Blog

Import artykułów chemicznych
W artykule znajdziesz:

Masowa produkcja samochodów stymuluje rozbudowę wielu innych przemysłów kooperujących (m.in. hutnictwa przemysłu naftowego, gumowego, szklarskiego, elektronicznego), umożliwiając powszechna motoryzację kraju. Najwyższy na świecie poziom rozwoju reprezentuje przemysł lotniczy w którym na szeroką skalę znajdują zastosowanie najnowsze osiągnięcia nauk i techniki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stany Zjednoczone zajmują czołowa pozycję w dziedzinie przemysłu chemicznego którego intensywny rozwój nastąpił w okresie I wojny światowej, kiedy został zahamowany import artykułów chemicznych z krajów europejskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na szeroką skalę rozwinięte jest zwł. przetwórstwo ropy naftowej, produkcja wyrobów gumowych, nawozów sztucznych, mas plastycznych, sztucznych włókien, artykułów farmaceutycznych i fotochemicznych. Przemysł włókienniczy, należący w XIX w. do czołowych dziedzin gospodarki, obecnie odgrywa drugorzędną rolę i należy do tych branż, które cechuje słabsza dynamika rozwoju (uprawnienia budowlane).
Bardzo rozbudowany, a przy tym rozproszony na obszarze całego kraju jest przemysł spożywczy. Przemysł mięsny skupiony jest w miastach Środkowego Zachodu (tradycyjne miejsce spędu bydła z pastwisk na Wielkich związane zwł. z przemysłem elektronicznym (m.in. Dolina Krzemowa w Kalifornii), które stały się gł. siłą napędową gospodarki amerykańskiej. Stany Zjednoczone zajmują od poł. lat 50. dominującą pozycję w międzynarodowej wymianie handlowej (zarówno w eksporcie, jak i imporcie) (program egzamin ustny).
Proces restrukturyzacji gałęziowej
W strukturze rodzajowej eksportowanych towarów największy udział (84%) mają wyroby przemysłowe, wśród nich gł. środki transportu (pojazdy mechaniczne, samoloty), maszyny i urządzenia (w tym komputery) oraz produkty chemiczne (m.in. tworzywa i nawozy sztuczne, wyroby gumowe i leki) (opinie o programie). Wśród artykułów rolno-spożywczych (9% wartości eksportu) przeważają zboża, pasze, bawełna, tytoń i mięso. Surowce Równinach, produkcja mleczarska - w stanach Michigan i w Nowej Anglii, cukrownictwo - w Kalifornii i Luizjanie, winiarstwo- w Kalifornii, przemysł tytoniowy - w Karolinie Północnej i Wirginii, piwo i napoje chłodzące produkuje się w całym kraju (m.in. w Atlancie, siedzibie koncernu Coca-Cola).
Znamienną cechą przemysłu Stanów Zjednoczonych jest dokonujący się ustawicznie proces restrukturyzacji gałęziowej i towarzyszące mu zmiany w przestrzennym rozmieszczeniu ośrodków produkcji. Do II wojny światowej większość zakładów przemysłowych (powstałych jeszcze w XIX w.) była zlokalizowana na wsch. wybrzeżu kraju (m.in. w miastach Nowy York, Filadelfia, Baltimore, Boston, Newark) oraz w rejonie Wielkich Jezior (Chicago, Detroit, Cleveland, Buffalo, Acron, Gary) (segregator aktów prawnych). W następnych latach coraz więcej obiektów przemysłowych zaczęto budować na zach. i pd. Oprócz zakładów petrocheroicznych (gł. centrum tego przemysłu stał się rejon Zatoki Meksykańskiej), w późniejszym okresie powstały tu m.in. szybko rozwijając e się ośrodki przemysłu wysokiej techniki. mineralne (gł. węgiel kamienny, siarka i fosforyty) oraz paliwa stanowią łącznie 7% eksportowanych towarów.
W imporcie najważniejszą grupę towarów (84%) stanowią również wyroby przemysłowe (maszyny i środki transportu, m.in. samochody osobowe), a w dalszej kolejności - paliwa i surowce mineralne (łącznie 12%) oraz artykuły rolno-spożywcze (4%). Gł. partnerami w wymianie handlowej z zagranicą (od początku lat 70. jej bilans jest ujemny) są Kanada i Japonia. Wśród pozostałych krajów należy wymienić: Meksyk, Niemcy, Wielką Brytanię, Tajwan i Koreę Południową. O dynamicznym rozwoju gospodarki amerykańskiej zadecydowały w dużej mierze odpowiadające jej potrzebom transport i łączność. Kraj ten dysponuje najdłuższą w świecie siecią linii kolejowych i dróg kołowych, największym na kuli ziemskiej parkiem samochodowym i systemem połączeń lotniczych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ważną rolę w transporcie odgrywają śródlądowe drogi wodne, a także rurociągi, wykorzystywane gł. do przesyłania ropy naftowej, gazu ziemnego i wody (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32