Blog

Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 2
10.02.2020

Higroskopijność drewna uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Higroskopijność drewna uprawnienia budowlane

Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 3
Higroskopijność drewna uprawnienia budowlane

Jest to zdolność wchłaniania z powietrza pary wodnej i pary cieczy. Temperatura oraz wilgotność względna drewna wpływają na stopień wchłaniania pary wodnej przez drewno. Zależność, wilgotności względnej drewna od temperatury i wilgotności otaczającego powietrza podana jest w postaci wykresu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z wykresu tego można każdorazowo, dla znanych warunków wilgotności i temperatury powietrza, określić wilgotność drewna znajdującego się w tych warunkach. Można również znając wilgotność drewna określić, w jakim stopniu zmieni się ona w przypadku umieszczenia go w innych warunkach temperatury i wilgotności powietrza.
Przewodność cieplna. Drewno w porównaniu z metalami i kamieniami jest złym przewodnikiem ciepła.

Przewodność cieplna jest zależna od ciężaru objętościowego, wilgotności i kierunku włókien (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drewno cięższe i wilgotniejsze jest lepszym przewodnikiem niż lekkie i suche. Przewodność cieplna wzdłuż włókien jest 2-krotnie większa niż w kierunku prostopadłym. Przewodność elektryczna drewna. Zależy ona od stopnia jego wilgotności. Drewno suche jest złym przewodnikiem i dlatego chętnie jest stosowane np. na słupy energetyczne.

Skurcz i pęcznienie. Pod wpływem wysychania drewno kurczy się, pod wpływem zaś nasiąkania - pęcznieje (uprawnienia budowlane). Drewno mokre zaczyna kurczyć się dopiero wówczas, gdy wilgotność jego spada poniżej stanu nasycenia włókien (ok. 28-ł-31% wilgotności). Drewno suszone od stanu świeżego do stanu zupełnie suchego wykazuje kurczliwość zależną od rodzaju i ciężaru objętościowego drewna oraz od kierunku zsychania: wzdłuż włókien od 0,1 do 0,8%, w kierunku promieniowym 3-6% i w kierunku stycznym do obwodu 6-Pl2%. Jest to tzw. jednostkowy skurcz liniowy. Skurcz objętościowy, różny jest dla różnych gatunków drewna i stanowi dla drewna krajowego 7-22%. Kurczliwość na ogół jest większa w drewnie cięższym, jednak trafiają się wyjątki, jak np. grochodrzew - akacja (duży ciężar objętościowy, a mała kurczliwość).

Zjawisko kurczliwości jest przyczyną paczenia się desek oraz pękania drewna przy wysychaniu (program egzamin ustny).

Wilgotny okrąglak

Na przykład strony prawe desek, tj. bliższe rdzenia, będą po wyschnięciu wypukłe. Ten rodzaj odkształceń powodują siły skurczowe, największe na obwodzie i działające w kierunku stycznym. Aby uniknąć odkształceń, które dyskwalifikowałyby stolarkę budowlaną i meble, należy doprowadzić wysuszenie drewna, z którego powstają wyroby, do takiej wilgotności, jaką będą miały w danych warunkach przebywania (opinie o programie). Na przykład drewno do wyrobu mebli w pomieszczeniach o wilgotności względnej 50-r-60% i temperaturze pomieszczenia ok. 20°C powinno mieć wilgotność ok. 12%.

Im bardziej wilgotność drewna będzie odbiegać od tej wielkości, tym większe są możliwości paczenia i pękania. Odwrotnością zjawiska kurczenia jest pęcznienie. Całkowite pęcznienie odpowiada wielkością całkowitemu skurczowi, a jedynie spęcznienie jednostkowe i współczynnik pęcznienia z uwagi na inne poziomy odniesienia różnią się od skurczu jednostkowego i współczynnika kurczenia.
Ciężar. Rozróżniamy ciężar objętościowy i ciężar właściwy substancji drzewnej. Ciężar objętościowy drewna służy do określania właściwości technicznych drewna i określa się ciężarem drewna przy Skreślonej wilgotności w stosunku do jednostki objętości z włączeniem porów. Zwykle ciężar objętościowy różnych gatunków drewna określany jest dla wilgotności 15% lub 0%. Ciężar ten jest różny na długości drewna i maleje od odziomka ku wierzchołkowi. Obowiązujące w obliczeniach statycznych ciężary objętościowe podane są w PN-60/B-02009 (segregator aktów prawnych).

Ciężar właściwy substancji drzewnej jako ciężar wysuszonej masy w stosunku do jednostki objętości zajmowanej przez nią z wyłączeniem porów jest prawie dla wszystkich gatunków drzew jednakowy (1,464- -T-1,56 G/cm3) i w obliczeniach uproszczonych przyjmuje się średnio 1,50 G/cm3. Ciężar ten praktycznego znaczenia nie ma.

Ciepło spalania jest całkowitą ilością ciepła, jaka wydziela się przy zupełnym spalaniu 1 kg drewna. W zależności od gatunku drewna i jego jakości ciepło spalania dla drewna całkowicie suchego w większości wypadków waha się w dość wąskich granicach 4500-4-4800 kcal/kG. Wartość opałowa drewna w znacznej mierze zależy od jego wilgotności. W miarę wzrostu wilgotności wartość opałowa drewna znacznie maleje (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 8 Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 9 Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 10
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 11
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 12 Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 13 Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 14
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czynnik elektrofilowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami