Blog

26.08.2022

Import artykułów chemicznych

W artykule znajdziesz:

Import artykułów chemicznych

Masowa produkcja samochodów stymuluje rozbudowę wielu innych przemysłów kooperujących (m.in. hutnictwa przemysłu naftowego, gumowego, szklarskiego, elektronicznego), umożliwiając powszechna motoryzację kraju. Najwyższy na świecie poziom rozwoju reprezentuje przemysł lotniczy w którym na szeroką skalę znajdują zastosowanie najnowsze osiągnięcia nauk i techniki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stany Zjednoczone zajmują czołowa pozycję w dziedzinie przemysłu chemicznego którego intensywny rozwój nastąpił w okresie I wojny światowej, kiedy został zahamowany import artykułów chemicznych z krajów europejskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na szeroką skalę rozwinięte jest zwł. przetwórstwo ropy naftowej, produkcja wyrobów gumowych, nawozów sztucznych, mas plastycznych, sztucznych włókien, artykułów farmaceutycznych i fotochemicznych. Przemysł włókienniczy, należący w XIX w. do czołowych dziedzin gospodarki, obecnie odgrywa drugorzędną rolę i należy do tych branż, które cechuje słabsza dynamika rozwoju (uprawnienia budowlane).

Bardzo rozbudowany, a przy tym rozproszony na obszarze całego kraju jest przemysł spożywczy. Przemysł mięsny skupiony jest w miastach Środkowego Zachodu (tradycyjne miejsce spędu bydła z pastwisk na Wielkich związane zwł. z przemysłem elektronicznym (m.in. Dolina Krzemowa w Kalifornii), które stały się gł. siłą napędową gospodarki amerykańskiej. Stany Zjednoczone zajmują od poł. lat 50. dominującą pozycję w międzynarodowej wymianie handlowej (zarówno w eksporcie, jak i imporcie) (program egzamin ustny).

Proces restrukturyzacji gałęziowej

W strukturze rodzajowej eksportowanych towarów największy udział (84%) mają wyroby przemysłowe, wśród nich gł. środki transportu (pojazdy mechaniczne, samoloty), maszyny i urządzenia (w tym komputery) oraz produkty chemiczne (m.in. tworzywa i nawozy sztuczne, wyroby gumowe i leki) (opinie o programie). Wśród artykułów rolno-spożywczych (9% wartości eksportu) przeważają zboża, pasze, bawełna, tytoń i mięso. Surowce Równinach, produkcja mleczarska - w stanach Michigan i w Nowej Anglii, cukrownictwo - w Kalifornii i Luizjanie, winiarstwo- w Kalifornii, przemysł tytoniowy - w Karolinie Północnej i Wirginii, piwo i napoje chłodzące produkuje się w całym kraju (m.in. w Atlancie, siedzibie koncernu Coca-Cola).

Znamienną cechą przemysłu Stanów Zjednoczonych jest dokonujący się ustawicznie proces restrukturyzacji gałęziowej i towarzyszące mu zmiany w przestrzennym rozmieszczeniu ośrodków produkcji. Do II wojny światowej większość zakładów przemysłowych (powstałych jeszcze w XIX w.) była zlokalizowana na wsch. wybrzeżu kraju (m.in. w miastach Nowy York, Filadelfia, Baltimore, Boston, Newark) oraz w rejonie Wielkich Jezior (Chicago, Detroit, Cleveland, Buffalo, Acron, Gary) (segregator aktów prawnych). W następnych latach coraz więcej obiektów przemysłowych zaczęto budować na zach. i pd. Oprócz zakładów petrocheroicznych (gł. centrum tego przemysłu stał się rejon Zatoki Meksykańskiej), w późniejszym okresie powstały tu m.in. szybko rozwijając e się ośrodki przemysłu wysokiej techniki.  mineralne (gł. węgiel kamienny, siarka i fosforyty) oraz paliwa stanowią łącznie 7% eksportowanych towarów.

W imporcie najważniejszą grupę towarów (84%) stanowią również wyroby przemysłowe (maszyny i środki transportu, m.in. samochody osobowe), a w dalszej kolejności - paliwa i surowce mineralne (łącznie 12%) oraz artykuły rolno-spożywcze (4%). Gł. partnerami w wymianie handlowej z zagranicą (od początku lat 70. jej bilans jest ujemny) są Kanada i Japonia. Wśród pozostałych krajów należy wymienić: Meksyk, Niemcy, Wielką Brytanię, Tajwan i Koreę Południową. O dynamicznym rozwoju gospodarki amerykańskiej zadecydowały w dużej mierze odpowiadające jej potrzebom transport i łączność. Kraj ten dysponuje najdłuższą w świecie siecią linii kolejowych i dróg kołowych, największym na kuli ziemskiej parkiem samochodowym i systemem połączeń lotniczych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ważną rolę w transporcie odgrywają śródlądowe drogi wodne, a także rurociągi, wykorzystywane gł. do przesyłania ropy naftowej, gazu ziemnego i wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami