Blog
Inżynier budowlany
W artykule znajdziesz:
Inżynier budowlany spotyka się często przy stosowaniu wciągarek z koniecznością obliczenia prędkości biegu liny nawijanej na bęben wciągarki, a zatem i prędkości podnoszenia ciężaru; ponadto powinien on znać sposoby należytego zamocowywania wciągarek w gruncie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyciągami budowlanymi nazywane są urządzenia transportu pionowego lub o pochyleniu bliskim do pionowego, w których ładunki materiałów podnoszone są za pośrednictwem urządzeń nośnych w sztywnych prowadnicach.
Urządzenie nośne wyciągu stanowić może: platforma do podnoszenia materiałów sztukowych, pojemniki do materiałów sztukowych o małych wymiarach (cegła, bloki ścienne i stropowe), zasobniki do mas plastycznych (masa betonowa, zaprawa) i wreszcie kosze do materiałów sypkich. Rozróżniamy następujące zasadnicze rodzaje wyciągów budowlanych: wyciągi szybowe, wyciągi masztowe (jednosłupowe przyścienne z pomostem obracalnym oraz dwusłupowe z pomostem stałym) itp. Wyciągi budowlane są proste w obsłudze, jak również w eksploatacji i mają niemałą wydajność - co łącznie wpływa na ich dużą popularność na budowach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyciągi szybowe. Wyciągi szybowe służą jedynie do transportu pionowego materiałów; w krajach wysoko uprzemysłowionych już nie są stosowane. Wyciągi szybowe są urządzeniami o działaniu cyklicznym. Ich wysokość waha się w dużych granicach, począwszy od 15 do 40 m i więcej. Jako mechanizmy podnośne w wyciągach szybowych stosowane są wciągarki, rzadziej zaś wciągniki elektryczne (uprawnienia budowlane).
Obudowa wyciągu szybowego (szybu) bywa rozwiązywana w sposób bardzo różnorodny — od prymitywnych a kosztownych ciesielskich wież z krawędziaków, poprzez obudowę wyciągu z pojedynczych rur stalowych, aż do rozbieralnych, typowych sekcji i innych specjalnych rozwiązań (np. typ inż. Buśko, składający się z trzech typowych prefabrykowanych elementów przestrzennych o wymiarze w planie 1920×2490 mm, przy czym montaż szybu z tych elementów odbywa się za pomocą lekkiego żurawia, umieszczonego na platformie montażowej) (program egzamin ustny).
Wyciągi szybowe
Szyby stosowane obecnie w kraju montowane są z rur stalowych i utrzymywane w pozycji pionowej za pomocą pochyłych stalowych lin kotwiących (często niesłusznie zastępowanych przez druty), zakładanych co 6-i-8 m na całej wysokości szybu i mocowanych do specjalnych zakotwień w postaci wbitych w grunt pali lub przymocowanych do gotowych części budynku (opinie o programie).
Prowadnice wykonuje się z kształtowników stalowych. Platforma prowadzona jest w prowadnicach za pomocą żeliwnych klocków wodzących. Wciągarkę mechaniczną typu ciernego ustawia się w prowizorycznej szopie w odległości co najmniej 8-10 m od szybu, przy czym należy dążyć do stworzenia warunków umożliwiających bezpośrednie obserwowanie ruchu platformy przez operatora obsługującego wciągarkę. Niezależnie od tego, a w szczególności przy tzw. ślepej jeździe, niezbędna jest sygnalizacja akustyczna i optyczna oraz znaki na linie zapowiadające zbliżanie się podnoszonej platformy do celu (segregator aktów prawnych).
Niektóre dane niezbędne przy projektowaniu zwykłych wyciągów szybowych: - Prędkość podnoszenia ciężarów wyciągiem szybowym waha się w granicach od 0,35 do 1,5 m/sek w zależności od jakości konstrukcji wyciągu i wysokości wyciągu. Prędkość opuszczania od 1,0 do 3,0 m/sek.
Ostatnio wyciągi szybowe uległy dalszej modernizacji zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym, czego przykładem jest wyciąg szybowy towarowo-osobowy typu Alimak (Szwecja), produkowany w kraju pod nazwą „Gniezno 1000” na podstawie licencji szwedzkiej, stosowany w szczególności przy budowie obiektów wysokich, zaoszczędzający robotnikom wysiłku i czasu. Wieżę wyciągu montuje się z typowych elementów do wysokości 17 m dla wieży wolno stojącej, a przy powiązaniu jej z wznoszonym budynkiem - do wysokości 100 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32