Blog

26.05.2022

Hydrat o symetrii regularnej

W artykule znajdziesz:

Hydrat o symetrii regularnej

Hydrat o symetrii regularnej zawiera mniej wody krystalizacyjnej niż płytki heksagonalne i nie wydaje się możliwe, aby opisana reakcja występowała w całkowicie wysuszonym zaczynie. Jest jednak również możliwe, że tworzy się C4AH19, czyli hydrat o większej ilości wody krystalizacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Ciężar właściwy przekształconego hydratu C3AH6 wynosi 2.52, podczas gdy hydratu CAH10 tylko 1,72. Tak więc przy opisanej przemianie porowatość zaczynu cementowego zwiększa się poważnie, co musi powodować znaczny ubytek wytrzymałości.

Badanie za pomocą mikroskopu skaningowego potwierdziło powstawanie porów przy tej przemianie, a pomiary dokonane porozymetrem rtęciowo-ciśnieniowym wskazały na zwiększenie zarówno całkowitej porowatości, jak i średniej wielkości porów. Jednak bardzo powolna przemiana mas betonowych o niskich stosunkach wodno-cementowych nie musi prowadzić do strat wytrzymałości, ponieważ równocześnie występuje hydratacja jeszcze nie zhydratyzowanego cementu i w konsekwencji wypełnienie nowo powstałych porów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Straty wytrzymałości zaprawy cementowo-piaskowej MN/m2. Z tego samego rysunku wynika, że strata wytrzymałości występuje również przy temperaturach, które mogą być określone jako nie więcej niż ciepłe; tj. 25°C i 30°C. W badaniach tych próbki były wystawione na oddziaływanie rozpatrywanych temperatur przez 6 h i więcej. Podobne wyniki otrzymano przy przechowywaniu próbek ponad wodą (uprawnienia budowlane). W pierwszym lub drugim dniu wyższa temperatura przyspiesza chemiczne reakcje twardnienia, zwiększając w ten sposób wytrzymałość; ma to jednak małe znaczenie praktyczne. Następnie wytrzymałość zmniejsza się i prędkość obniżania się wytrzymałości jest tym większa, im wyższa jest temperatura (program egzamin ustny).

Straty wytrzymałości

Straty wytrzymałości występować mogą w każdym wieku betonu, jeżeli wystąpi wzrost temperatury o proporcji 1 : 5,6 przy stosunku wodno-cementowym 0,65, w wyniku ciągłego przechowywania w wodzie o temperaturze 40°C. Wytrzymałość tej samej zaprawy dojrzewającej w wodzie o temperaturze pokojowej wynosiła po 3 dniach 51 MN/m2, a po 14 dniach 57 2-10, jednak jego opóźnienie o 24 h od czasu ułożenia zmniejsza prędkość obniżania się wytrzymałości (opinie o programie).

Bez względu na prędkość obniżania się wytrzymałości beton o danej proporcji składników mieszanki osiąga jak się wydaje z upływem czasu charakterytyczną wytrzymałość szczątkową. Jest to wytrzymałość betonu w czasie, kiedy wszystkie zhydratyzowane gliniany wapniowe o symetrii heksagonalnej przekształcone zostaną w trwałe gliniany C3AH6 o symetrii regularnej. Strata wytrzymałości jest bardziej intensywna przy mieszankach słabszych. Jak stwierdzono, np. beton o stosunku wodno-cementowym 0,25 ma wytrzymałość zmniejszoną z 91 do 54 MN/m2, lecz dla betonu o stosunku wodno-cementowym 0,65 wytrzymałość zmalała z 43 do 5 MN/m2.

Wytrzymałości różnych betonów dojrzewających przez 100 dni w temperaturze 18°C i 40°C po wiązaniu w temperaturze pokojowej, przedstawiono zależność między wytrzymałością betonu a stosunkiem wodno-cementowym przy dwóch temperaturach (segregator aktów prawnych).

Różnica w stracie wytrzymałości mieszanek słabszej i mocnej może być związana z porowatością zaczynu cementowego i ilością wody, która może wniknąć do wewnątrz; im niższy jest stosunek wodno-cementowy mieszanki wyjściowej, tym niższa jest porowatość powstałego betonu i dlatego woda ma tym bardziej utrudniony dostęp do wewnątrz zaczynu cementowego.

Wyjaśnienie to potwierdzone jest częściowo przez obserwację, że dla danego stosunku wodno-cementowego chudsza mieszanka wykazuje niższe straty wytrzymałości, a jak wiadomo mieszanka taka ma niższą porowatość. Krótkie okresy poddania betonu wpływowi wysokiej temperatury i dużej wilgotności powodują tylko małe straty wytrzymałości, lecz straty te sumują się (promocja 3 w 1). Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że opisana przemiana glinianów nie zachodzi tylko przy temperaturach powyżej pewnej wartości krytycznej, lecz również przy przeciętnych temperaturach panujących w Anglii.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami