Blog

Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 2
22.06.2018

Prawo budowlane a tymczasowe obiekty budowlane

W artykule znajdziesz:

Prawo budowlane a tymczasowe obiekty budowlane


Roboty budowlane można rozpocząć oraz prowadzić wyłącznie po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W polskim prawie funkcjonuje również możliwość zgłoszenia budowy, co wiąże się ze zwolnieniem od pełnej reglamentacji związanej z pozwoleniem na budowę dla niektórych inwestycji. Oznacza to, że tego rodzaju inwestycje muszą być poddane administracyjnej reglamentacji, ale nieco mniej rygorystycznej. Zgłoszenie budowy uwzględniane jest nie w drodze aktu administracyjnego, ale jako tzw. milcząca zgoda organ administracji, która w rzeczywistości polega na niepodejmowaniu czynności. Niektóre zamierzenia budowlane można więc realizować bez pozwolenia na budowę, ale nie oznacza to, że kompetencje właściwych organów sprawujących nadzór budowlany są wyłączone. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie wyklucza stosowania instrumentów kontrolnych, a w uzasadnionych przypadkach może zostać wydany nakaz rozbiórki.
Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne do stawiania tymczasowych obiektów budowlanych, które nie są w sposób trwały połączone z gruntem lub są przewidziane do przeniesienia lub rozbiórki w terminie określonym w zgłoszeniu, przy czym termin ten nie może przekraczać 180 dni od znajdującej się w zgłoszeniu daty rozpoczęcia budowy.
W ustawie wskazane są dwa rodzaje tymczasowych obiektów budowlanych. Przede wszystkim terminem tym objęte są obiekty budowlane, które przeznaczone są do użytkowania czasowego w okresie krótszym niż wynosi ich trwałość techniczna, a także obiekty, które przeznaczone do są rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. W tym wypadku tymczasowość wynika przede wszystkim z cech konstrukcyjnych, zastosowanej technologii oraz trwałości materiałów czy zastosowanego projektu budowlanego. Poza tym obiektem tymczasowym może być obiekt budowlany, który nie jest trwale połączony z gruntem. Do tego rodzaju obiektów zalicza się m.in. barakowozy, przekrycia namiotowe, obiekty kontenerowe, hale czy namioty.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 7 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 8 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 9
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 10
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 11 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 12 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 13
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami