Blog

11.05.2022

Dolomity dewońskie

W artykule znajdziesz:

Dolomity dewońskie

Skały te nie zdobyły dotychczas większego znaczenia techniczno- budowlanego, stosowane są jedynie przez ludność wiejską do celów miejscowych (np. podmurówki). Na zachodnim krańcu obszaru śląsko- krakowskiego, w okolicach Opola, niewielki teren występowania marglistych wapieni turońskich stał się podstawą przemysłu cementowego na większą skalę. Okolicznością szczególnie pomyślną jest występowanie wapienia prawie na powierzchni, w warstwach poziomych o stałych właściwościach i składzie chemicznym na znacznej przestrzeni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odznaczają się one wielką różnorodnością petrograficzną oraz techniczną i eksploatowane są w wielu miejscowościach w różnych celach; występują w kilku formacjach różnego wieku, w obrębie jądra paleozoiczmego Gór Świętokrzyskich oraz w jego zewnętrznej osłonie mezozoicznej. Najważniejsze z nich są wapienie i dolomity dewońskie. Eksploatowane są w wielu miejscowościach pod Kielcami, Chęcinami i innych. Są to skały zbite lub częściowo drobnokrystaliczne, o wielkiej różnorodności barw i deseni oraz żyłkowania, nadające się zwłaszcza do zdobnictwa architektonicznego; nazwa ,.marmurów kieleckich" (lub chęcińskich) odnosi się w znacznej mierze do tych skał (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Młodsze od poprzednich różnią się od nich wykształceniem; w znaczeniu praktycznym nazywane także ,,marmurami kieleckimi". Są to zlepieńce wapienne, powstałe wskutek spojenia otoczaków wapieni i dolomitów dewońskich czerwonym spoiwem marglistym, przekrystalizowanym w zwięzłą masę; z grubych ławic otrzymywać można monolity o dużych wartościach ornamentacyjnych. W przemyśle kamieniarskim skala ta zwana jest „zlepieńcem zygmuntowskim", gdyż z łomu na Czerwonej Górze pod Chęcinami pochodziła pierwotna kolumna Króla Zygmunta w Warszawie (uprawnienia budowlane).

Margle senońskie

Do utworów cech sztyriskich należą wyżej leżące wapienie bitumiczne o ciemnoszarym zabarwieniu, eksploatowane pod Górnem i Kajetanowem, oraz czerwone wapienie, np. z góry Dąbie koło Bolechowie. Wyżej jeszcze występują białawe lub różowawe wapienie o strukturze porowatej lub komórkowatej. Zasięg występowania wapieni cechsztyńskich jest o wiele mniejszy niż wapieni dewońskich; redukuje się głównie do zachodniego zakończenia kadłuba Gór Świętokrzyskich (program egzamin ustny).

Występują głównie w południowo-zachodnim i północno-zachodnim obramowaniu Gór Świętokrzyskich i nie mają poważniejszego znaczenia dla budownictwa. Wapienie występują w zewnętrznym obramowaniu Gór Świętokrzyskich, po stronie południowo-zachodniej i północno-wschodniej; wykazują zmienne wykształcenie w różnych poziomach geologicznych. Prócz pewnych lokalnych odchyleń, w ogólnych zarysach przypominają geologiczne stosunki opisane w Paśmie Krakowsko-Wieluńskim dla skał tego wieku. Eksploatowane w bardzo wielu miejscach do różnych celów praktycznych (najważniejszy z nich - to wypał wapna ze ska’. najwyższych poziomów, zwłaszcza bardzo czystych wapieni kredowa- tych lub molitycznych („astart”); te same odmiany nadają się na topnik do wielkich pieców. Mimo powszechnego stosowania przez ludność wiejską do celów budowlanych, nie zdobyły na ogół większego znaczenia technicznego; do celów drogowych nie nadają się, jakkolwiek niekiedy używane są na tłuczeń (opinie o programie).

W postaci słabo uwarstwionej, porowatej odmiany ziarnistej, białej i żółtawej, stanowią niezły materiał ciosowy; obfitują niekiedy w glaukonit ziarna piasku, lokalnie są silnie sylifikowane (między innymi konkrecje krzemienne). Eksploatowane w wielkich łomach, np. pod Ożarowem i Janikowem pow. opatowskiego, na ciosy budowlane i pomniki: świeżo wydobyta skała jest miękka, łatwa do obróbki, na powietrzu silnie twardnieje (segregator aktów prawnych).

Margle senońskie (tzw. opoka) występują w dalszym otoczeniu Gór Kieleckich; w kierunku południowo-zachodnim, przez kotlinę nidziańską, zachodzą aż do pasma Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Wydobywane są w licznych miejscach przez ludność wiejską na lokalne potrzeby budowlane. Kamieniołomy na prawym brzegu Wisły na południe od Annopola dostarczyły materiału do regulacji koryta Wisły (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami