Blog
Idea uczenia maszyn
W artykule znajdziesz:
Coraz potężniejsze komputery prowokowały i prowokują do podejmowania coraz bardziej skomplikowanych problemów badawczych i użytkowych. Jednak maszyny nie są w stanie samodzielnie podejmować tych zadań - do każdej czynności konieczny jest odpowiedni program. Okazuje się, że znacznie łatwiej zbudować wielki komputer - znacznie trudniej zazwyczaj postawić mu zadania. Coraz częściej rodzi się więc tęsknota, by także trud znalezienia programu, według którego powinien działać komputer, przerzucić na barki maszyn - i tak rodzi się idea uczenia maszyn (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warto jednak odnotować jego moralnie podejrzane „drugie dno” - nie dość, że spychamy na maszynę trud rozwiązywania napotykanych problemów (tak się dzieje w istocie przy każdej okazji, gdy korzystamy z komputera) - to w dodatku nawet zaprogramowanie maszyny powierzamy ślepemu przypadkowi. Z pragmatycznego punktu widzenia jest to uzasadnione - między innymi tam. gdzie algorytm działania nie jest do końca znany lub musi być często i szybko modyfikowany (na przykład w zadaniach sterowania adaptacyjnego obiektami automatyki o zmiennych w czasie właściwościach). Jednak z punktu widzenia ambicji intelektualnych jest to sromotna klęska racjonalizmu - maszyna myśli za nas, bo samodzielne znalezienie rozwiązania jest za trudne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podsumowując tę część rozważań, należy stwierdzić, że sieci neuronowe są zdolne do samoprogramowania się w wyniku procesu uczenia, a także wykazują pewne cechy podobne do cech rzeczywistego mózgu, a wyraźnie odmienne od cech klasycznych komputerów. Wszystkie te możliwości słusznie uznawane są za ważne i wysoce przydatne atuty, dlatego lista zastosowań sieci neuronowych jest już bardzo długa i zapewne będzie w najbliższym czasie wydłużana (uprawnienia budowlane).
Moment obrotowy
W książce poświęconej tej problematyce wymieniłem i omówiłem kilkanaście takich zastosowań, tutaj przedstawię kilka nowych przykładów, eksponując głównie te dokonania, które znalazły konkretne miejsce w praktyce, zwłaszcza te najnowsze, które pojawiły się w 1994 roku (program egzamin ustny). Przegląd tych zastosowań dowodzi, jak często i jak chętnie sięgamy do protezy rozumu w postaci sieci neuronowej, nie zwracając uwagi na to, czy przystoi to dumnemu ze swego racjonalizmu gatunkowi homo sapiens. Warto przy tym odnotować, jakie instytucje sięgają po to narzędzie - jest to w istocie intelektualna elita końca XX wieku!
NASA wykorzystuje sieci neuronowe do sterowania ramieniem robota, którego zadaniem jest chwytanie przedmiotów znajdujących się w dowolnym położeniu (dotyczy to między innymi manipulatora działającego w ładowni promów kosmicznych, gdzie w warunkach nieważkości szczególnie trudno utrzymać manipulowane obiekty w stałym położeniu, a pewność chwytu jest uzależniona od stopnia zgodności orientacji przestrzennej osi przedmiotu i elementów chwytaka) (opinie o programie).
Również do zadania sterowania ramieniem robota przeznaczona jest sieć neuronowa zbudowana przez uczonych z New York University Medical Center. Zastosowano sieci jako alternatywę dla złożonych tensorowych obliczeń dotyczących parametrów ruchu ramienia robota w celu znacznego przyspieszenia działania systemu sterowania, który dzięki zastosowaniu sieci może działać w czasie rzeczywistym, podczas gdy zwykłe algorytmy realizowane na tych samych komputerach nie są w stanie osiągnąć wystarczającej szybkości przy wyznaczaniu wszystkich potrzebnych współrzędnych, przyspieszeń i wielkości wymaganych sił i momentów obrotowych (segregator aktów prawnych).
Firma General Dynamics opracowała dla potrzeb US Navy oparty na sieciach neuronowych system klasyfikujący i rozpoznający sygnały sonarowe. System ten pozwala rozpoznawać szumy charakterystyczne dla napędów różnych typów statków i okrętów. Udało się tak dokładnie wytrenować sieć, że jest ona zdolna do rozróżniania między sobą szumów różnych okrętów tego samego typu, co pozwala na identyfikację nazwy jednostki, a także potrafi rozpoznawać za pomocą hydrofonów niektóre dźwięki nadwodne - na przykład szum wytwarzany przez helikopter unoszący się nad powierzchnią oceanu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32