Blog

05.05.2022

Informacje podstawowe

W artykule znajdziesz:

Informacje podstawowe

Dla korzystającego z normy szczególnie istotne są informacje o możliwościach pominięcia w obliczeniach wpływu drgań przekazywanych na obiekt przez podłoże. Informacje te stanowią poszerzenie informacji o zakresie stosowania normy (program uprawnienia budowlane na komputer). Zawarte one zostały w 4.3 normy. Najpierw sformułowano je ogólnie (“gdy udział obciążenia wywołanego działaniami parasejsmicznymi na budowlę jest znikomy") oraz orientacyjnie. Warunki odnoszące się do ujęcia orientacyjnego podano w dwóch wersjach.. Pierwsza z nich dotyczy wartości maksymalnej amplitudy przyspieszenia podłoża ap (uzyskanej z badań albo z prognozy) w miejscu wymuszenia drgań budowli. Zakłada się, że możliwe jest pominięcie wykonania niezbędnych analiz wymaganych przez normę, jeżeli ap < 0,005g (g - przyspieszenie ziemskie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Informacje podstawowe uzyskuje się:

  • z prognozy, która umożliwia przyjęcie wartości parametrów charakteryzujących spodziewane wymuszenie kinematyczne zrealizowanej budowli (por. p. 2.1 normy) oraz obliczenie sił bezwładności wywołanych prognozowanym wymuszeniem kinematycznym (por. p. 3.2. normy),

Informacje uzupełniające można w tej sytuacji projektowo-diagnostycznej uzyskać:

  • z pomiaru drgań własnych budowli; pozwoli to na weryfikację przyjętego w obliczeniach modelu obliczeniowego budowli - (por. p. 3.1 normy) (uprawnienia budowlane),
  • z pomiaru propagacji drgań (w podłożu między projektowanym źródłem a budowlą) wywołanych założonym na czas pomiaru źródłem drgań (np. wibratorem); pozwoli to na przyjęcie w prognozie wymuszenia parametrów uwzględniających wpływ warunków naturalnych miejscowego podłoża na absorpcję drgań w gruncie (program egzamin ustny).

Analiza numeryczna

Informacje podstawowe uzyskuje się:

  1. z prognozy, która umożliwia przyjęcie wartości parametrów charakteryzujących spodziewane wymuszenie kinematyczne projektowanej budowli (por. p. 2.1. normy) oraz obliczenia sił bezwładności wywołanych prognozowanym wymuszeniem kinematycznym (por. p. 3.2. normy) (opinie o programie).

Informacje uzupełniające można w tej sytuacji projektowo-diagnostycznej uzyskać:

  • z pomiaru propagacji drgań w podłożu między projektowanym źródłem a projektowaną budowlą wywołanych założonym na czas pomiaru źródłem drgań (np. wibratorem); pozwoli to na przyjęcie w prognozie wymuszenia parametrów uwzględniających wpływ warunków naturalnych miejscowego podłoża na absorpcję drgań w gruncie.

Już z powyższego zestawienia widać, iż w praktycznym stosowaniu normy istotną rolę odgrywają pomiary dynamiczne. Na podstawie wyników badań można:

  • uzyskać dane o drganiach podłoża stanowiących wymuszenie kinematyczne budynku przyjmowane w obliczeniach lub diagnozie,
  • dokonać bezpośrednio przybliżonego sprawdzenia szkodliwości wpływów
  • dynamicznych na budynek, jeśli objęty jest on zakresem zastosowania skal SWD, drgań (segregator aktów prawnych).

Ponadto wyniki pomiarów przeprowadzonych w różnych warunkach (różne źródła drgań, różne rodzaje podłoża i lokalizacja budynków) stanowią cenny zbiór informacji wykorzystywanych przy prognozowaniu wpływów drgań od projektowanych źródeł.

Warto tu przytoczyć niektóre publikacje autorów normy, które mogą być wykorzystane przy prognozowaniu wartości parametrów charakteryzujących wymuszenie. Wyniki badań dotyczących drgań spowodowanych wbijaniem pali podali; Stypuła 1981, 1984 i Maciąg 1979, ruchem drogowym Ciesielski i Maciąg 1986,1990, Ciesielski i in. 1981, robotami strzałowymi w kamieniołomach - Ciesielski i in., 1981, Maciąg 1985 itp.

Bezpośrednie informacje o wymuszeniu kinematycznym budowli uzyskuje się z pomiarów przeprowadzonych zgodnie z załącznikiem nr 2 do normy. W wyniku pomiarów otrzymuje się zapis w dziedzinie czasu (analogowy lub cyfrowy) zmian parametru charakteryzującego wymuszenie. W dalszych analizach numerycznych ten zapis może być bezpośrednio wykorzystywany (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami