Blog

Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 2
24.11.2021

Imitacje ze szkła

W artykule znajdziesz:

Imitacje ze szkła

Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 3
Imitacje ze szkła

Jadeit - biały i czarny; biały ma zwykle plamki szmaragdowozielone.
Labrador - szary, charakteryzuje się niebieską lub zieloną irydescencją (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nefryt - rzadko spotykany biały i czarny, częściej stosowany czarny o silniejszym połysku, bardziej spoisty od czarnego onyksu.
Obsydian (naturalne szkliwo wulkaniczne) - bywa szlifowany w postaci kaboszonu.
Opal (czarny i biały) - odznacza się żywą grą barw.

Ortoklaz (kamień księżycowy) - biały, przeświecający kamień niebieskim odblasku w świetle odbitym.
Imitacje ze szkła używane są do naśladowania czarnego onyksu kamieni wstęgowainych.
Imitacje z plastyku naśladują szlachetną odmianę ortoklazu (kamień księżycowy), agat i czarny onyks; imitacje szklane, z wyjątkiem imitacji gagatu, nie są podobne do kamieni naturalnych.
Niebieski odblask w świetle odbitym wskazuje na szlachetny kamień księżycowy (ortoklaz) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gra barw wskazuje na opal. Ponieważ dublety opalowe są często spotykane w handlu, kamień ten należy poddać dokładnej obserwacji.
Niebieska lub zielona irydescencja szarego kamienia wskazuje na labrador.
Sześciopromienna gwiazda wskazuje na szafir gwiaździsty.

Uczucie ciepła przy dotknięciu (w porównaniu z wrażeniem chłodu przy dotknięciu ciał krystalicznych) wskazuje na opal, a także imitacje ze szkła i plastyku.
Metaliczny połysk wskazuje na hematyt lub jego imitację - hemetynę.
Matowy lub woskowy połysk na powierzchni przełamu wskazuje na chalcedon (uprawnienia budowlane).
Prostopadle do siebie nachylone rysy łupliwości wskazują na ortoklaz lub labrador.

Twardość sztucznej hemetyny

Badanie to pozwala na oznaczenie następujących kamieni nieprzezroczystych barwy białej, szarej i czarnej: chalcedon (chalcedonowy kamień księżycowy i agat), grossular, jadeit, korund (szafir gwiaździsty), labrador, -ortoklaz (kamień księżycowy) i opal (czarny i biały).
Trudne do oznaczenia pod mikroskopem są: andradyt (melanit), chalcedon (czarny onyks), diament, agat, hematyt, nefryt (czarny), obsydian (program egzamin ustny).

Badanie za pomocą polaryskopu lub pod mikroskopem polaryzacyjnym pozwala na określenie charakteru załamania światła, jeżeli badany kamień jest dostatecznie przeświecający.
Podwójnie załamują światło: chalcedon (chalcedonowy kamień księżycowy i agat), jadeit (biały i szary) korund (szafir gwiaździsty), ortoklaz (kamień księżycowy). Oznaczenia za pomocą polaryskopu są niemożliwe w przypadku hematytu, jadeitu (czarny), labradoru i nefrytu (czarny), które przepuszczają zbyt mało światła.
Pojedynczo załamują światło: grossular, obsydian, opal, hemetyna, szkło i plastyk. Zbyt mało światła do oznaczenia za pomocą polaryskopu przepuszczają: andradyt (melanit), diament, gagat (opinie o programie).
Wyraźne różnice współczynników załamania światła poszczególnych minerałów pozwalają na ich niezawodne oznaczenie (jeżeli jest możliwy pomiar refraktometrem).
Badanie to jest najważniejsze, gdyż dzięki wyraźnie różnej gęstości poszczególnych kamieni badanie to pozwala na ich dokładne oznaczenie.

Imitacje ze szkła, które mogą mieć gęstość taką samą jak niektóre kamienie naturalne, można rozpoznać po szklisz tym połysku, banieczkach znajdujących się blisko powierzchni, a niekiedy i po twardości.
Twardość sztucznej hemetyny zależy od gęstości. Im większa jest jej gęstość, tym niższa jest jej twardość. Jeżeli gęstość hemetyny wynosi około 7, twardość jej jest zwykle mniejsza niż 3 (segregator aktów prawnych).
Do wykonywania opisanych badań kamieni szlachetnych produkowane są obecnie zestawy przyrządów badawczych.

Zestaw firmy Gem Instruments Corporation w USA, zawierający: refraktometr, polaryskop, podświetlacz, minikalkulator, spektroskop pryzmatyczny, soczewki i filtry, dychroskop, pęsetę stalową, oświetlacz, filtr szmaragdowy, lupę, zestaw cieczy ciężkich, suwmiarkę tarczową, katalog szlifów oraz szczegółową instrukcję posługiwania się poszczególnymi przyrządami. Cena takiego zestawu wynosi 250 dolarów USA (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 8 Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 9 Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 10
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 11
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 12 Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 13 Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 14
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Właściwości materiału konstrukcyjnego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami