznej 3500 cm2/g zwiększył R (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 8 Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 9 Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 10
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 11
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 12 Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 13 Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 14
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Energia elektryczna w domu jednorodzinnym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami