Blog
Halobionty
W artykule znajdziesz:
Halobionty
Halobionty - zwierzęta i rośliny żyjące wyłącznie w wodach lub glebach silnie zasolonych; zob. halo- fity (program uprawnienia budowlane na komputer).
Halochrumia - pojawianie się barwy u niektórych związków bezbarwnych, np. u nienasyconych ketonów w stężonych roztworach kwasów lub w roztworach pewnych soli reakcja polega tylko na zmianie układu wiązań, gdyż po rozcieńczeniu roztworu następuje odbarwienie i można z niego wyodrębnić całkowicie niezmieniony, bezbarwny związek pierwotny.
Halofity, słonorośla - rośliny przystosowane do życia na glebach zasolonych; rosną w klimacie suchym lub na wybrzeżach morskich i solniskach śródlądowych.
halogenki - dwuskładnikowe związki pierwiastków (przede wszystkim metali) z fluorowcami; występują w wodzie morskiej i w postaci minerałów; są to związki bardzo trwale (fluorki, chlorki, bromki) lub dość trwałe (jodki); wiele z nich należy do bardzo cennych surowców, z których poza halogenowodorami i wolnymi halogenami uzyskuje się ważne dla przemysłu produkty.
Halogenki alkilowe - chlorowcoalkany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Halogenki kwasowe - związki organiczne, pochodne kwasów karboksylowych: ciecze lub ciała stałe o przykrej, drażniącej woni; pod wpływem wody hydrolizują na kwas i chlorowcowodór, pod wpływem alkoholu na ester, zaś amoniaku lub aminy - odpowiednio na amid kwasowy prosty lub podstawiony; najważniejsze są chlorki kwasowe, stosowane w syntezie organicznej w procesach arylowania.
Halogenokompleks - kompleks, w którym Ugandami są jony fluorowców (F, Cl, Br, 1).
Haloklina - warstwa oddzielająca dwie masy wodne morza względnie oceanu różniące sic od siebie stopniem zasolenia (uprawnienia budowlane).
Hals - (1) położenie płynącego statku żaglowego względem wiatru; (2) odcinek drogi przebytej przez statek bez zmiany położenia względem wiatru, a więc od zwrotu do zwrotu.
Hals - lina mocująca do drzewca róg halsowy żagla.
Hals trałowy - droga, jaką podczas trałowania przechodzą trałowce w jednym kierunku.
Halsowanie, lawirowanie - żeglowanie zmiennym kursem pod wiatr.
Hałas - każdy dźwięk niepożądany z punktu widzenia kultury i organizacji pracy oraz wypoczynku; w zależności od miejsca występowania i źródeł h. rozróżnia się h. przemysłowe, komuni- kacyjno-komunalne i mieszkaniowe (program egzamin ustny).
Hałda - zwały skały płonnej i nieużytków obok kopalni lub zakładu przeróbczego, a także popiołu, żużla itp. obok zakładu przemysłowego.
Hamiltonian - funkcja Hamiltona.
Hamiltonian
Hamiltonian , operator Hamiltona - w mechanice kwantowej operator całkowitej energii E układu fizycznego H’E = E’V (*£ - funkcja falowa); h. spełnia rolę analogiczną w mechanice kwantowej jak funkcja Hamiltona w mechanice klasycznej, służy do formułowania równań ruchu w mechanice kwantowej (opinie o programie).
Hamowacz - pracownik obsługujący koło hamulcowe w pochylni hamulcowej.
Hamowanie - mech. zmniejszanie prędkości pojazdów lub ruchomych części maszyn.
Hamowanie elektromagnetyczne - hamowanie, przy którym moment hamujący powstaje wskutek działania pola elektromagnetycznego.
Hamowanie jonów - zmniejszanie szybkości jonów podczas przechodzenia przez kolumnę z jonitu amfoterycznego; h.j. jest wykorzystywane przy oddzielaniu elektrolitów mocnych od słabych lub od nieelektrolitów (związków niejonowych).
Hamowanie odzyskowe - hamowanie pojazdów stosowane w trakcji elektrycznej, przy którym część energii jest odzyskiwana i odprowadzana do sieci jezdnej.
Hamowanie oporowe - hamowanie elektryczne ze stratą energii, która jest pochłaniana przez opornik i zamieniana bezużytecznie w ciepło.
Hamowanie przeciw prądowe - hamowanie elektryczne, przy którym zasilanie silnika napędowego zostaje zmienione w sposób powodujący odwrócenie kierunku momentu obrotowego.
Hamowanie samobójcze - hamowanie silnika pracującego w układzie napędowym Leonarda, polegające na przyłączeniu uzwojenia wzbudzającego prądnicy do jej własnych szczotek i na zniesieniu w ten sposób siły elektromotorycznej magnetyzmu szczątkowego.
Hamownia - pomieszczenie, w którym przeprowadza się badania silników (najczęściej spalinowych) wyposażone w hamulce pomiarowe oraz urządzenia do pomiaru prędkości obrotowej, zużycia paliwa i in.
Hamownik - deska lub łańcuch umieszczane na przenośniku w celu hamowania urobku przy odstawie ze spadkiem powyżej 25° (segregator aktów prawnych).
Hamulce wodowaniowe - urządzenia do hamowania wodowanego statku przez wytwarzanie dodatkowego oporu absorbującego część energii kinetycznej spływającego na wodę kadłuba.
Hamulec - urządzenie do hamowania; (2) układ hamulcowy składający się z hamulców właściwych oraz urządzeń sterowniczych.
Hamulec aerodynamiczny - urządzenie do zwiększania oporu aerodynamicznego ciała poruszającego się w powietrzu.
Hamulec bezpieczeństwa - hamulec umieszczany w każdym przedziale wagonu osobowego i w przedziałach konduktorów pociągu, służący do zahamowania pociągu w nagłym wypadku.
Hamulec bębnowy - hamulec cierny, w którym elementem przejmującym moment tarcia przeciwdziałający obrotowi jest bęben hamulcowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32