Blog
Instalacje elektryczne i sanitarne uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Instalacje elektryczne i sanitarne uprawnienia budowlane
Instalacje elektryczne i sanitarne w tych budynkach były przystosowane do montażu i demontażu. Budynek ten, przewidziany dla warunków tropikalnych, ma specjalne przewody wentylacyjne w ściankach i stropach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystkie ościeżnice drzwiowe i okienne są metalowe. Budynki tego typu są budowane w Afryce i wykazują wysokie walory użytkowe.
Przy wykonywaniu deskowań stropów coraz częstsze zastosowanie znajdują dźwigary stalowe, eliminując stosowane dotychczas nieekonomiczne stemplowanie drewniane. Przy stosunkowo małym ciężarze własnym mają one dużą nośność i pozwalają na odeskowanie znacznych powierzchni bez konieczności użycia podpór pośrednich lub przy użyciu małej ich liczby. Dźwigary te można stosować przy różnych rozpiętościach dzięki możliwościom rozsuwania lub łączenia składowych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nie ulegają one szybkiemu zużyciu, przez co mają dłuższy okres eksploatacyjny. Znajdują tu szerokie zastosowanie kształtowniki profilowane na zimno z blach.
Dźwigary systemu Hico składają się z elementów łączonych ze sobą w pasie górnym klamrami, a w pasie dolnym zamkami. Zamki te służą jednocześnie do nadawania dźwigarom odwrotnej strzałki ugięcia przez odpowiednie zmniejszenie długości pasa dolnego. W elementach środkowych o przekroju trójkątnym pas górny wykonany jest z profilu cienkościennego ceowego, a pas dolny i skratowanie - z prętów okrągłych. W celu zwiększenia nośności w środniku ceownika wytłoczono dwa usztywnienia (uprawnienia budowlane). Dzięki tym usztywnieniom szerokość współpracująca równa się szerokości rzeczywistej. Ten sam cel osiągnięto w innych dźwigarach systemu Hico, stosując jako usztywnienie podłużny płaskownik przyspawany do spodu pasa górnego. Ciężar dźwigarów wynosi 14-l6 kG/m, maksymalne rozpiętości - 7,75-10 m (program egzamin ustny).
Dźwigary systemu SL-Hunnebeck
systemu Kwikform składają się z dwóch zasadniczych mentów, z których wewnętrzny wykonany jest z blaszanego profilu zamkniętego w kształcie litery X, zewnętrzny natomiast z prostokątnej rury blaszanej. Śruba boczna służy do regulowania rozpiętości, a dwie śruby dolne łączą oba elementy dociskowo. Ciężar dźwigarów przy rozpiętościach 3,87-5,06 m wynosi 66 kG, a przy rozpiętościach 2,94-4,06 m-51 kG.
Dźwigary systemu Mostostal składają się z czterech zasadniczych elementów: z dwóch kratowych długości 2,50 m i 3,50 m (K 2,50 i K 3,50) oraz z dwóch skrzynkowych długości 2,10 i 3,00 m (P 2,10 i P 3,00). Dźwigary te zostały zaprojektowane dla dwóch rozpiętości 4,10 i 6,00 m.
Dźwigary systemu „Mostostal” można stosować dla różnych rozpiętości. Łączenie dźwigarów odbywa się przez wsunięcie dźwigara skrzynkowego w dźwigar kratowy na wymaganą długość (min 0,50 m) i zamocowanie go dociskowo przez dokręcenie śruby skręcającej. Śruba ta ma we łbie otwór dla pręta okrągłego, dzięki czemu nie zachodzi konieczność stosowania klucza. Należy unikać nadmiernego, dokręcania śrub, aby nie wywołać dodatkowych sił w prętach dźwigara kratowego nie uwzględnionych przy projektowaniu (opinie o programie).
Śruby skręcające służą ponadto do nadawania dźwigarom odwrotnej strzałki ugięcia. Sposób łączenia dźwigara kratowego z dźwigarem pełnościennym zezwala wyłącznie na przenoszenie momentów dodatnich. Dlatego też, aby uniknąć momentów ujemnych, daje się podpory pośrednie pod dźwigarem skrzynkowym obok dźwigara kratowego. Dźwigary zostały zaprojektowane na maksymalny moment zginający równy 1840 kGm i maksymalną reakcję podporową wynoszącą 1230 kG, z wyjątkiem dźwigara pomocniczego P 2,10, dla którego maksymalny moment przyjęto 1250 kGm (segregator aktów prawnych).
Na elementy konstrukcyjne dźwigara użyto stali St3S. Ustawianie dźwigarów odbywa się ręcznie lub przy użyciu żurawia wieżowo-obrotowego. Należy zwracać uwagę na dokładne oparcie dźwigarów na podporach. Czas potrzebny na zdjęcie dźwigarów spod wykonanego stropu, transport do poziomu następnego stropu i ułożenie na tym poziomie jest niewielki. Określa się go na 3 minuty dla 1 m2 powierzchni deskowanej przy rozpiętości 6,00 m i przy użyciu żurawia wieżowo-obrotowego.
Demontaż odbywa się przez zluzowanie śrub tak, aby dźwigary zwisały luźno na kilka centymetrów pod stropem. Następnie przesuwa się je ręcznie lub prostą dźwignią w celu wysunięcia blach podporowych. Opuszczenie dźwigarów powinno odbywać się nie prostopadle do ścian, lecz ukośnie, aby uniknąć tarcia o ściany (promocja 3 w 1). Dźwigary mają powłokę antykorozyjną, którą należy co pewien czas odświeżać. Średni ciężar dźwigarów wynosi 14 kG/m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32