Blog
Geologia
W artykule znajdziesz:
Geologia
Geologia - nauka o budowie i dziejach Ziemi (głównie jej skorupy) jak również o zjawiskach i procesach powodujących jej przeobrażenia.
Geologia budowlana - geologia inżynierska (program uprawnienia budowlane na komputer).
Geologia dynamiczna - dział geologii podstawowej zajmujący się budową skorupy ziemskiej oraz procesami, którym ona podlega.
Geologia historyczna - dział geologii podstawowej zajmujący się historią Ziemi, a przede wszystkim skorupy ziemskiej.
Geologia inżynierska, geologia budowlana - dział geologii stosowanej zajmujący się badaniem wytrzymałości gruntu pod obciążeniem, osuwiskami, ciśnieniem w wyrobiskach podziemnych i wszelkimi zjawiskami ważnymi dla potrzeb techniki, przede wszystkim budownictwa lądowego i wodnego oraz górnictwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Geologia jądrowa - dział geologii zajmujący się badaniem przemian promieniotwórczych pierwiastków wchodzących w skład skorupy ziemskiej w celu określenia przebiegu pewnych procesów geologicznych; g.j. opiera się na założeniu, że w początkowym procesie formowania się Ziemi skład izotopowy pierwiastków był wszędzie jednakowy.
Geologia morska - oceanografia.
Geologia podstawowa - nauka obejmująca teoretyczne zagadnienia związane z budową i dziejami Ziemi do należą geologia dynamiczna, geologia historyczna i geologia regionalna.
Geologia regionalna - dział geologii podstawowej zajmujący się zarówno budową jak i historią określonych regionów (uprawnienia budowlane).
Geologia rolnicza - agrogeologia.
Geologia stosowana - grupa nauk na pograniczu geologii i nauk technicznych, wykorzystująca wyniki badań geologii podstawowej do bezpośrednich celów praktycznych; należy do niej geologia surowcowa (złożowa), geologia inżynierska i hydrogeologia.
Geologia surowcowa, geologia złożowa - dział geologii stosowanej, zajmujący się głównie badaniem występowania i rozmieszczenia złóż mineralnych, ich poszukiwaniem, jak też zagadnieniami związanymi z ich eksploatacją (geologia kopalniana), oraz określeniem zasobów i ich wartości (geologia ekonomiczna) (program egzamin ustny).
Geomagnetyka - nauka o własnościach pola magnetycznego Ziemi.
Geomagnetyzm - magnetyzm ziemski.
Geometria
Geometria - dział matematyki zajmujący się pierwotnie badaniem figur geometrycznych; obecnie obejmuje różne teorie matematyczne związane z tradycyjnym zakresem bądź przez przedmiot badań bądź przez stosowane metody, np. g. analityczna, g. różniczkowa, g. rzutowa, g. wykreślna (opinie o programie).
Geometria absolutna - system dedukcyjny, którego pojęcia pierwotne odpowiadają intuicyjnym pojęciom geometrycznym, spełniający 4 grupy aksjomatów Hilberta; otrzymywane w nim twierdzenia są prawdziwe zarówno wg. euklidesowej jak i w geometriach nieeuklidesowych; w zależności od rodzaju piątej grupy aksjomatów otrzymuje się np. g. euklidesową, g. Łobaczewskiego, g. Riemanna.
Geometria analityczna - dział matematyki zajmujący się badaniem figur geometrycznych poprzez rozważanie równań lub nierówności (jakie można przyporządkować tym figurom) spełnianych przez współrzędne punktów tych figur.
Geometria cząsteczek i jonów - całokształt stosunków geometrycznych charakteryzujący rozmieszczenie przestrzenne atomów w cząsteczkach prostych i złożonych, w jonach prostych i jonach kompleksowych.
Geometria euklidesową - geometria, w której zakłada się obok aksjomatów geometrii absolutnej aksjomat Euklidesa mówiący, że na płaszczyźnie przez punkt leżący poza daną prostą można przeprowadzić jedną prostą nie przecinającą danej.
Geometria mas - dział dynamiki zajmujący się opisem rozłożenia masy układu materialnego (segregator aktów prawnych).
Geometria nieeuklidesowa - geometria, w której zakłada się obok aksjomatów geometrii absolutnej aksjomat różny od aksjomatu Euklidesa, np. że na płaszczyźnie przez punkt leżący poza daną prostą przechodzą co najmniej dwie proste nie przecinające danej (w tym przypadku otrzymuje się geometrię Łobaczewskiego zwaną również geometrią hiperboliczną).
Geometria ostrza - obr.skraw, zbiór elementów geometrycznych wyznaczających kształt ostrza narzędzia (kąty, powierzchnie, krawędzie) określa się umownie w czterech układach odniesienia, wśród których wyróżnia się podstawowy układ odniesienia (układ ostrza) składający się z trzech płaszczyzn: podstawowej (która np. w przypadku noży pokrywa się z płaszczyzną podstawową trzonka), normalnej (płaszczyzna prostopadła do rzutu krawędzi skrawającej na płaszczyznę podstawową w wybranym punkcie), stycznej (płaszczyzna prostopadła do dwóch pierwszych i przechodząca przez wybrany punkt).
Geometria powierzchni - struktura geometryczna powierzchni.
Geometria przepływu - kształt linii prądu przepływającego płynu.
Geometria różniczkowa - dział geometrii zajmujący się badaniem własności krzywych i powierzchni za pomocą metod rachunku różniczkowego i całkowego.
Geometria rzutowa - dział geometrii zajmujący się tymi własnościami figur geometrycznych, które zostają zachowane przy przekształceniach rzutowych.
Geometria wykreślna - dział geometrii zajmujący się metodami graficznego przedstawiania figur przestrzennych na płaszczyźnie.
Geomorfologia - nauka o formach powierzchni Ziemi oraz o procesach kształtujących tę powierzchnię (promocja 3 w 1).
Geopotencjał - w fizyce atmosfery energia potencjalna jednostki masy powietrza równa liczbowo pracy, jaką trzeba wykonać pokonując siłę ciężkości przy podnoszeniu jednostki masy powietrza z poziomu morza do danego poziomu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32