Blog

Położenie geograficzne zdjęcie nr 2
19.01.2019

Instalacja kanalizacyjna – zasady montażu

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – zasady montażu

Instalacje kanalizacyjne w budownictwie jednorodzinnym najczęściej są grawitacyjne, czyli ściekają pod własnym ciężarem (program na komputer). Nawet najmniejsze błędy wykonawcze mogą skutkować niewłaściwym działaniem, dlatego należy wykonywać wszystkie prace zgodnie z najważniejszymi zasadami. Przede wszystkim wszystkie poziome odcinki rur muszą być układane ze spadkiem w kierunku, w którym odpływają ścieki (program na telefon). Minimalna wartość to 2-3% na metr długości przewodu. Zbyt mały spadek powoduje odkładanie większej ilości osadów oraz hamowanie przepływu (program na egzamin ustny). Spadek nie może też być większy niż 15%. Należy też pamiętać, że trasy powinny być w miarę proste – bez zbędnych spadków i zmian kierunku.

Stosowanie karbowanych elastycznych rur

Położenie geograficzne zdjęcie nr 3Bardzo ważne jest staranne wykonywanie wszelkich połączeń, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy szczelność całej instalacji. Ilość złączek trzeba ograniczyć do minimum, ponieważ powodują one zwiększenie oporu przepływu, poza tym odkładają się na nich zanieczyszczenia (promocja 3 w 1). Kiepskim rozwiązaniem jest stosowanie karbowanych elastycznych rur, nazywanych harmonijkami. Ułatwiają one montaż, ale zdecydowanie pogarszają drożność kanalizacji. Należy pamiętać też o tym, że przewody kanalizacyjne we wnętrzu budynku, powinny być prowadzone niżej niż przewody gazowe i elektryczne.
Nie każdy instalator pamięta o tym, że instalacja kanalizacyjna wymaga odpowiedniej wentylacji. Często zamiar wyprowadzania pionowych rur na dach, stosuje się zawodne zawory napowietrzające (segregator). Ich największą wadą jest utrata szczelności wraz z upływem czasu, przez co do pomieszczeń przedostają się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Oczywiście można stosować zawory napowietrzające, ale zdecydowanie bardziej praktycznym i trwałym rozwiązaniem jest wyprowadzenie pionu nad dach. Przy montażu trzeba też pamiętać o tym, aby rozmieszczać rury w taki sposób, aby nie wypadały one w grubości stropów czy ścian (opinie). Przejścia zawsze trzeba wykonywać prostopadle do przegród za pomocą umiejscowionych w nich tulei, których grubość jest o 3 cm większa od grubości rur.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Położenie geograficzne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Położenie geograficzne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Położenie geograficzne zdjęcie nr 8 Położenie geograficzne zdjęcie nr 9 Położenie geograficzne zdjęcie nr 10
Położenie geograficzne zdjęcie nr 11
Położenie geograficzne zdjęcie nr 12 Położenie geograficzne zdjęcie nr 13 Położenie geograficzne zdjęcie nr 14
Położenie geograficzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Położenie geograficzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Położenie geograficzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami