Blog

27.03.2020

Harmonogramy robót

W artykule znajdziesz:

Harmonogramy robót

Harmonogramy robót

Na rysunkach uwidacznia się podział budynku na działki, organizację miejsc roboczych. schematy dostaw materiałów lub elementów na kondygnacji, kolejność montażu itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

W części opisowej podaje się liczby robotników, zestawienie materiałów i wyrobów, warunki techniczne składowania, transportu i montażu itp. Projekty organizacji mogą zawierać ponadto karty technologiczne.
Harmonogram robót jest graficznym przedstawieniem terminarzowego planu wykonywania robót.

Zawiera on ponadto podstawowe dane liczbowe dotyczące ilości robót i liczby robotników potrzebnych do ich wykonania lub nakład pracy w roboczogodzinach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Harmonogram ma tę wielką zaletę w porównaniu do planów opisowych, że nie tylko wskazuje terminy rozpoczęcia i ukończenia poszczególnych rodzajów robót, lecz i ich wzajemne powiązanie w czasie.

Za pomocą harmonogramu można dokładnie określić na każdy dzień, jakie roboty powinny być wykonywane, ilu i jakich potrzeba robotników, jakie i w jakiej ilości potrzebne są materiały i wyroby.

Ponadto na harmonogramach odnotowuje się na bieżąco przebieg realizacji budowy (uprawnienia budowlane).
Po wykonaniu czynności wstępnych przystępuje się do zagospodarowania placu budowy. Rozpoczynać należy od uporządkowania i splantowania terenu, po czym wykonuje się ogrodzenie i ustępy.
Następnie wykonuje się dalsze roboty w kolejności:
- tymczasowe drogi dojazdowe, sieci wodociągowe, energetyczne i inne, składowiska i magazyny.
- prowizoryczne budynki produkcyjne, administracyjno-gospodarcze i socjalno-bytowe.
- zainstalowanie maszyn i urządzeń (program egzamin ustny).

Roboty podstawowe

W tym samym czasie powinny być w zasadzie wykonane następujące roboty podstawowe:
- odwodnienie terenu budowy.
- wykonanie ujęcia wody lub połączeń z siecią miejską i ułożenie wszystkich podziemnych sieci wodociągowych.
- ułożenie podziemnych sieci kanalizacyjnych i w razie potrzeby wykonanie szamb, wykonanie stałych dróg kołowych i kolejowych.
- wykonanie stałych sieci kablowych, jeżeli głębokość założenia i przebieg zabezpieczają je przed uszkodzeniem w okresie budowy.
- wykonanie wszelkich innych sieci i urządzeń podziemnych,
- niwelacja terenu do poziomu projektowanego (opinie o programie).
Ogrodzenie terenu wykonuje się z gotowych inwentaryzowanych elementów z desek albo z siatki stalowej zamocowanej do słupów żelbetowych rozstawi co 2,48 m i wysokości ogrodzenia ok. 2,00 m.
Jeżeli teren budowy obejmuje teren przyszłego zakładu, który powinien być ogrodzą na stałe, zaleca się zamiast prowizorycznego ogrodzenia wykonać ogrodzenie np. zlotowych elementów prefabrykowanych żelbetowych.
W miejscach wprowadzenia na plac budowy dróg dojazdowych, kołowych i kolejowych wykonuje się bramy wjazdowe wyposażone w odpowiednio mocne zamknięć; a obok bram umieszcza się zazwyczaj furtki i portiernie.
Poza bramami służącymi do stałego ruchu pojazdów wykonuje się również bram za pasowe dla wjazdu na teren budowy straży pożarnej.
Na zewnątrz ogrodzenia, obok głównego wjazdu na budowę, powinna być umieszcza na tablica informacyjna odpowiadająca obowiązującym przepisom (segregator aktów prawnych).
W portierni i wartowni powinien być zainstalowany aparat telefoniczny czynny całą dobę.

Obok aparatu, jak również w biurach kierownika budowy (robót) i majstrów powinny znajdować się wykazy zawierające numery telefonów: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, milicji obywatelskiej, pogotowia sieci elektrycznych, pogotowia sieci wodociągowych, pogotowia sieci gazowych oraz telefonów domowych kierownika budowy (robót), majstrów, głównego mechanika i energetyka budowy itp.
Przy wszystkich wejściach i wjazdach na plac budowy powinny być umieszczone tablice zabraniające wstępu osobom nie zatrudnionym (promocja 3 w 1).
Na placu budowy należy umieścić tablice informujące o zakazie wstępu w strefę pracy maszyn i sprzętu budowlanego, szczególnie montażowego, pracownikom nie zatrudnionym w tej strefie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami