Blog
Ilości materiałów drzewnych
W artykule znajdziesz:
Przy przeprowadzaniu inwentaryzacji w końcu roku kalendarzowego, budowy obowiązane są do ustalenia ilości materiałów drzewnych znajdujących się w deskowaniach, rusztowaniach, stemplowaniach oraz innych konstrukcjach usługowych (nie stanowiących wyposażenia placu budowy) według stanu na dzień 31 grudnia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ilości drewna w konstrukcjach ustala się na podstawie obmiaru robót (lub zapisów w książce obmiarów), przy zastosowaniu dla konstrukcji typowych „Katalogu Norm Zużycia Materiałów Budowlanych”, zaś dla konstrukcji nietypowych w oparciu o szacunkowe obliczenia ilości materiałów drzewnych wchodzących w skład produkcji. Ilość drewna pochodzącego z rozbiórki ustala się na podstawie pomiaru szacunkowego, uwzględniając jedynie drewno nadające się do dalszej produkcji budowlano-montażowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ustalone ilości materiałów drzewnych znajdujących się w produkcji nie podlegają wprowadzeniu do ewidencji magazynowej ani do bilansu przedsiębiorstwa. Obowiązkiem stałych komisji spisowych powołanych przez przedsiębiorstwo budowlane jest ponadto dorywcza kontrola przechowywania i zabezpieczenia składowanych materiałów, kontrola prowadzenia dokumentacji i ewidencji magazynowej, przebiegu zużycia materiałów i narzędzi wydanych z magazynów oraz ujawnianie nadmiernych i zbędnych remanentów (uprawnienia budowlane).
W przedsiębiorstwach budowlanych rozliczenie zużycia materiałów i kontrola gospodarki materiałowej są bardzo pracochłonne. Systematyczny wzrost zadań budownictwa i coraz większa różnorodność asortymentów stosowanych materiałów podyktowały konieczność zmechanizowania prac na odcinku rozliczeń, ewidencji i kontroli gospodarki materiałowej. Zostało to rozwiązane przez zastosowanie maszyn licząco-analitycznych i systemu kart dziurkowanych stanowiących nośnik szyfrowy zapisu informacji. Maszyny licząco-analityczne, a w szczególności maszyny z zastosowaniem techniki elektronicznej, pozwalają na wykonywanie czynności obrachunkowych z dużą szybkością (program egzamin ustny).
Pola karty
W zmechanizowanych rozliczeniach materiałowych karta dziurkowana umożliwia samoczynne pobieranie informacji przez maszynę (np. dla podliczenia, przemnożenia, wypisania). W związku z tym konieczne jest przeniesienie treści wszystkich dokumentów źródłowych (pierwotnych) na karty dziurkowane. Na karcie ujmowane są wszystkie elementy dokumentu, jakie są istotne dla prowadzonych prac obrachunkowych, przy czym dla poszczególnych zespołów cyfr przeznaczone są na karcie odpowiednie ilości kolumn (opinie o programie).
Wszystkie pojęcia słowne dokumentów, które powinny być przenoszone na karty po usystematyzowaniu w logicznej i formalnej kolejności, przyjmują formę szyfrów cyfrowych. Dla ułatwienia bezpośredniego odczytywania treści zapisu, pola karty oznacza się nadrukowanymi nagłówkami. Najczęściej opisy pól karty zgodne są z treścią nagłówków rubryk dokumentu źródłowego (segregator aktów prawnych).
Zestaw stosowanych do rozliczeń materiałowych maszyn licząco-analitycznych składa się z następujących podstawowych grup maszyn:
- dziurkarka i sprawdzarka, służące do przygotowania zapisów na kartach na podstawie dokumentów źródłowych,
- reproducer, opisywacz i kalkulator, służące do uzupełniania zapisów na kartach, względnie do wykonywania wyłącznie obliczeń rachunkowych,
- sorter i kolator, służące do zmieniania porządku układu kart w zbiorach,
- tabulator podstawowa maszyna w zespole, służąca do wykonywania obliczeń z równoczesnym wypisywaniem danych szczegółowych oraz wyników końcowych w postaci odpowiednich zestawień zwanych tabulogramami.
W przedsiębiorstwach objętych mechanizacją rozliczeń wewnętrznych prowadzi się formularze dowodów materiałowych według specjalnych wzorów. Rozliczenia materiałowe dla przedsiębiorstw resortu budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych prowadzi Biuro Rozliczeń Budownictwa posiadające w kraju szereg oddziałów, które obsługują pracujące na tym terenie przedsiębiorstwa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32