Blog

19.01.2019

Instalacja kanalizacyjna – zasady montażu

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – zasady montażu

Instalacje kanalizacyjne w budownictwie jednorodzinnym najczęściej są grawitacyjne, czyli ściekają pod własnym ciężarem (program na komputer). Nawet najmniejsze błędy wykonawcze mogą skutkować niewłaściwym działaniem, dlatego należy wykonywać wszystkie prace zgodnie z najważniejszymi zasadami. Przede wszystkim wszystkie poziome odcinki rur muszą być układane ze spadkiem w kierunku, w którym odpływają ścieki (program na telefon). Minimalna wartość to 2-3% na metr długości przewodu. Zbyt mały spadek powoduje odkładanie większej ilości osadów oraz hamowanie przepływu (program na egzamin ustny). Spadek nie może też być większy niż 15%. Należy też pamiętać, że trasy powinny być w miarę proste – bez zbędnych spadków i zmian kierunku.

Stosowanie karbowanych elastycznych rur

Bardzo ważne jest staranne wykonywanie wszelkich połączeń, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy szczelność całej instalacji. Ilość złączek trzeba ograniczyć do minimum, ponieważ powodują one zwiększenie oporu przepływu, poza tym odkładają się na nich zanieczyszczenia (promocja 3 w 1). Kiepskim rozwiązaniem jest stosowanie karbowanych elastycznych rur, nazywanych harmonijkami. Ułatwiają one montaż, ale zdecydowanie pogarszają drożność kanalizacji. Należy pamiętać też o tym, że przewody kanalizacyjne we wnętrzu budynku, powinny być prowadzone niżej niż przewody gazowe i elektryczne.
Nie każdy instalator pamięta o tym, że instalacja kanalizacyjna wymaga odpowiedniej wentylacji. Często zamiar wyprowadzania pionowych rur na dach, stosuje się zawodne zawory napowietrzające (segregator). Ich największą wadą jest utrata szczelności wraz z upływem czasu, przez co do pomieszczeń przedostają się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Oczywiście można stosować zawory napowietrzające, ale zdecydowanie bardziej praktycznym i trwałym rozwiązaniem jest wyprowadzenie pionu nad dach. Przy montażu trzeba też pamiętać o tym, aby rozmieszczać rury w taki sposób, aby nie wypadały one w grubości stropów czy ścian (opinie). Przejścia zawsze trzeba wykonywać prostopadle do przegród za pomocą umiejscowionych w nich tulei, których grubość jest o 3 cm większa od grubości rur.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami