Blog

Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 2
12.10.2022

Detale elementu składowego

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 3
Detale elementu składowego

Do grupy C zalicza się elementy o znacznie mniejszej trwałości niż elementy grupy A i B. Są to przede wszystkim różnego rodzaju powłoki malarskie, podłogi skałodrzewne, drobny osprzęt instalacji sanitarnych i elektrycznych itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z opracowań Komitetu Mieszkaniowego Europejskiej Komisji Ekonomicznej ONZ wynika, że:

  • 30% elementów budynku ma trwałość nieograniczoną (fundamenty, elementy nośne poziome, pionowe),
  • 50% elementów budynku ma trwałość 30-letnią (stolarka okienna, ściany działowe, pokrycie, wyposażenie, okładziny wewnętrzne),
  • 10% elementów budynku ma trwałość 10-letnią (okładziny zewnętrzne, wykończenie instalacyjne),
  • 5% elementów budynku ma trwałość 5-letnią (malowanie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przyjmowanie jednakowej trwałości dla określonych grup składowych elementów budynku jest bardziej celowe niż poszukiwanie okresów trwałości dla poszczególnych detali elementu składowego, tak jak to czyni tp. W. Srokowski. Przyjęcie jednakowej trwałości dla określonych grup elementów budynku znakomicie upraszcza planowanie napraw i remontów (uprawnienia budowlane).

Podnosząc zagadnienia trwałości obiektu budowlanego należy zwrócić szczególną uwagę na to, by błędami dnia dzisiejszego nie uczynić krzywdy przyszłym pokoleniom. W opracowaniach czechosłowackich i radzieckich [10] dotyczących trwałości budynku zakłada się okresy użytkowania dla różnych typów budyniów mieszkalnych.  Podział budynków w zależności od rodzaju użytych do ich wzniesienia materiałów lub prefabrykatów. Stąd też wynika pewnik, że przyjęta trwałość odnosi się do konstrukcyjnych elementów budynku (program egzamin ustny).

Gwałtowny wzrost wymagań technicznych

Widać więc, że obecnie realizowane są budynki o trwałości 100 do 140 lat i o niezbyt korzystnych normatywach mieszkaniowych, wiążące się przy tym z dość sztywną technologią układem poprzecznym o traktach 240 i 480 cm uniemożliwiającą elastyczne przekształcenie wartości użytkowej mieszkań. Dlatego też w lansowaniu technologii szkieletowej widzieć należy najbardziej prawidłową ewolucję budownictwa mieszkaniowego na przyszłość (opinie o programie).

Obserwując jednak gwałtowny wzrost wymagań technicznych, technologicznych i funkcjonalnych i przy rosnącym tempie budownictwa sugeruje się przyjęcie krótszego okresu eksploatacji budynków zarówno przemysłowych, jak i mieszkaniowych. Powstaje więc pogląd, że o okresie użytkowania będzie w przyszłości decydować zużycie moralne, a nie techniczne poszczególnych elementów i całego budynku. W opracowaniu za optymalny okres eksploatacji dla budownictwa mieszkaniowego przyjęto 60 lat.

Szczegółowe opracowania innych autorów wykazują także, że przyjmowanie 100-letniego okresu eksploatacji budynków mieszkalno-usługowych w okresie szybko rosnącej gospodarki nie jest uzasadnione. Wynika z tego, że zużycie moralne będzie z reguły wyprzedzać zużycie techniczne (segregator aktów prawnych).

Dotychczas jednak skrócenie okresu eksploatacji budynku wynikające z moralnego jego zużycia w stosunku do okresu eksploatacji budynku spowodowanego technicznym zużyciem nie może być precyzyjnie określone. Wynika to z faktu, że nie ustalono jeszcze jednoznacznie okresu eksploatacji budynku mieszkalnego, wynikającego z technicznego zużycia. Z tych też względów, nie negując słuszności wyżej podanych argumentów, dla budynku mieszkalnego wzniesionego metodami uprzemysłowionymi należy przyjąć 100-letni okres eksploatacji.

Dla uzasadnienia przyjęcia 100-letniego okresu eksploatacji budynku mieszkalnego można przytoczyć następujący fakt: osiedla Muranów, Młynów lub też Mariensztat w Warszawie w pierwotnych swoich założeniach realizowane były z myślą o ich eksploatacji przez okres nie dłuższy niż 30 lat. Nie należy się spodziewać, aby osiedla te zostały już poddane rozbiórce. Ich miejsce, funkcja, jaką spełniają obecnie, bez wątpienia przemawiają za dalszym ich użytkowaniem, mimo że budynki w tych osiedlach są obciążone pewnymi wadami wpływającymi na szybsze ich zużycie i krótszy okres ich użytkowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 8 Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 9 Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 10
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 11
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 12 Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 13 Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 14
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabezpieczenie od zranienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami