Blog

01.04.2020

Instalacje wtynkowe

W artykule znajdziesz:

Instalacje wtynkowe

Instalacje wtynkowe

Instalacje wtynkowe stosuje się szeroko w budownictwie mieszkaniowym ze względu na szybkość ich wykonania, taniość oraz łatwość dostosowania ich do uprzemysłowionych metod budownictwa (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odnosi się to tylko do takich metod, przy których elementy prefabrykowane będą otynkowane na budowie, bądź przy stosowaniu których jest możliwość układania przewodów w bruzdach pomiędzy elementami.
Do wykonania instalacji wtynkowych stosuje się przewody w izolacji i powłoce z polwinitu typu ADYt lub YADY oraz specjalny osprzęt typu wtynkowo-natynkowego. Przewody prowadzi się bezpośrednio po ścianach, sufitach ew. w bruzdach pomiędzy płytami, mocując je za pomocą:
-gwoździ wbijanych w mostek (między żyłami przewodu) co 30 cm;
- gwoździ i drutu;
- specjalnego kleju;
- placków gipsowych.
Instalacja wtynkowa musi być wykonywana specjalnie starannie, a po otynkowaniu każdego pomieszczenia powinna być sprawdzona rezystancja izolacji przewodów oraz ciągłość elektryczna połączeń.
Przy budynkach wznoszonych z wielkich płyt z gotową fakturą bądź systemem monolitycznym stosuje się tzw. instalacje zatapiane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Technika wykonania tych instalacji polega na tym, że przy zbrojeniu płyt. ew. ścian, w fazie ich wykonywania mocuje się do zbrojenia rurki winidurowe tzw. karbowane, które po zabetonowaniu płyt pozwalają na późniejsze wciągnięcie do nich przewodów instalacyjnych.

Rurki te powinny być układane bardzo starannie przez montera-elektryka lub pod jego nadzorem. Rurki takie są stosowane w płytach ściennych dla doprowadzenia przewodów do wypustów górnych oraz do łączników.
W płytach stropowych stosuje się również zatapianie rurek, jak również układanie przewodów kabelkowych na płycie z zabezpieczeniem przewodu od uszkodzeń mechanicznych warstwą zaprawy cementowej (uprawnienia budowlane).

Instalacje w listwach przypodłogowych

W przypadku budynków wznoszonych z wielkich płyt z gotową fakturą, wykonywanych w formach bateryjnych, nic ma możliwości ułożenia w płytach rurek poziomych, które pozwoliłyby na wciągnięcie do nich przewodu obwodu gniazd wtyczkowych. Wobec tego do ułożenia przewodów tego obwodu stosuje się listwy przypodłogowe.

Listwa taka jest mocowana do ściany na klej bądź na śruby do uprzednio zamocowanych kołków (program egzamin ustny).

Listwa ma dwie komory: jedną przeznaczoną na przewody instalacji elektroenergetycznych, a drugą na przewody instalacji teletechnicznych (telefon, antena, sygnalizacja). Przy listwach jednokomorowych stosuje się, wg dotychczas obowiązujących przepisów, przewody typu kabelkowego (podwójna izolacja), przy listwach dwukomorowych - przewody jednożyłowe w izolacji polwinitowej ew. gumowej. Gniazda wtyczkowe w pokojach umieszcza się bezpośrednio nad listwą, a w kuchni i w łazience na wysokości ustalonej w „Wytycznych wyposażenia” (Zarządzenie nr 17 Ministra Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z dnia 8 września 1972 r.. Dz.Bud. nr 7 z 1972 r. - w sprawie wyposażenia mieszkań i budynków mieszkalnych w instalacje i urządzenia elektryczne). Doprowadzenia przewodów do gniazd w tym przypadku wykonuje się w bruzdach wykonanych w ściankach działowych (opinie o programie).
Koordynacja w budynkach wznoszonych metodami tradycyjnymi.
Przy instalacjach podtynkowych kucie bruzd należy rozpoczynać po wykonaniu i wyschnięciu ścianek działowych. Rurki izolacyjne płaszczowe ew. winidurowe zaleca się układać dopiero po ułożeniu rur instalacji cieplnych.

Przewody należy wciągać dopiero po dobrym wyschnięciu tynków Osprzęt i oprawy, oświetleniowe należy instalować po wymalowaniu pomieszczeń (segregator aktów prawnych).
Przy instalacjach wtynkowych układanie przewodów należy rozpoczynać dopiero po wykonaniu rurowań instalacji sanitarnych i cieplnych, a bezpośrednio przed rozpoczęciem tynkowania.

Sprawdzenia stanu izolacji przewodów i łączenia przewodów należy dokonywać po wyschnięciu tynków Osprzęt i oprawy oświetleniowe należy, instalować po pomalowaniu pomieszczeń.

Przy instalacjach natynkowych osadzanie kołków dybli lub uchwytów mocujących przewody należy rozpoczynać po otynkowaniu pomieszczeń i wyschnięciu tynków (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami