Data publikacji: 30.05.2018
Jakie zalety i wady mają dachy płaskie?

Niewątpliwym atutem dachów płaskich jest ich odporność na zmienne czynniki atmosferyczne (uprawnienia budowlane). Tego typu dach nie poddaje się działaniu silnych podmuchów wiatru, więc nie ma możliwości, aby jego pokrycie zostało zerwane. Kolejną ważną zaletą jest to, że dzięki dachowi płaskiemu górna kondygnacja jest pozbawiona skosów, co znacznie zwiększa wolną powierzchnię użytkową. Dzięki odpowiednio wykonanej izolacji budynek cechuje się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło, co wynika ze zminimalizowania powierzchni dachowej. Dach płaski może pełnić funkcje użytkowe, np. jako taras. Poza tym łatwo można na nim rozmieścić, zamontować i ukierunkować kolektory słoneczne czy anteny. Dach płaski jest konstrukcją łatwą w budowie, a jego metraż jest mniejszy niż powierzchnia dachów spadowych, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty inwestycji. Montaż dachu płaskiego może kosztować nawet kilkanaście procent mniej niż dachy o konstrukcji dwuspadowej, a przy konstrukcjach wielospadowych różnica jest jeszcze większa. Należy jednak pamiętać, że na ostateczny koszt przedsięwzięcia ma wpływ jakość stosowanych materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do niedawna dachy płaskie pokrywane były zwykłą, tanią papą, która co jakiś czas wymagała konserwacji.
Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest modyfikowana polimerami papa asfaltowa. Materiał ten cechuje się lepszymi parametrami technicznymi i nie wymaga konserwacji, ale jest droższy od zwykłej papy. Do kosztów związanych z budową dachu płaskiego zalicza się również wydatki związane z budową płyty żelbetowej lub dekowania. Trudno więc ostatecznie określić, ile kosztuje budowa dachu płaskiego, jednak na pewno jest on tańszy od odpowiedników kilkuspadowych. Koszty mogą wzrosnąć w przypadku dachów zielony lub stropodachów z zamontowanymi basenami. Do wad dachów płaskich zalicza się konieczność odśnieżania pokrycia, ponieważ mokry śnieg może stanowić duże obciążenie. Nowoczesne stropodachy są wprawdzie konstruowane w taki sposób, aby utrzymać duże obciążenia, jednak w czasie silnych opadów konieczne jest regularne usuwanie śniegu.







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…