Blog

07.05.2021

Hydratacja alitu

W artykule znajdziesz:

Hydratacja alitu

Hydratacja alitu

Gips dodawany do cementu w celu uregulowania jego wiązania przyczynia się także do wzrostu wytrzymałości mechanicznej i to zarówno w początkowych, jak i w końcowych okresach twardnienia zaczynu cementowego, pod warunkiem, że nie jest przekroczony optymalny dodatek gipsu [93[. Istnieją przesłanki do przypuszczeń, że ten wzrost wytrzymałości spowodowany jest przyspieszeniem hydratacji alitu przez jony SO"4. Pewna ilość jonów siarczanowych może wbudowywać się do sieci uwodnionego krzemianu wapniowego, zwiększając w nim zawartość tlenku wapniowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ludwig i Schwiete [94] już w 1968 r. podali model hydratacji C3A, przedstawiający mechanizm reagowania tego glinianu z fazą ciekłą zaczynu. Mechanizm ten różni się w sposób bardzo istotny od mechanizmu hydratacji obu krzemianów wapniowych, które w miarę postępu reakcji otaczają się warstwą uwodnionych krzemianów wapniowych C-S-H, przy czym budowa tej warstwy jest na tyle luźna, że umożliwia dyfuzję fazy ciekłej aż do znajdującego się wewnątrz otoczki bezwodnego krzemianu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Utworzona już w pierwszych minutach hydratacji cienka otoczka ettryngitowa jest szczelna i uniemożliwia dostęp jonów SO", do bezwodnego C3A. Szybki postęp procesu wiązania cementu jest zahamowany i dopiero wskutek ciśnienia osmotycznego wspomniana otoczka pęka, a powstałe szczeliny zapełniają się dalszymi porcjami ettryngitu.

Proces ten powtarza się aż do zużycia jonów SO,, i wówczas, ze znacznym opóźnieniem, przebiega dalsza hydratacja C3A z utworzeniem jednosiarczanowego glinianu C3A-CS-H12, przy zaniku ettryngitu C3A-3Cs-H32. Następnie powstaje 4Ca0-Al20s-19H20, a także stały roztwór tego związku z C3A-CS-H12 (uprawnienia budowlane).
Ten prosty i powszechnie uznany model mechanizmu opóźniania hydratacji wysoce reaktywnego C3A wymaga jeszcze uzupełniającego wyjaśnienia: czy omawiana otoczka ettryngitowa przylega bezpośrednio do bezwodnego CSA, czy też między C3A a ettryngitem istnieje jeszcze pośrednicząca warstwa C3A-Cs-H12? [110].

Wypowiadano także pogląd, że szczelność warstwy produktów hydratacji otaczającej C3A uwarunkowana jest absorbcją na ściankach porów jonów SO"„, które z uwagi na ich duże pole elektryczne utrudniają transport materiału przez otoczkę [381.
Przedstawione chemiczne i fizyczne zjawiska, które zachodzą w czasie hydratacji cementu i w znacznej mierze decydują o przebiegu jego wiązania, wymagają uporządkowania, a więc przede wszystkim uszeregowania w czasie (program egzamin ustny).

Bezwodny cement

Przekonywający układ kolejno przebiegających różnych etapów hydratacji cementu przedstawili na sympozjum w Tokio (1968 r.) Kondo i Ueda, opierając się na badaniach kalorymetrycznych. Na sympozjum w Moskwie (1974 r.) Kondo i Daimon [76] powtórnie przedstawili ten schemat, nieco go uogólniając.
Schemat ten w procesie hydratacji cementu wyróżnia pięć kolejno po sobie następujących etapów, zgrupowanych w trzy okresy (opinie o programie).

Postęp hydratacji w czasie (dolna część rysunku) oraz zmiany szybkości hydratacji (górna część rysunku).
Wszechstronniejsze wyjaśnienia i uzupełniające komentarze do kolejnych etapów procesu hydratacji, ujmująca jakościowo zmiany zachodzące w fazie ciekłej i w fazie stałej reagującego z wodą zaczynu cementowego.
E. V. Locher i V. Richartz podsumowują mechanizm hydratacji dzieląc jego przebieg na trzy okresy (segregator aktów prawnych).

Pierwszy etap rozpoczyna się bezpośrednio po dodaniu do cementu wody, która natychmiast staje się przesyconym roztworem Ca(OH), zawierającym także jony SO"4, K’, Na’. Z roztworu tego jako pierwsze produkty hydratacji cementu wytrącają się ettryngit i wodorotlenek wapniowy.
Po upływie około godziny od chwili zarobienia cementu wodą rozpoczyna się etap drugi, w którym powstają pierwsze partie uwodnionych krzemianów wapniowych, początkowo w postaci elementów o bardzo małych wymiarach.

Pierwotne wymiary zawieszonych w wodzie ziarn bezwodnego cementu nie zmieniają się jeszcze w sposób istotny, ponieważ tylko bardzo cienka powierzchniowa warstwa ziarn cementu wzięła udział w reakcji, a powstające produkty hydratacji mają jeszcze bardzo małe wymiary (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami