Blog

27.02.2020

Instalacje w technologii monolitycznej uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Instalacje w technologii monolitycznej uprawnienia budowlane

Instalacje w technologii monolitycznej uprawnienia budowlane

W technologii tej od początku jej stosowania obowiązują zasady układania rurek w betonie i wciągania przewodów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy remontach należy dołożyć wszelkich starań, aby rurki te odpowiednio wykorzystać.

Lokalne niedrożności likwiduje się w sposób opisany w p. Jeżeli istniejące rurki nie wystarczają. W końcu dla elektryka jest sprawą obojętną, czy ma do czynienia z płytami żelbetowymi czy też z żelbetem monolitycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Inne technologie mają zastosowanie raczej do ścianek działowych. Najczęściej występuje tu lity gips w postaci płyt lub bloczków, w których żłobi się bruzdy i układa przewód DYp.

Żłobić można ręcznie kawałkiem pręta ze stali zbrojeniowej wygiętym w kształcie litery S i rozpłaszczonym na końcach. Lepsze jest zastosowanie frezarki wolnoobrotowej, która wykruszy granulat podłoża. Zwykłe frezarki wytwarzają wielkie ilości pyłu uciążliwego dla monterów. Po ułożeniu przewodu bruzdę zaciera się oczywiście gipsem. Do montażowego mocowania przewodów nie należy stosować gwoździ stalowych nieocynkowanych, ponieważ rdzewieją i przebarwiają ścianę, co jest nieestetyczne. Gwoździe takie można stosować jedynie na okres montażu, a potem je wyjąć i zatrzeć bruzdę na gładko (uprawnienia budowlane).

Gotowe płyty warstwowe typu plaster pszczeli uformowane są z kartonu w formie plastra pszczelego i obłogowane z obu stron płytami suchego tynku gipsowego. Płyta taka jest też warstwowa, złożona przeważnie z 8 mm gipsu zawartego pomiędzy dwoma arkuszami kartonu o grubości 1 mm każdy. W sumie suchy tynk ma grubość najwyżej 1 cm, a cała ścianka 5 cm. W ściance takiej frezuje się bruzdy w kształcie jaskółczego ogona, o głębokości 8 mm, aby nie uszkodzić spodniej warstwy kartonu (program egzamin ustny).

W gotowych bruzdach układa się przewody na wcisk i zaciera gipsem. Cała technologia i bardzo niekłopotliwe oprzyrządowanie podane jest szczegółowo w opracowaniu COB-PBO. Suchy tynk gipsowy na ruszcie stalowym lub drewnianym składa się ze stelaża o grubości ok. 50 mm obłogowanego na budowie z obu stron płytami suchego tynku. W technologii tej można stosować omówione wyżej frezowanie, można też wykorzystać przestrzeń pomiędzy płytami. Zaleca się to zwłaszcza w przypadkach, gdy płyty gipsowe są uszkodzone i remont kapitalny polega na ich wymianie lub reperacji (opinie o programie).

Remonty bieżące

Przy remontach tych należy stosować wszystkie metody opisane poprzednio, na ogół jedynie w mniejszym zakresie ilościowym. Poniżej podano sposoby usuwania uszkodzeń drobniejszych, lecz występujących częściej i dlatego uciążliwych przy normalnym użytkowaniu mieszkania.

W przypadku uszkodzenia przewodu istniejącego lub konieczności ułożenia nowego układa się konieczny odcinek na tynku, a następnie przy najbliższym odnawianiu mieszkania stosuje się jeden ze sposobów podanych uprzednio.
Jeżeli przewód jest ukruszony lub upalony przy gniazdku lub wyłączniku, często najprościej jest przesunąć przybór w kierunku zasilania (segregator aktów prawnych).

Jeżeli koniec przewodu jest „zdrowy”, a izolacja jest zniszczona, można ją odtworzyć za pomocą taśmy izolacyjnej lub izolacyjnych koszulek nasuniętych na przewód. Do układania na stałe nie wolno stosować przewodów giętkich, wielożyłowych (sznurów) ani przewodów teletechnicznych.

Wszelkie styki stwarzają najwięcej kłopotów i są powodem dalszych uszkodzeń. Styki występują w gniazdach wtyczkowych, łącznikach, rozetach rozga- łęźnych, bezpiecznikach i połączeniach tablic rozdzielczych. Reperacja styków polega na ich dokładnym oczyszczeniu, do metalicznego połysku, za pomocą bardzo drobnego papieru ściernego. Powszechnie styki są wykonywane z miedzi, mosiądzu lub brązów.

Styki bardziej odpowiedzialne są srebrzone lub pokrywane innymi metalami uszlachetniającymi (promocja 3 w 1). Takich styków nie można czyścić papierem ściernym, gdyż grozi to usunięciem warstwy ochronnej i zniszczeniem styku. Czasem dobre rezultaty daje oczyszczenie szmatką i pastą do zębów lub kredą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami