Blog

Historia technologii betonu
W artykule znajdziesz:
Historia technologii betonu

Beton stał się podstawowym tworzywem w budownictwie zarówno ze względów ekonomicznych, jak i dzięki różnorodnym możliwościom zastosowań technologiczno-konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uzyskanie określonych z góry właściwości betonu w zależności od przeznaczenia, składu i sposobu jego produkcji wymaga i będzie wymagało wielu badań naukowych oraz ciągłego doskonalenia wykonawstwa. W dziedzinie technologii betonu dzięki korzystaniu z coraz szerszych doświadczeń i rozważań teoretycznych powstają wciąż nowe koncepcje technologiczne i konstrukcyjne, które przy równoczesnym zastosowaniu sprawniejszych narzędzi pracy umożliwiają wykonanie coraz bardziej skomplikowanych i większych obiektów. Względy ekonomiczne i technologiczne spowodowały powstanie różnorodnych form produkcyjnych i metod wykonawczych poszczególnych faz cyklu roboczego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wykonywaniu robót betonowych, tak jak i w innych dziedzinach techniki, obserwujemy podobny stopniowy rozwój mechanizacji poszczególnych czynności. Początkowo było to tylko dążenie do zastąpienia pracy ręcznej odpowiednimi urządzeniami ułatwiającymi jej wykonanie. Dalszy krok w kierunku uprzemysłowienia - to świadome wprowadzenie maszyn w celu skrócenia cyklu produkcyjnego lub polepszenia jakości betonu. Mimo ustawicznego doskonalenia maszyn obsługujących prawie cały cykl produkcyjny, począwszy od kruszenia i sortowania kruszywa oraz wykonania betonu aż do jego transportu i zagęszczenia, aktualne jest ciągle pytanie, czy całkowite uprzemysłowienie robót betonowych na budowie jest możliwe (uprawnienia budowlane).
Można wprawdzie odpowiedzieć twierdząco na to pytanie w odniesieniu do takich dziedzin, jak budowa dróg lub przegród, ale przy robotach konstrukcyjnych istnieją zasadnicze trudności wprowadzenia uprzemysłowienia wynikające przede wszystkim z indywidualnego charakteru poszczególnych obiektów, a więc i z konieczności zastosowania różnorodnych form ich realizacji. Typizacja może prowadzić do rozwiązania tego problemu, ale tylko do pewnych rodzajów budowli, np. w budownictwie mieszkaniowym. Wykonanie natomiast indywidualnych projektów inżynierskich będzie polegać na właściwym organizacyjnie powiązaniu poszczególnych zmechanizowanych faz produkcyjnych w jedną całość. Wąskim gardłem będzie tu zawsze czas potrzebny na dojrzewanie betonu w miejscu jego ułożenia (program egzamin ustny).
Zmechanizowane fazy
Dlatego w coraz większym zakresie znajduje zastosowanie prefabrykacja, przy której cały cykl produkcyjny podzielony jest na całkowicie zmechanizowane fazy wykonania poszczególnych elementów betonowych w specjalnym zakładzie i ich montaż na budowie (opinie o programie).
W uzupełnieniu tomów I i II „Budownictwa betonowego”, gdzie na wstępie podano historię technologii betonu oraz historię powstawania żelbetu, obecnie podamy w skrócie historyczne ujęcie rozwoju budownictwa betonowego, a w szczególności zastosowania maszyn i postępu mechanizacji w tej dziedzinie. Pierwsze źródło podające sposoby wytwarzania betonu to dzieło o materiałach budowlanych, w którym Vitruvius pisze: „Kiedy wapno (calx) zostanie zgaszone, należy je zmieszać z piaskiem (harena) w takiej proporcji, by na 3 części piasku rzecznego lub morskiego wypadała jedna część wapna, gdyż to jest najlepszy stosunek materii (materia)… Do wapna należy domieszać rodzaj pyłu (pulvis), który znajduje się w okolicy Neapolu naokoło góry Wezuwiusz.
Pył ten dokonuje rzeczy przedziwnych: zmieszany z zaprawą powoduje nie tylko trwałość wykonanych budowli, ale i twardnienie zapraw pod wodą”. Jak wynika z innych źródeł, już w IV wieku p.n.e. wykonywano budowle betonowe pod wodą przy użyciu opisanej wyżej zaprawy (segregator aktów prawnych). Najpierw sypano kamień, przeważnie łamany o wymiarach 6 do 12 cm „caementa”, następnie zaprawę i otrzymaną w ten sposób warstwę ubijano, otrzymując materiał, który określano jako „opus caementicum”.
Taki sposób wykonania betonu opisuje Vitruvius przy opisie budowy grobli. Zachowały się z czasów rzymskich zabytki, w których beton zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, np. akwedukt długości 80 km koło Kolonii oraz resztki takich budowli w Anglii. Brak jest podobnych zabytków z czasów późniejszych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32